Дві вересневі перемоги збірної України (над збірними Чехії — 1:2 та Словаччини — 1:0) змушують прискіпливіше ознайомитися з новим турніром — Лігою Націй — і вивчити його правила. Отож, Європейський союз футбольних асоціацій (УЄФА) не припиняє реформувати футбол і все, що стосується гри мільйонів. Черговим кроком УЄФА стало затвердження формату нового турніру – Ліги Націй. Змагання стартує восени цього року. Новий турнір замінить більшість товариських матчів, а також стане частиною кваліфікації на Євро’2020.
Формат Ліги Націй
55 збірних, що входять до УЄФА, розділять на чотири дивізіони відповідно до рейтингу національних збірних того ж УЄФА (не плутати з рейтингом ФІФА). Найсильніші 12 потраплять до Ліги А, і так далі.
Ліга А (12 команд): чотири групи по три команди.
Ліга B (12 команд): чотири групи по три команди.
Ліга C (15 команд): три групи по чотири команди і одна група з трьома.
Ліга D (16 команд): чотири групи по чотири команди.
Гратимуть за системою «кожен з кожним» у два кола протягом осені 2018 року. При цьому комусь доведеться зіграти за цей період чотири матчі, комусь — шість.
Чотири переможці своїх груп Ліги А зіграють у фінальній частині Ліги Націй у червні 2019 року. Фінальна частина складатиметься з двох півфіналів, матчу за третє місце та фіналу і пройде на полях однієї з країн-учасниць. Господаря визначить УЄФА у грудні 2018 року.
Чотири переможці груп у Лізі B (сподіваємося, що серед них буде і збірна України) у наступному розіграші Ліги Націй зіграють у Лізі А. У свою чергу, з Ліги А в Лігу B вилетять чотири команди, які зайняли останні позиції в групах. І так у кожній лізі: чотири гірші команди знижуються в нижчий турнір, чотири кращі перейдуть у вищий турнір.
Відбір на Євро’2020
Реформування зазнав і відбірковий турнір Євро’2020. Нагадаємо, що оскільки турнір пройде у 13 країнах, то ніхто не отримає прямої путівки в якості господарів. Розпочнеться відбір навесні’2019 і закінчиться наприкінці наступного року. 55 збірних розділять на 10 груп по п’ять чи шість команд, і по два переможці вийдуть до фінальної частини Євро’2020. Так визначать 20 учасників Євро’2020.
Друга серія відбору відбудеться у березні’2020, але туди команди визначаться за підсумками Ліги Націй. Кожна ліга (A, B, C, D) делегує в плей-офф по чотири кращі команди і від кожної ліги по одній команді вийде до фінальної частини Євро’2020. Так визначать ще чотирьох учасників Євро’2020.
Якщо команда, яка пробилася в плей-офф, вже пройшла на Євро’2020 через відбірковий турнір, то грати в плей-офф вже не буде і її місце в стиках займе наступна за успішністю. Якщо ж у якійсь лізі бракуватиме чотирьох команд, які ще не пройшли кваліфікацію (в Лізі A це дуже ймовірно), то добирати їх будуть з інших ліг.
Головна «фішка» Ліги Націй у тому, що на Євро’2020 вийде мінімум одна команда з найслабшої Ліги D. Тобто той, хто в рейтингу УЄФА на аутсайдерських позиціях з 40-го по 55-е місця. А отже, у таких збірних, як Люксембургу, Молдови, Казахстану, Білорусі чи Грузії з’являється історичний шанс.
У чому вигода нового проекту?
Асоціації та тренери в ході консультацій з УЄФА стверджували, що товариські матчі не забезпечують адекватної змагальності для команд. Натомість Ліга Націй створить більш значущі і конкурентні умови для команд, спеціальний календар і структуру для матчів збірних.
Для фаворитів новий турнір – це можливість вкотре зіграти між собою на топ-рівні і виграти новий трофей. Для команд-середняків і аутсайдерів Ліга Націй запропонує додатковий шлях до фінального турніру Євро.
Аутсайдери отримають можливість грати в конкурентному середовищі. Немає нічого позитивного в тому, щоб раз у раз програвати сильним суперникам. Тепер же Андорра, граючи в групі з Мальтою і Вірменією, буде перемагати частіше ніж один раз на 10 років..
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: збірна України, Ліга націй