Вівторок, 23 липня 2024
• У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру • Посадовцю з Тернопільщини повідомлено про підозру через закупівлю генераторів • Чи розпочнеться в серпні навчання в тернопільських школах? • Просунули “вигідного” переможця тендеру. Перед судом постануть селищний голова і депутатка з Тернопільщини • Ансамбль танцю “Сонечко” здобув перемогу на фестивалі в Болгарії • Погрожував дружині розправою. Судитимуть чоловіка з Підволочиська • Закарбували красу Коропця. Співачка Віта Грицак сфотографувалася біля Дністра • Фермер із Тернопільщини частує динями пацієнтів лікарні й літніх людей • Верховна Рада скасувала перехід на літній час • Письменниця з Харкова презентувала свої книги у Бережанах • Митрополит Епіфаній очолить Літургію у храмі-пантеоні на Тернопільщині
Сергій Надал: «Уроки минулого – завдання для сьогодення»

Опубліковано: 16 Вересня о 11:00 41


17 вересня під патронатом міського голови Сергія Надала у Тернополі відбудеться масштабний форум “Совєтська окупація Західної України у 1939-ому: погляд через 80 років”.


Організаторами заходу є Тернопільська міська рада, Український інститут національної пам’яті, НАЦ “Українські студії стратегічних досліджень”, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка, Інститут українознавства ім. Крип’якевича НАН України. Форум приурочений 80-ій річниці окупації західноукраїнських земель радянськими військами, що розпочалася 17 вересня 1939 року, а однією з провідних тем планується історичний аналіз механізмів російської агресії у сталінській і путінській версіях. У роботі форуму візьмуть участь науковці й експерти з України і з-за кордону, а також мери з інших міст, що є представниками політичних націоналістичних сил. Своїм баченням окресленої теми з нашими читачами ділиться ініціатор проведення форуму — міський голова Тернополя Сергій Надал.

В українській політиці часто пропонують об’єднуватися навколо майбутнього і забути про минуле. Проте саме минуле дає важливі уроки для сьогодення. Хто не вивчив уроки минулого, ризикує втратити майбутнє. Особливо це стосується подій Другої світової війни. За кілька тижнів, 17 вересня, виповниться рівно
80 років з початку радянської окупації України. Це була саме окупація, а ніяке не “визволення”, як це нам роками нав’язувала радянська ідеологія.

У розумінні історичних подій ми повинні передусім виходити із усвідомлення себе як нації. У сучасному світі постправди і гібридної війни необхідно чітко розуміти свою історію, чітко виставляти оцінки. Бо сьогодні викривлена інформація і маніпуляція історією слугують інструментами війни.

Тиждень тому під час заходів, приурочених початку Другої світової війни, президент Польщі Анджей Дуда у своєму виступі сказав, що для Польщі ця війна закінчилася у 1989 році. Тоді його країна справді позбулася радянської окупації, котра прийшла на зміну нацистській. А в Україні досі свідомо нав’язують хибну думку про “визволення” у 1939 році. Насправді для України загалом це було продовження найкривавішої радянської окупації, а для Західної України — її початок. Так зване “визволення” означало лише Західній Україні понад 500 тисяч арештованих і репресованих, а тому ті, хто подає події вересня 1939-го як визволення, здійснюють не що інше, як інформаційну окупацію. Недарма саме аргумент “визволення” є одним з основних у лексиконі московських пропагандистів у сучасній війні проти України.

Історичне минуле важливе для  розуміння наших теперішніх внутрішніх викликів. 80 років тому війна починалася з активної інформаційної підготовки. За радянські гроші і за допомогою агентури всіляко підривалася довіра до тодішніх українських національно-демократичних партій та їхніх лідерів. Радянські агенти займалися підкупом української інтелігенції. На міжнародній арені формувався непривабливий образ українця. В ті часи  також були сильні промосковські рухи, бо їх так само щедро підживлювали. Багато прихильників “великої радянської України” зрозуміли обман лише тоді, коли опинилися у концтаборах, коли побачили справжнє обличчя «визволителів». На жаль, і сьогодні частина українського суспільства не усвідомлює загрози повернення до “радянської України”, де забуті «Пласт», Бандера, Шухевич і загалом увесь національно-визвольний рух.

Без аналізу історичного минулого неможливо збагнути і наші зовнішні виклики. 80 років тому міжнародна політика виявилася беззубою проти російського агресора. Багато країн загравали з ним, прагнули розвитку економічних і торгових відносин. Ті, хто говорив про московську імперію неправду, як, наприклад, Волтер Дюранті, отримували престижні премії. Натомість такі, як Ґарет Джонс, хто говорив правду про злочини радянського режиму і Голодомор, замовчувалися. Перед великою війною світові політичні сили намагалися уникнути її ціною здачі України. І сьогодні, на жаль, ми помічаємо такі ж загрозливі тенденції.

Аналіз історичного минулого під правильним кутом і оцінки його з точки зору національних інтересів України нам потрібні, щоб йти своїм шляхом. В історії також відомі такі приклади. Скажімо, Фінляндія, попри всі несприятливі зовнішні обставини, зберегла свою незалежність, бо зуміла чітко відстоювати свої інтереси. Навіть ціною великих жертв і територій. Якщо сьогодні прочитати спогади Густава Маннергейма — людини, яка зберегла незалежну Фінляндію, то ми побачимо опис усієї теперішньої ситуації, де були і “сліпота міжнародних організацій”, і “зрада союзників”, і “загравання з агресором”. Але була і єдність фінського народу навколо однакового трактування своєї історії, своєї державності. Була єдність представників усіх політичних сил навколо інтересів нації. І це дозволило Фінляндії вистояти.

Нині світ стрімко змінюється. І ми, як казав перший лідер ОУН Євген Коновалець, маємо до вибору: або бути творцями історії, або її жертвами. Відтак маємо чітко усвідомлювати історичні уроки. Розуміти, де можливі компроміси, а де вони неприпустимі. Цього разу, здобувши незалежність, ми зобов’язані її зберегти і зробити Україну сильнішою. Для цього маємо бути готовими навіть йти “проти течії”, як це робили українські націоналісти в минулому, коли боролися за українську державу, якої ніхто не хотів, крім самих українців.

Сергій Надалміський голова Тернополя


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

В одному з готелів Тернополя військовослужбовець у званні майора застрелив бійця Держприкордонслужби...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:00


До Залозецького краєзнавчого музею днями передали родинні вишиванки із села Настасів...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:19


Передчасно пішла із життя дільнична офіцерка поліції сектору полiцейської дiяльностi № 2 (м. Шумськ) старша лейтенантка полiцiї Надiя Мельник...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:57


Новим представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області став Олександр Криницький...


Рубрика: , Опубліковано: о 12:47


У Василя Романчака з села Підгайчики Теребовлянської громади біля хати росте майже 20 тисяч кущів кал...


Автор: Рубрика: , Опубліковано: о 12:33Теми дня
21 Липня
20 Липня