26 листопада у ТРЦ “Подоляни” відбулася обласна Рада регіонального розвитку. Учасники засідання обговорювали низку актуальних питань. Серед них – децентралізація, соціально-економічний та культурний розвиток краю, впровадження нових проектів. А також відбулося підбиття підсумків діяльності місцевого самоврядування за 2015-2018 роки.
Реформа децентралізації в дії
На Тернопільщині створено 49 територіальних громад. Вони охоплюють понад 58% населення і більш, ніж 45% території області. Загалом, об’єдналися 472 населені пункти. У 2016 році працювало 26 ОТГ, у 2017 – 36, а в 2018 році вже 40 громад працюють на умовах прямих відносин з бюджетом. Таким чином, процес створення об’єднаних громад в області підходить до завершення.
- У 2015 році Тернопільська область однією з перших стала на шлях реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. За цей час ми переконалися що вчинили правильно, – повідомив голова Тернопільської облради Віктор Овчарук. – Адже обсяг доходів обласного бюджету за 2015 рік становив понад 3,5 млрд грн, за 2017 – сягнув майже 6,5 млрд. Станом на 1 листопада поточного року ми вже маємо майже 7,3 млрд грн.
Соціально-економічний та культурний розвиток
За словами голови Тернопільської ОДА Степана Барни, 2018 рік – рекордний з точки зору наповнення місцевих бюджетів. Зросла й середня заробітна плата. Якщо у 2014 році вона становила 2 тис. 527 грн., то за підсумками січня-вересня 2018 року – 6 тис. 738 грн.
Окрім цього, 2018-тий став справді врожайним для області ще й тому, що врожайність зернових в Тернопільській області зросла на 30 тис. тонн. Загалом, урожай зернових на Тернопіллі склав понад 3 млн тонн.
- Цьогоріч, ми розпочали будівництво двох потужних проектів, – інформував Степан Барна. – Це – будівництво індустріальних парків «Тернопіль» та «Чортків». Відкриття індустріального парку в Чорткові має надати можливість для створення 3-5 тис. нових робочих місць.
Очільник ТОДА підкреслив, що упродовж 3-х років реалізовано 133 проекти у сфері охорони навколишнього середовища, розпочато оцінку та збір твердих побутових відходів у 156 населених пунктах.
Голова облради Віктор Овчарук зазначив, що нинішня каденція приділяє багато уваги культурі та спорту. Для популяризації та вшанування історичних дат, які мали місце у становленні незалежності української держави, Тернопільською обласною радою було прийнято ряд рішень про:
- Використання червоно-чорного прапора Національно-визвольної боротьби українського народу на території Тернопільської області;
- Проведення комплексу заходів з відзначення 100-річчя Чортківської офензиви;
- Затвердження положення про обласну премію в галузі культури;
- Внесення змін та доповнень до програм розвитку кінематографії;
- Внесення змін та доповнень до програми збереження культурної спадщини на 2016-2020 роки (виділено кошти на співфінансування Борщівського краєзнавчого музею та обласного літературного музею Ю. Словацького (м. Кременець); для ремонту покрівлі Тернопільського академічного театру актора і ляльки, обласного драматичного театру; для створення належних умов у обласних бібліотеках та універсальній науковій бібліотеці.
Одним із пріоритетів стало надання допомоги учасникам АТО/ООС та членам їх сімей. Депутатами було внесено зміни до обласної програми, тож кошти на допомогу зросли до 6,3 млн грн. Особливу увагу звернено на створення належних умов лікування та оздоровлення військовослужбовців та учасників АТО. Так, у 2018 році для їх лікування було виділено більш, ніж 4 млн грн.
- Депутатським корпусом було створено обласний медичний центр для лікування і реабілітації учасників бойових дій у с. Яблунів. Це, до речі, єдиний заклад для реабілітації в Україні. На переформатування закладу облрада виділила понад 3 млн.грн. Також, продовжує діяти програма, що передбачає надання допомоги дітям сімей учасників АТО, які навчаються на платній формі у навчальних закладах Тернопільщини і компенсує вартість їхнього навчання, – повідомив Віктор Овчарук.
Також, впродовж 2015-2018 років створено 8 нових Центрів надання адміністративних послуг. До кінця року планується відкрити ще 6. Спектр послуг, які надають ЦНАПи зріс з 36 послуг до 148. Надходження до бюджетів усіх рівнів від діяльності ЦНАПів за 10 місяців поточного року склало понад 8,5 млн грн.
Реформи у Тернополі
- Державна підтримка, фінансування фонду регіонального розвитку, субвенція на соціально-економічний розвиток дозволили вивільнити у міському бюджеті значну частину коштів, які були скеровані на реалізацію важливих локальних проектів в Тернополі. Це, зокрема, парки, сквери, дитячі майданчики, спортмайданчики, реконструкції прибудинкових територій. А, завдяки змінам у законодавстві, стало можливим впровадження автоматизованої системи обліку пасажирів в громадському транспорті, – розповів секретар Тернопільської міськради Віктор Шумада.
Низка важливих проектів, впроваджених у м. Тернополі:
- Реконструкція дамби Тернопільського ставу (реалізація цього проекту зайняла три роки);
- Найбільший аераційний фонтан в Україні (дозволив вирішити багаторічну проблему озеленення озера і, водночас, став однією з прикрас Тернополя);
- Реконструкція набережної ставу по вул. Білецькій;
- Проект соціально-економічного розвитку «Реконструкція гідротехнічних споруд веслувального каналу» та водна арена «Тернопіль»;
- Реконструкція інфекційного відділення Тернопільської міської комунальної лікарні швидкої допомоги.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Віктор Овчарук, Рада регіонального розвитку, Степан Барна, ТМР, ТОДА