Вдруге у Тернополі відбулися “Дні сталої енергії”. Завершальним етапом заходу став семінар, який зібрав представників 22 компаній з 15 країн світу, представників влади міста та області. А головне — Тернопіль отримав фінансову підтримку для продовження плану енергомодернізації міста.
«Стала енергія» береже гроші громади
Для багатьох з нас терміни “стала енергія”, “термомодернізація”, “енергоефективність” видаються дещо далекими від повсякденного життя. Проте саме вони напряму пов’язані з тим, скільки ми заплатимо у майбутньому за “комуналку”.
“Стала енергетика” на муніципальному рівні — це система заходів, що дозволяє економити кошти тернополян, включає фінансову допомогу, консультації фахівців, технології. Щоб пояснити, наведемо простий приклад. Встановлення сучасного автоматичного циркуляційного насосу дозволяє у певні періоди зменшити споживання електроенергії у 3 рази. Насос сам вимірює тиск у системі постачання гарячої води і перемикається у більш економний режим, коли тиск підвищується. Це трапляється, наприклад, вдень, коли люди на роботі і скорочується споживання гарячої води.
У даному випадку йдеться про економію в масштабах одного будинку. А ще є економія в масштабах цілого міста, коли автоматика, встановлена на насосних станціях, дозволяє зменшити споживання на 2,6 млн. кВт год. у рік. Для міського бюджету — це кілька мільйонів зекономлених коштів, які можна спрямувати на оплату інших послуг. Те ж стосується, наприклад, переходу комунальних підприємств від старих котелень до сучасних, що зменшує споживання газу на 80 %.
Тернопіль — добрий партнер, бо має відкриту владу
Протягом останніх чотирьох років Тернопіль став одним з трьох міст України, крім Києва та Кам’янець-Подільського, які найбільш активно беруть участь у міжнародних програмах з модернізації систем теплопостачання. Як зазначив керівник фонду “E5P” Андерс Лунд, з Тернополем приємно працювати, бо тут є розуміння і підтримка з боку міської влади.
Міський голова Тернополя Сергій Надал черговий раз показав хист доброго управлінця, здатного знаходити позабюджетні кошти для модернізації міста. Завдяки міському голові Тернопіль отримав 10 млн. євро кредиту від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку і фонду Е5Р, а ще 5 млн. — як грант від фонду Е5Р на модернізацію системи теплопостачання. У даний час вже почалася робота із проведення тендерних закупівель на необхідне устаткування.
Згідно з проектами, що реалізуються командою чинного мера, у місті планують встановити понад 500 лічильників тепла та 250 індивідуальних теплових пунктів (ІТП) у багатоквартирних будинках. Приблизно 90 ІТП встановлять вже цього року до початку зимового періоду. Мешканці будинку на вул. Лук’яновича, які вже користувалися ІТП цієї зими одними з перших, побачили конкретні переваги від модернізації, коли рахунки за комунальні послуги зменшилися на 60 %. Тепер команда Сергія Надала поширить програму термомодернізації на усе місто.
У Тернополі навчатимуть господарювати
Вже з липня цього року всі будинки в Україні передадуть в управління об’єднанням співвласників будинків або керуючим компаніям. Це — масштабна реформа, яка покликана нас самих зробити господарями у своїх будинках. Проте, очевидно, що Україна не зовсім готова до такої реформи. Людям бракує досвіду управління майном багатоквартирного будинку. У кого запитати? Де знайти кошти? Що треба робити у першу чергу і як забезпечити тепло та гарячу воду? Де шукати допомоги у випадку непередбачуваних ситуацій? Це далеко неповний перелік питань, з якими зіштовхнеться практично кожен, хто буде керувати господарством багатоквартирного будинку. Тому ще півроку тому міський голова Тернополя Сергій Надал після проведення зустрічей з представниками ОСББ дав доручення розробити проект створення ресурсно-інформаційного центру. І ось з 15 квітня у Тернополі цей центр уже розпочав свою роботу.
— Зберегти житло у належному стані і забезпечити його належним обслуговуванням — це наше головне завдання на найближчі півроку, — зазначив Сергій Надал під час відкриття центру. — У цьому ресурсному центрі надаватимуть консультації тернополянам представники банків, виробники енергоефективного обладнання, фахівці ЖКГ та діючих у місті ОСББ. Вони розповідатимуть, як створити ОСББ, як управляти будинком, як утеплити будинок і т.д., і т.п. Окрім того, ми хочемо допомогти усім ОСББ отримати енергетичний паспорт, а це означатиме, що мешканці будуть платити за тепло менше.
Загалом, варто зазначити, Тернопіль є одним з небагатьох українських міст, де налагоджено тісний контакт між містянами та міською адміністрацією. Мерія старається чути людей, вникати у їхні проблеми і спільно їх вирішувати. Реформа системи житлово-комунального господарства є яскравим прикладом цього.
Джерело: НОВА Тернопільська газета