13 листопада на 70-ому році життя не стало ректора Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя Петра Яснія. З ним попрощалися рідні, університетська спільнота, керівництво міста й області, ректори університетів Тернополя і сусідніх областей, колишні студенти, друзі. Петро Володимирович помер від важкої недуги. Поховали його 15 листопада. Під час прощання звучали теплі слова і світлі спогади.
Петро Ясній був відданий університету — з ранку до ночі засиджувався у рідному вузі, дбав про його розбудову та розвиток, робив все для того, щоб студенти отримували якісні знання. Посаду ректора обіймав 14 років. Виховав не одну плеяду науковців, які нині мають свої наукові школи в Україні та за кордоном. Два сини Петра Володимировича — Олег і Володимир — теж науковці, працюють у ТНТУ ім. І. Пулюя.
Колосальний вклад у вивчення механіки руйнування
Петро Ясній — доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України. У 2011-ому році отримав Державну премію України в галузі науки і техніки. Автор понад 220 наукових праць, зокрема, монографій та 12 патентів на винаходи.
Народився Петро Володимирович 12 серпня 1952-го року в селі Кутищі нинішньої Підкамінської громади Золочівського району Львівської області. Закінчив електромеханічний факультет Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту. За направленням поїхав працювати на Ужгородський машинобудівний завод. Невдовзі повернувся до Тернополя, був молодшим та старшим науковим співробітником науково-дослідного сектора Тернопільського філіалу Львівського політехнічного інституту, молодшим та старшим науковим співробітником відділу втоми і термовтоми матеріалів Інституту проблем міцності Академії наук УРСР. У 1980-ому році захистив кандидатську дисертацію, в 1990-ому році — докторську дисертацію за спеціальністю «Механіка деформівного твердого тіла» в Інституті проблем міцності Академії наук УРСР.
У 1992-ому році на базі філіалу Львівського політехнічного інституту засновано Тернопільський приладобудівний інститут, який у 1996-ому році реорганізовано в Тернопільський державний технічний університет ім. І. Пулюя. Ректором тоді був академік Олег Шаблій. Петру Володимировичу довірили посаду завідувача кафедри матеріалознавства, згодом — проректора із наукової роботи, призначили головою спеціалізованої вченої ради із захисту кандидатських дисертацій за спеціальностями «Механіка деформівного твердого тіла» та «Математичне моделювання і обчислювальні методи». У 2005-ому році в італійському місті Болонья Петро Ясній від імені ТНТУ підписав хартію університетів — Magna Charta Universitetum. Був членом спеціалізованої вченої ради Тернопільського національного технічного університету за спеціальністю «Машини і засоби механізації сільськогосподарського виробництва», головним редактором журналу «Вісник Тернопільського національного технічного університету», членом редколегій ряду наукових журналів НАН України та міжнародних журналів. Основні наукові здобутки Петра Яснія — в галузі механіки руйнування. Напрям наукових досліджень — розробка методів прогнозування впливу історії навантажування на утримувальну здатність і довговічність конструкційних матеріалів.
Великий ректор — великий за помислами і звершеннями
— Петро Ясній був чудовою людиною, прекрасним керівником. Це важка втрата для університету, — після похорону сказав журналістам перший проректор Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя Микола Митник. — Висловлюємо щирі співчуття родині та всім близьким. Мені поталанило працювати з Петром Володимировичем понад двадцять років. Ректор Ясній формував довкола себе міцний колектив, творив доброзичливу атмосферу. Ставив перед собою цілі, які часом здавалися недосяжними, але він із успіхом досягав їх. Період його керівництва — це творення університету європейського рівня. Ми часто повторюємо, що ректор Шаблій заснував університет, а ректор Ясній — розбудував. Завдяки старанню Петра Володимировича університет став національним, а нині займає почесне місце серед українських та іноземних вузів, відомий в міжнародній освітній та науковій спільноті. Петро Ясній був керівником, який не тільки слухав підлеглих, він їх чув. Вирізнявся демократичним стилем правління. Дуже багато зусиль приділяв розвитку матеріально-технічної бази університету, інноваціям як в освіті, так і в господарській діяльності. Був засновником наукової школи прогнозування і довговічності конструкцій, роботи якої відмічені державною премією України в галузі науки і техніки. Це велике визнання! Представники його наукової школи вже мають свої школи в Україні та за кордоном, вивчають різні тематики — від атомної енергетики до авіабудування. З наукової школи Петра Яснія вийшли 15 аспірантів та два доктори наук.
У ці скорботні дні ми отримали багато співчуттів від колег з усієї України та із-за кордону. «Великий ректор», — пише про Петра Яснія ексканцлер університету «Люблінська політехніка» Вєслав Сікора. Справді, Петро Володимирович був великим за помислами і великим за звершеннями. Дбав про студентів, про їхній розвиток. Ще три тижні тому зустрічався із представниками студентського самоврядування, окреслили план співпраці. Наш обов’язок нині — гідно продовжити розбудову університету.
— Понад 30 років я працювала з Петром Володимировичем. Він був людиною з великої букви, — зазначила головний бухгалтер університету Галина Марценко. — Простий і доступний у спілкуванні, водночас великий в науці. До нього можна було прийти з будь-якою проблемою: чи то робочою, чи особистою. Старався завжди допомогти, підтримати. Розумів кожного. Мислив і діяв на випередження щодо розвитку освіти та нашого університету. Ми втратили прекрасного ректора, але передусім — хорошу людину, правдивого християнина та доброго сім’янина.
Вивів університет на європейський рівень!
— Петро Володимирович жив для людей, робив добро, не задумуючись, — поділився спогадами про ректора доцент кафедри «Будівельної механіки», кандидат технічних наук Ярослав Ковальчук. — Був науковцем зі світовим ім’ям. Неодноразово ми разом їздили на міжнародні конференції, я бачив, як його поважали відомі вчені. У 38-річному віці він захистив докторську дисертацію, був одним із наймолодших серед докторів. На той час це було велике досягнення завдяки його наполегливій праці! Із Петром Володимировичем ми в університеті з 1992-го року. Раніше я працював інженером, потім мене запросили на кафедру, так і залишився у вузі. Я був першим аспірантом Петра Яснія, захищав у нього дисертацію. Це був мудрий наставник і вмілий керівник. Жодного разу я не чув від нього поганого слова чи підвищеного тону, хоч ситуації траплялись різні. «Тут треба кулаком по столі, а не просити», — бувало, радили йому. «Це ваша думка. Я вважаю, що треба через «будь ласка» вирішувати», — відповідав. Інтелігентний, толерантний, доброзичливий — таким залишиться у нашій пам’яті назавжди.
Петро Володимирович допоміг багатьом студентам прокласти шлях у науку. Коли був завідуючим кафедрою «Матеріалознавства», я допомагав йому як заступник. Згодом я теж шість років очолював кафедру. Багато чого ми починали разом, багато що нам вдалося. Спершу Петра Володимировича призначили проректором із наукової роботи, а в 2007-ому обрали ректором. На наступних виборах колектив і далі підтримував його. Довіряли!
На посаді ректора Петро Ясній відразу окреслив нові перспективи. «Будемо готувати будівельників», — запропонував. Наш регіон саме потребував таких спеціалістів. Так, у 2008-ому кафедру «Матеріалознавства» перепрофілювали на кафедру «Будівельної механіки». Петро Ясній розвивав напрямок євроінтеграції — налагодження співпраці нашого університету з провідними вузами Європи. Ми тісно співпрацювали з Францією, Польщею, Італією, там є наші випускники — професори. Наш ректор також неодноразово їздив на стажування за кордон, їздили й наші молоді вчені. Нині наш студент стажується у США. Другий напрямок, який розвивав Петро Володимирович і який успішно працює, — це здобуття подвійних дипломів. Багато студентів паралельно навчаються у нас та в закордонних вузах, зокрема, в «Люблінській політехніці». Отримують український диплом і диплом європейського зразка. Наших науковців запрошують на міжнародні конференції. Ректор Ясній перетворив наш університет на європейський. Студенти нині мають можливість стажуватись в Європі, проводити експерименти в закордонних вузах. Петро Володимирович телефонував в європейські університети — домовлявся про співпрацю. Піклувався про студентів, шукав нові можливості. Із ним завжди можна було щиро поговорити, порадитись. На жаль, можна було… Світла пам’ять про ректора!
«НОВА…» висловлює щирі співчуття рідним Петра Яснія з приводу непоправної втрати. Нехай Господь додасть сил пережити важкий смуток.
Перестало битися серце знаного науковця, патріота, Людини слова, доброго друга та мудрого наставника, чудового сім’янина Петра Володимировича Яснія.
Від себе особисто та від імені всього депутатського корпусу Тернопільської обласної ради висловлюю найщиріші співчуття рідним і близьким Петра Володимировича та всьому педагогічному й студентському колективові Тернопільського національного технічного університету ім. І. Пулюя.
З 1990-их років Петро Володимирович трудився на освітянській ниві у нашому технічному університеті. З 2007-го очолював вищий навчальний заклад. За час відданої праці під його керівництвом колективу університету вдалося виховати не одне покоління фахових науковців, які прославляють не лише наш край, а й всю Україну. Я спілкувався з Петром Володимировичем особисто, тому знаю, наскільки він переймався долею кожного студента й викладача, піклуючись про них зі справжньою батьківською любов’ю.
Петро Володимирович — член редакційної колегії 3-томного енциклопедичного видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл». Він вболівав за розвиток рідного краю та нашої країни, докладаючи максимум зусиль для популяризації України.
Неймовірно тяжко пережити таку втрату кожному з нас. Сьогодні, у цей важкий для рідних і близьких Петра Володимировича час, ми разом з Вами низько схиляємо голову в скорботі. Вічна пам’ять Великому Українцю Петру Володимировичу Яснію.
Михайло Головко, голова Тернопільської обласної ради
Відійшов у кращий світ ректор Тернопільського національного технічного університету, доктор технічних наук, професор, член-кореспондент НАН України, заслужений діяч науки і техніки України Петро Володимирович Ясній.
Самовіддана педагогічна та наукова праця Петра Володимировича, його мудра й виважена управлінська діяльність залишила слід у душах усіх, хто був з ним поруч: колег-педагогів, науковців, студентів, батьків.
Висловлюю щирі співчуття рідним та близьким.
Вічна пам’ять та Царство Небесне.
Сергій Надал, міський голова Тернополя
Адміністрація комунального некомерційного підприємства ”Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня” Тернопільської обласної ради висловлює щирі співчуття рідним і близьким, університетському колективу та науковій спільноті Тернопільського національного технічного університету
ім. І. Пулюя з приводу непоправної втрати — смерті ректора
університету, доктора технічних наук, професора, член-кореспондента НАН України, заслуженого діяча науки і техніки України Петра Володимировича Яснія.
Поділяємо горе родини, сумуємо разом з Вами, підтримуємо Вас у годину скорботи.
Вічна і світла пам’ять…
Джерело: НОВА Тернопільська газета