Середа, 08 січня 2025
• Колишній прокурор Тернопільської області на Йордан охрестив сина • “Невтoмнo трудився у Бoжoму винoгрaднику”. Відійшов у Вічність священник із Тернопільщини • Спалах “нового” метапневмовірусу у світі: наскільки він небезпечний і чи загрожує Україні • У доробку Олега Снітовського — сотні репортажів і тисячі фото. Не стало відомого тернопільського журналіста… • До Зарваниці на Богоявлення приїхали сотні вірян • Викрав барсетку: судитимуть чоловіка із Зборівщини • Вибух котла: священник із Тернопільщини отримав 80% опіків тіла • На Кременеччині 19-річний водій в’їхав у міст: четверо потерпілих • Не стало професорки Тернопільського медуніверситету Ірини Мельничук • У Тернополі під колеса автомобіля потрапив пішохід • Задушив і виніс тіло до смітника… Вбивцю засудили на 10 років ув’язнення • “Невідомо, скільки ще часу доведеться боротися, але жертва не має бути даремною», – новообраний голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський • На Монастирищині син поранив батька ножем • 1000 доларів хабаря: на Тернопільщині затримали голову громади • Служив два місяці… На Луганщині загинув воїн із Тернопільщини • 15 років тюрми – за співпрацю з ворогом: у Тернополі засудили працівницю суду з Луганщини • Вчителька інформатики добровільно пішла служити в ЗСУ • Із російського полону повернувся тернополянин Роман Борщ – захисник Маріуполя, журналіст, пластун • В автомобілі тернополянки колишній чоловік залишив… гранати • Загинув на Святвечір: попрощалися з Віктором Шевчуком із Лановеччини
Спалах “нового” метапневмовірусу у світі: наскільки він небезпечний і чи загрожує Україні

Опубліковано: 6 Січня о 20:48 378


На початку 2025 року в Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції (HMPV).


Метапневмовірус в Україні (freepik.com).

У мережі з’являються кадри переповнених людьми лікарень. Такі новини викликали занепокоєння і бурхливі обговорення. Тим більше, що в Україні вже теж повідомили про випадки захворювання, – пише BBC.

Наскільки правдиві тривожні дані про “загадковий” вірус і чи загрожує він світу?

Офіційний Пекін коментує поширення HMPV як щорічне зимове явище, яке переживає зараз багато інших країн.

На сайті Управління з контролю та профілактики захворювань Китаю дійсно є повідомлення про виявлені випадки заражень.

Втім, незвичайного, критичного сплеску саме метапневмовірусу китайські органи охорони здоров’я не підтверджують. Принаймні, на цей момент. Як і немає даних, що цей збудник є новим.

В Україні поки що офіційно підтверджені 14 випадків захворювання на метапневмовірусну інфекцію, повідомив центр громадського здоров’я.

Там наполягають, це – не нова загроза, а сезонне явище, як і минулого року.

Метапневмовірус циркулює в Україні протягом кожного епідемічного сезону, і наразі ситуація рутинна й контрольована.

Що це за вірус

Метапневмовірус, за словами інфекціоністки Ольги Голубовської, виявили ще у 2001 році, він належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV).

Нове захворювання, на думку професорки, виникло внаслідок процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів. Голубовська називає вірус “братом” RSV-інфекції, спалах якої спостерігали позаминулого року.

У ЦГЗ кажуть, що протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років, станом на 05.01.2025 року, HMPV виявили у 14-ти осіб. З них віком 0-4 роки – 2 особи, 5-14 років – сім осіб, 30-64 роки – чотири особи та віком 65 і старше – одна особа.

Там кажуть, що така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 років за аналогічний період – тоді хворих було 24.

“Протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом – всі хворі отримали медичну допомогу та одужали”, – кажуть в ЦГЗ.

Там твердять, що станом на зараз тенденції до розвитку спалаху спричиненого метапневмовірусом на території України не спостерігають.

Симптоми та перші ознаки хвороби

Як зазначили у ЦГЗ, симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу: нежить, кашель, температура.

Порівняно з таким захворюванням як грип, метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення.

Вірус може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку. Особливо під загрозою маленькі діти, люди похилого віку та люди з ослабленою імунною системою.

Зараження відбувається крапельним шляхом. Частіше захворювання проходить легко у вигляді нежитю і кашлю, але може бути тяжким із розвитком дихальної недостатності, що частіше спостерігається у людей з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.

В Україні вже офіційно підтвердили 13 випадків метапневмовірусу людини (HMPV), який активно шириться Китаєм
Орієнтовний інкубаційний період: від трьох до шести днів, а середня тривалість – сім-десять днів. HMPV найбільш активний протягом пізньої зими та навесні.

Рентгенологічні зміни у легенях можуть включати такі ознаки, як “матове скло”, ателектази та гіперроздуття.

Як захиститися

Не панікувати, а діяти відповідно до алгоритму лікування. У ЦГЗ рекомендують:

обмежити контакти з хворими;
регулярно мити руки з милом;
провітрювати приміщення;
уникати масових заходів;
дотримуватись етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя).

Також важливо людям з групи ризику спостерігати за своїм здоров’ям — лікувати хронічні захворювання та вживати вітаміни (зокрема вітамін D) за призначенням фахівця.

“Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас “нападає”: чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання”, – підкреслює професорка.

Якщо ж з’явилися симптоми, схожі на грип, або були контакти із хворою людиною, варто проконсультуватися з лікарем щодо тестування.

Голубовська радить вимірювати сатурацію крові під час захворювання. Також радить лікарям не зволікати із госпіталізацією пацієнтів, якщо хворий щоденно прогресує.

Оскільки тяжкість перебігу, за її словами, оцінюється не тільки і не стільки по показниках температури, як по загальному стану хворого, особливо у груп ризику.

“Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання”, – резюмує професорка.

Водночас в Центрі громадського здоровʼя наголосили: не менш важливою є інформаційна гігієна. Там закликали громадян довіряти виключно офіційній інформації.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

Гарна подія відбулася в сім’ї колишнього прокурора Тернопільської області Андрія Миколайчука – у свято Богоявлення охрестив новонародженого сина...


Рубрика: , Опубліковано: о 19:17


Пoмер бaгaтoрічний пaрoх сіл Смoлянкa тa Скoмoрoхи Великoгaївськoї грoмaди oтець Ігoр Чибрaс...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:09


На початку 2025 року в Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції (HMPV)...


Рубрика: , , Опубліковано: о 20:48


На 70-му році життя помер заслужений журналіст України Олег Снітовський із Тернопільщини...


Рубрика: , , Опубліковано: о 17:33


6 січня Марійський духовний центр “Зарваниця” перетворився на осередок віри та надії...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:18



Теми дня
7 Січня
6 Січня
4 Січня