Субота, 27 липня 2024
• “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру
Скільки економлять тернополяни в утеплених будинках?

Автор: Опубліковано: 28 Листопада о 12:07 421


Наближається зима, тож актуальним є енергозбереження в наших помешканнях.


Це один із способів досягти комфортної температури в оселі та економії ресурсів українцями у важкий час війни. Тернополяни утепляють своє житло як індивідуально, так і спільно всім будинком. Надія Нищота є головою ОСББ трьох багатоповерхівок в обласному центрі, в яких мешканці скористалися різними програмами із термомодернізації. У будинку на вулиці Івана Франка нещодавно завершили зовнішнє утеплення стін, в одній із багатоповерхівок на проспекті Степана Бандери утеплили торцеві стіни, в іншій на тій же вулиці замінили вікна у під’їздах. Відчувають результат — у квартирах значно тепліше, у платіжках за комунальні послуги — менші суми.

Утеплення будинків — збереження ресурсів

Щоб утеплити фасад багатоповерхівки на вулиці Івана Франка, мешканці скористалися програмою «Енергодім» від Фонду енергоефективності. Вартість проєкту — 5 мільйонів гривень. 80% витрат компенсував Фонд енергоефективності, 10% — Тернопільська міська рада, 20% — мешканці.
— Цей будинок споруджений у 2001-ому році. Хоч він ще досить новий, але були втрати тепла, тому мешканці захотіли обшити ззовні стіни утеплювальними матеріалами, — розповідає Надія Нищота. — Роботи тривали упродовж двох років із перервами, адже масштабне вторгнення призупинило на певний період. Мешканці дуже задоволені — у помешканнях значно тепліше, менше споживають енергоресурсів. Середня температура в їхніх оселях — 19-20 градусів. Навесні люди зможуть зробити більш ґрунтовний аналіз витрат й економії. У під’їздах цієї багатоповерхівки ми також замінили дерев’яні вікна на металопластикові, а ще подбали про енергозберігаючі лампи, щоб економити електроенергію.

Утеплення будинків важливе, адже це реальне збереження ресурсів. Знаю це із власного досвіду. У багатоповерхівці на проспекті Степана Бандери, в якій я мешкаю і яку обслуговую, шість років тому утеплили торцеві стіни. Дитяча кімната у моїй квартирі стала набагато тепліша. Мешканці теж задоволені, адже самотужки не могли б оплатити такі роботи. Під час утеплення ми скористалися діючою на той час програмою Тернопільської міської ради.
Наш будинок зданий в експлуатацію у 2011-ому році. Обслуговую ще одну багатоповерхівку на проспекті Степана Бандери, яка 1974 року забудови. Там для енергозбереження ми замінили вікна у десяти під’їздах. Раніше у тому будинку вітер гуляв, а тепер — тепло і затишно. Мешканці скористалися програмою від Фонду енергоефективності. До війни у нашій країні було більше можливостей отримати кошти на термомодернізацію будівель. Фонд не припинив розпочаті проєкти, але нині робить акцент на відновленні житла українцям, які постраждали через війну. Це теж дуже важливо.

Надія Нищота.

Мешканці оплатили лише 20% вартості

У Тернополі за останнє десятиліття мешканці десятків будинків скористалися різними програмами енергоефективності, адже умови — дуже вигідні. Ще чимало містян цікавились такою можливістю утеплення багатоповерхівок, проте не завжди легко дійти згоди всіх власників житла.
— У наших будинках не виникало труднощів щодо прийняття мешканцями рішення про участь в програмах з енергозбереження, — ділиться досвідом пані Надія. — Виникла ідея, провели збори, донесли інформацію, обговорили, а далі брались за відповідні розрахунки і виготовлення проєктно-кошторисної документації, закупівлю матеріалів, пошук підрядників. Люди розуміють, що це потрібно і вигідно. Активні мешканці пояснювали іншим суть програми, тож знаходили порозуміння. Чимало роботи із документацією, звітами перед інвесторами. Це рутина, але я люблю документальну роботу. В будинку на вулиці Івана Франка нещодавно подала п’ятий акт про виконані роботи, ще маю відправити документи про заміну освітлення. Роблю і надсилаю фотографії кожного вікна, кожної лампи. Коли роботи на об’єкті вже завершені, незалежні експерти перевіряють, чи ефективно використані кошти. 20% від вартості утеплення будинку оплатили мешканці. Із кожної квартири — різна сума, залежно від загальної площі.

Війна змінила наше життя. Коли почалося масштабне вторгнення, мешканці наших будинків ще більше згуртувалися. Дехто виїхав за кордон, але підтримували з нами спілкування. Одна жінка була далеко і не могла оплатити за комунальні послуги, аж нещодавно приїхала і все погасила. Під час минулорічного блекауту ми всі ще більше зрозуміли, що потрібно берегти енергоресурси. Термомодернізація показала свої плюси. Перевага ОСББ у тому, що люди мають змогу самостійно вирішувати, що і як має бути в їхньому будинку, спільно планують роботи, дбають про благоустрій. «Дякую за вашу працю!» — підійшла днями до мене літня жінка, яка завжди прискіплива до поточних справ у будинку. Це спільна наша відповідальність.

Копит Галина, головний спеціаліст сектору з енергоефективності Тернопільської міської ради:
— Мешканці чотирьох будинків у Тернополі скористалися програмою «Енергодім» державної установи «Фонд енергоефективності». Заявок було значно більше, але не всі ОСББ пройшли подальшу процедуру втілення проєкту. Три об’єкти — на вулицях Івана Франка, Вільховій та Київській — вже завершені, а на вулиці Іванни Блажкевич ще тривають роботи із утеплення будинку. У 2022 році із бюджету громади виділено 2 млн 454 тисячі гривень на співфінансування робіт із термомодернізації житлових будинків. Цьогоріч спрямували ще 154 тисячі гривень. Передбачається також співфінансування робіт із термомодернізації в багатоповерхівці на вулиці Іванни Блажкевич. Роботи із термомодернізації проводяться у житлових будинках, які стали учасниками Програми «Енергодім» ще до оголошення воєнного стану у нашій державі.
Упродовж 2015-2020 років у місті діяла «Програма енергоефективності, енергозбереження та термомодернізації будівель житлового фонду Тернополя». Нею скористалися мешканці близько 50 будинків обласного центру. Утеплення багатоповерхівок передбачає 30% економії тепла. У нинішній час потрібно економити енергоресурси, зменшувати їх споживання. Впровадження заходів із термомодернізації впливає на це найефективніше.

Степан Босак, заступник головного інженера КП «Тернопільміськтеплокомуненерго»:
— Завдяки термомодернізації передусім зменшується теплоспоживання в будівлі, відповідно зменшуються витрати мешканців на теплоносії. У багатьох багатоповерхівках у Тернополі є загальні теплові лічильники, які фіксують поточні витрати енергоресурсу. Якщо будинок дірявий, вікна неутеплені, то в ньому більші втрати тепла, а якщо утеплений, зокрема, й місця загального користування, то там значно менші втрати. Заходи з енергоефективності допомагають мешканцям економити на оплаті за газ, за теплоносії та ін. Потрібно докладати максимум зусиль, щоб берегти тепло, використовувати його ефективно, бо це — дорогий ресурс, а кожен із нас і наша держава нині проходить складні часи.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


У Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці й ексдепутатки Ірини Фаріон, повідомив президент Володимир Зеленський із посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:40


24 липня Шумська громада провела в останню путь 51-річного захисника Миколу Пичулюка, який загинув 17 липня поблизу селища Нью-Йорк на Донеччині...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


24 липня 2024 року предстоятель Православної Церкви України блаженнійший Митрополит Епіфаній прибув із візитом на Тернопільщину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:16


Службовцям ТЦК із Тернопільщини, які за гроші «вирішували питання» для військовозобов’язаних, оголосили підозру...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:42



Теми дня
26 Липня
25 Липня
24 Липня
23 Липня