Пан Петро мешкає неподалік Тернополя. Нещодавно він вирішив поміняти вікна в своєму приватному будинку. Компанія, яку він для цього найняв, виставила рахунок на 23 193 гривні. Вікна поставили, але пан Петро заплатив за них на 8 117 гривень менше за початкову ціну. Як це йому вдалося? Він оформив так званий «теплий кредит», і держава компенсувала йому 35% суми. Такі кредити видаються в рамках державної програми «Теплий дім», що повинна стимулювати громадян робити свої помешкання більш енергоефективними. Як працює ця програма?
Що потрібно знати про «теплий кредит»
Всі, хто бажає зробити свій дім енергоефективним та заощаджувати на комунальних послугах, можуть скористатися урядовою програмою «теплих кредитів» в уповноважених банках («Ощадбанк», «Укргазбанк», «ПриватБанк») та отримати відшкодування у розмірі:
20% – на придбання «негазових» котлів (35% для субсидіантів),
35% – для утеплення індивідуального житла,
від 40% до 70% – для ОСББ на утеплення багатоповерхівок.
Отож, «теплі кредити» надають фізичним особам, а також об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Купити за ними можна теплоізоляційні матеріали, сонячні колектори, економні лампи, лічильники для тепла і води, металопластикові вікна та двері, котли і багато чого іншого. Повний перелік допустимих товарів складається з більш ніж з 20 пунктів.
Сума компенсації залежить від товару і того, хто його купує. Фізичним особам, власникам квартир або будинків можуть повернути 20% (але не більше 12 000 грн.) від суми кредиту, якщо його оформляли на котли (крім газових і електричних) і 35% (але не більше 14 тис. грн.) – на енергоефективне обладнання та матеріали. ОСББ держава погашає до 70 відсотків вартості енергозберігаючих матеріалів і устаткування.
Шість кроків для отримання «теплого кредиту»
Крок 1. Обрати товар. Для власного будинку це можуть бути матеріали для термоізоляції зовнішніх стін, покрівлі, горищ, підвалів, фундаментів, вікна та балконні двері з енерго-
зберігаючим склом, теплові насоси, сонячні колектори, радіатори з терморегуляторами, лічильники на тепло, гарячу та холодну воду, рекуператори тепла.
Для квартири у багатоповерхівці – це вікна та балконні двері з енергозберігаючим склом, радіатори з терморегуляторами, лічильники на тепло, гарячу та холодну воду, рекуператори тепла.
Крок 2. Надати документи до банку. Це мають бути рахунок-фактура на обраний товар, паспорт покупця, його ідентифікаційний код, довідка про доходи за шість місяців.
Крок 3. Отримати підтвердження банку про надання кредиту.
Крок 4. Зробити перший внесок 10% вартості товару та надати документ про сплату (касовий ордер) в банк.
Крок 5. Отримати кредит, придбати товар. В банк надати документ, що товар отримано. Це має бути чек.
Крок 6. Після того, як ви виконали перші п’ять кроків, отримайте державну компенсацію.
Приватні домогосподарства та ОСББ також можуть розраховувати на додаткові компенсації від місцевої влади.
Нині діють 128 місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», зокрема, у 18 регіонах, 48 районах та 62 містах. «Для кожної родини є унікальна нагода отримати подвійну, а інколи й потрійну фінансову допомогу при утепленні житла. Тож звертайтеся до міського голови чи очільника області та дізнавайтеся про додаткову підтримку. Інформація про місцеві програми також є на сайті Агентства: saee.gov.ua», – зауважує голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
У 2018 р. уряд виділив 400 млн. грн. на компенсації за «теплими кредитами», з яких 190 млн. грн. – саме для ОСББ. З початку дії програми у жовтні 2014 р. і до сьогодні програмою скористалися понад 400 тис. сімей, які залучили понад 5 млрд. грн. «теплих кредитів».
На Тернопільщині, зокрема, станом на 1.01.2018 р. банками «Державний ощадний банк України» та «Укргазбанк» видано 10 625 кредитів на загальну суму 195,252 млн. гривень. З них: у 2016 – 4 564 кредитів на суму 72,8 млн. грн., у 2017 році – 3 426 кредитів на суму 75,2 млн. грн,
Станом на 1 квітня 2018 року в області прийняті місцеві програми з підтримки об’єднань співвласників багатоквартирних будинків із проведення заходів з енергозбереження у будинках на умовах співфінансування у Заліщицькому районі та містах: Бучач, Кременець, Збараж, Чортків, Теребовля, Тернопіль, смт. Березовиця, Козова та Заводське.
Валентина Чернявська
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: теплий кредит, Тернопіль