Восени минулого року формат більшості найвищого в області органу місцевого самоврядування чітко відображав коаліцію Верховної Ради з незначними варіаціями. Та за цей час у столиці сталися суттєві зміни — з коаліції вийшли “Батьківщина”, “Самопоміч” та радикали Ляшка, натомість владний моноліт у нашій облраді до пори-до часу тріщин не давав, демонструючи на людях цілковите взаємопорозуміння. Та все змінилося з настанням тепла — за збігом обставин неабияк підігрілася ситуація і у нашій облраді, причому так, що загрожує вийти з-під контролю.
Дружать проти «Свободи»
Нагадаємо, на жовтневих виборах минулого року мешканці Тернопілля обрали до обласної ради представників восьми політичних сил — БПП “Солідарність”, ВО “Свобода”, ВО “Батьківщина”, “Самопоміч”, Радикальна партія Ляшка, ГО “Народний контроль”, “УКРОП” та “Громадянська позиція”. Такий розклад сил передбачав, що головними антагоністами у сесійній залі мають стати фракції БПП та “Свободи”, а “золоту” акцію матиме “Батьківщина”, прихильність якої у підсумку й надасть можливість створення кістяка коаліції, до якого мали приєднатися й інші партії.
Місцевий багаторічний “вождь” “Батьківщини” Василь Деревляний, який до того відверто “завалив” кілька попередніх місцевих виборчих кампаній, був шокований таким несподіваним щастям, але швидко себе опанував і почав вимагати преференцій у чинної виконавчої влади, сформованої БПП. У підсумку він “виторгував” для себе місце першого заступника голови облради, а для свого “корєшка” Івана Крисака, незважаючи на нищівну критику в ЗМІ (“НОВА…” також друкувала цілу низку статей, у яких ми викривали зловживання та протизаконну діяльність Крисака в селі Ангелівка) — посаду першого заступника голови ОДА.
Натомість владу в області де-юре цілковито узурпував БПП, адже головою облради став представник “Солідарності” Віктор Овчарук. До коаліції в облраді приєдналися також “Самопоміч”, “Громадянська позиція” та радикали Ляшка. Таким чином, коаліційна угода об’єднала 43-ох депутати із 64-ох при необхідних для ухвалення рішень 33-ох голосах. І все ж об’єднати усіх у дружбі проти “Свободи” не вдалося, адже поза коаліцією опинилися ще “УКРОП” та “Народний контроль”.
«Деревляні» маніпуляції
Тим часом де-факто владу в обласній раді поступово почав прибирати до рук діяч Деревляний. Тихому інтелігенту Віктору Овчаруку відвели роль такого собі “перерізувача стрічок” та “весільного генерала” на різних урочистостях, а на шостому поверсі тернопільського “Білого дому” запанував підзабутий дух “Батьківщини”.
Найперше досвідчений номенклатурник і партократник Деревляний почав змінювати склад апарату облради — на місце “свободівців”, які минулої каденції мали більшість в облраді, прийшли люди із його “Батьківщини”. Усім іншим Деревляний із властивими йому нахабством та самодурством демонструє, хто у раді господар. Підлеглих по кілька разів у день викликають до “деревляного” кабінету, де вимагають постійного звітування про роботу, неначе в облради немає чинного голови. Дійшло вже до того, що Деревляний почав відновлювати на посадах своїх керівників комунальних підприємств облради. Першою “ластівкою” став Юрій Малецький — після кількарічної перерви він знову очолив аеропорт, вперше прийшовши на цю посаду ще за часів панування бютівців в облраді у 2006-2009 рр., коли її очолював соратник Деревляного Михайло Миколенко.
Перша пробоїна
Коли у лютому розвалилася коаліція у Верховній Раді, видавалося, що така ж доля чекає і нашу облраду. Та нічого подібного! БПП і “Батьківщина” знову зайвий раз продемонстрували, що дивляться в одному напрямку. Під час засідань сесій облради між представниками цих політсил практично немає суперечок, очевидно, що позиції постійно узгоджуються заздалегідь, і на людях до пори-до часу панувало цілковите взаємопорозуміння. Інші представники коаліції — фракції “Самопомочі”, “Громадянської позиції” та Радикальної партії — час від часу висловлюють незадоволення певними рішеннями, ухваленими облрадою, і навіть заявляють про можливість свого виходу з коаліції, але наразі далі заяв справа не йде.
І ось навесні між “друзяками” таки намалювалися перші побиті горшки. Коса найшла на камінь щодо головного лікаря Тернопільського перинатального центру “Мати і дитина” Віктора Куценка. У кулуарах подейкують, що “порошенківці”, підтримувані радикалами, ініціювали його звільнення, натомість “Батьківщина” виступила проти.
Наразі, попри неофіційні повідомлення, що Куценко нібито з подачі Віктора Овчарука вже звільнений, головний лікар офіційно залишається на посаді, а отже, скрите протистояння триває. У що воно переросте у до того монолітній коаліції, — сказати важко, але стає зрозуміло, що “одеревляніння” облради, яке намагається провести перший заступник голови, починає набридати “порошенківцям”. А в цій ситуації будь-який різкий рух може призвести до відкритого протистояння і кардинальних змін у “Білому домі”.
Джерело: НОВА Тернопільська газета