Під час свого традиційного річного звіту, 25 листопада 2019 року, міський голова Тернополя Сергій Надал пообіцяв, що сміттєсортувальна лінія на Малашовецькому полігоні запрацює до кінця 2019 року. І виконав обіцянку. Тим самим Тернопіль показав багатьом українським містам, як потрібно системно вирішувати проблему побутових відходів.
Не сміттєзвалище, а сучасний полігон
Отже, з кінця 2019 року сміттєзвалище стало повноцінним полігоном твердих побутових відходів. За допомогою бульдозерів та катка-компактора на Малашовецькому полігоні проводять ущільнення твердих побутових відходів, зменшуючи обсяг сміття, а сортування дозволяє до 40% відходів переробляти повторно. Завдяки цьому сміття вже стало щонайменше на третину менше, що, в свою чергу, дозволить збільшити термін використання Малашовецького полігону. Наразі сміттєсортувальна лінія приймає щодня 120-150 тонн відходів.
Сміття переробляють за європейськими стандартами
У підрядній компанії «ЕКО-ЛІДЕР Т», яка займається сортуванням і переробкою сміття на Малашовецькому полігоні, вивчили європейську практику і впровадили технології переробки відходів на нові товари. Це важливий економічний і екологічний проєкт. Завдяки сортуванню і переробці сировину використовують повторно і виготовляють з неї такі корисні товари, як каналізаційні люки, папір, водовідливи тощо.
Екологічна безпека
Значно поліпшилась також екологічна безпека. На полігоні встановлено ретельний контроль за тим, хто завозить відходи. Відвантажувати відходи можуть лише компанії, з якими укладено відповідні угоди. Контроль є необхідним заходом, зважаючи на непоодинокі випадки у минулому, коли на Тернопільщину звозили сміття з сусідньої Львівщини.
Додатково здійснюється радіологічний контроль. Планово відбувається дегазація полігону. Це запобігає виникненню пожеж, адже газ на полігонах твердих побутових відходів є небезпечним і може спричинити загоряння в будь-яку пору року.
Дешева електроенергія
Газ метан, що виникає внаслідок ущільнення сміття, будуть використовувати для виготовлення електроенергії. Уже найближчим часом на полігоні встановлять біогазову установку — своєрідну міні-ТЕС. Вироблену на ній електроенергію будуть продавати за зеленим тарифом. Обопільна вигода і інвестору, і місту.
Сміттєсортувальна і сміттєпереробна лінія на Малашовецькому полігоні вже працює. Тернопіль не лише позбувся загрози виникнення сміттєвої кризи, як це було за каденції «великого бізнесмена» Романа Заставного, а й починає заробляти на смітті.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Малашівці, Сергій Надал, сортування сміття, ТМР