Що таке станція дегазації?
Це фактично міні-ТЕС, яка відкачує зі сховища шкідливий газ метан і транспортує його по трубах до газових фільтрів, а потім спалює, виробляючи електроенергію. Ця згенерована електроенергія подається у загальну. Причому вперше в Україні на Малашовецькому полігоні застосовується змішаний вид відбору метану (вертикальні і горизонтальні свердловини), а для надійності процесу використовується австрійське устаткування Jenbacher, яке відмінно зарекомендувало себе в біогазових проєктах по всій Європі.
Екологічні переваги станції дегазації
Завдяки станції дегазації відтепер на території громади буде безпечне від біометану сміттєзвалище. За багато років експлуатації на Малашовецькому сміттєзвалищі нагромадилося понад 14 мільйонів кубічних метрів відходів. З цієї маси в процесі розкладання органічних відходів утворюється вогненебезпечний газ метан. Тепер завдяки станції дегазації цей газ замість того, щоб потрапляти в навколишнє середовище, буде перетворений в електроенергію.
Економічні переваги станції дегазації
Окрім безпеки довкілля, станція виконує також економічну функцію. Станція дегазації – це не тільки податки до місцевого бюджету, а й нові робочі місця. Експлуатація станції не потребуватиме жодних витрат з місцевого бюджету, а головне — з небезпечного газу буде генеруватися «зелена» електрика, яку будуть продавати за «зеленим» тарифом.
Хто оператор станції дегазації?
Компанією-підрядником, що здійснює дегазацію полігону, є ТОВ «Біогаз Енерджі – Тернопіль», яке входить до групи компаній «Кліар Енерджі Групп». На сьогодні в проєктному портфелі «Кліар Енерджі Груп» понад 15 працюючих станцій дегазації в Україні.
До речі
З 2019 року на Малашовецькому сміттєзвалищі запрацювала сміттєсортувальна лінія, в результаті роботи якої зменшено обсяг твердих побутових відходів. Важливо також, що з місцевого бюджету не витрачають кошти на їх утилізацію, адже утримання, обслуговування та рекультивацію полігону здійснює компанія ТОВ «Еко-Лідер Т».
Джерело: НОВА Тернопільська газета