Будівництво даного об’єкта було розпочате в далекому 1991-ому році, однак через відсутність коштів завершити його не вдалося. Лише у 2015 році вдалося відновити фінансування і тепер потрібно 24-26 мільйонів гривень, щоб здати довгобуд в експлуатацію.
За словами голови Тернопільської ОДА Степана Барни, в області було три знакові довгобуди: державний архів, обласна бібліотека й перинатальний центр «Мати і дитина», і завдання, яке ставить перед собою область у середньостроковій перспективі, — здати кожен із них.
«Торік ми завершили реконструкцію в частині пологового корпусу перинатального центру «Мати і дитина». Цього ж року поставили собі за мету реалізувати проект добудови Державного архіву Тернопільської області. Сподіваюся, що обставини складуться добре і нам вдасться цього досягти. Це важливо тому, що сьогодні Державний архів розміщений у Домініканському соборі, що в центрі міста, і умови зберігання там не належні. Наше ж завдання полягає в тому, щоб всі документи уніфікувати й зібрати в одному місці для подальшого їх збереження», – зазначив Степан Барна.
Очільник області наголосив, що важливо забезпечити також історичну справедливість — повернути Українській греко-католицькій церкві приміщення монастиря. «У цьому питанні ми маємо підтримку Президента України Петра Порошенка, а також отримали доручення від прем’єр-міністра Володимира Гройсмана щодо продовження фінансування будівництва архіву. З цією ж метою здійснили перерахунок кошторису, оптимізували видатки й вийшли на суму близько 26 млн. грн., з них 5 мільйонів гривень – будівельна частина і майже 21 млн. грн. – технічне забезпечення самого об’єкта. Завершення цього будівництва має надзвичайно важливе значення, позаяк архів буде і центром науки, і центром освіти», – підкреслив Степан Барна.
Наразі, як зазначив начальник управління капітального будівництва Тернопільської ОДА Віктор Кузяк, у будівлі майбутнього архіву вже практично зроблена вся мережа інженерії, проведено утеплення фасаду, є котельня, встановлена система вентиляції. Залишається завершити монтаж електромереж і роботи на першому й другому поверхах. Від третього й до дев’ятого поверху всі роботи виконані практично на 99%.
«Завершення будівництва даного об’єкта, який, до речі, розрахований на півтора мільйона одиниць зберігання, вирішить питання не лише нашого архіву, а й районних архівних відділів, а також архівних підрозділів органів державної влади, органів місцевого самоврядування та всіх установ і організацій, які є нашими фондоутворювачами, — зазначив директор Державного архіву Тернопільської області Федір Полянський. – Тому якщо нам вдасться все реалізувати, це буде велика перемога всіх архівістів, позаяк за час незалежності не введено ще жодної установи, яка була б призначена для зберігання документів такого типу. На сьогодні в наших фондах зберігається більше 700 тис. одиниць зберігання, але до цього переліку потрібно додати ще й документи зі сховищ міського та районних архівів, а це близько 200-300 тисяч одиниць зберігання. Є також документи, які зберігаються встановлені терміни в архівних підрозділах органів державної влади, місцевого самоврядування та установ і організацій, які входять до списку наших фондоутворювачів. Саме тому будівництво приміщення для обласного Державного архіву – це історичний момент, а ще можливість зберігати документи на належному рівні».
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: архів, довгобуд, Степан Барна, Тернопіль, ТОДА