«Я насамперед тернополянин, народився за кількасот метрів звідси, біля мальовничого тернопільського замку, — усміхається мій співрозмовник, показуючи свої роботи у залах тернопільської Артгалереї. Мешканця Туманного Альбіону (а ось уже два десятки років тернопільський художник та скульптор Микола Солонер живе у Лондоні) у ньому видають британський шарм в одязі та вкраплення англомовних слів у розмові. «Нині всюди позиціоную себе насамперед як українця, — каже пан Микола. — У всьому, починаючи з імені… Якщо раніше, знайомлячись із кимось, представляв себе як Нік, і людина бралася думати-гадати, звідки ж це я, то нині кажу – Микола, і всі починають принаймні здогадуватися…»
20-річним наш земляк вирушив до Лондона — у свою, як він це називає, мистецьку пригоду…
До Лондона — у мистецьку пригоду
— Я з дитинства хотів малювати, — розповідає чоловік. — Шукав свій стиль, нові ідеї, форми та засоби… У кожного художника — свій світ. Або космос, як от у мене. (Сміється, — авт.) Я приїхав до Лондона, «озброєний» чималою текою зі своїми роботами і творчими амбіціями. Приніс портфоліо до директора Kensington and Chelsea College, кажу, що, мовляв, хочу вступити до вас на скульптуру, розгортаю сувій зі своїми роботами, берусь їх показувати одну за одною… А він дивиться і каже: «Ого, я бачу тут когось з х-фактором! (Сміється, — авт.) І додає: а навіщо ви хочете ще вчитися, ви ж уже – сформований, «готовий» митець… Проте я таки вступив і згодом став випускником відділу скульптури Kensington and Chelsea College.
У Лондоні я став працювати з глиною та гіпсом, «перевтілюючи» свої малюнки у тривимірні скульптури… Це надзвичайна робота, дуже цікава та натхненна. Хотілося погратися, «побешкетувати» з формою, зробити щось своє, авторське, нешаблонне, нестандартне, таке, щоб one of a kind… Я придумав свій Солонер-стиль — самобутній, не схожий ні на чий — у ньому працюю і донині.
Тільки скульптурних робіт у його творчому доробку понад шість сотень! Його скульптури — «химери Солонера» — емоційні, фантазійні, за їх зовнішнім мінімалізмом — глибокий зміст…
Химери Солонера
— Мистецьке середовище Англії відразу дуже тепло мене прийняло, — розповідає Микола Солонер, — після кількох років життя у Лондоні я став членом англійського королівського клубу митців у Лондоні Chelsea Arts Club. Його було засновано ще у 1891 році і до нього входять найіменитіші митці Англії — художник та живописець Пітер Блейк, фотографи знаменитостей Джон Стоддарт, Баррі Латеган, карикатурист Джеральд Шарф, Деррік Стаффорд… Пам’ятаю, як я виставляв у клубі свої роботи і почув про них безліч захоплених відгуків! Особливо було приємно почути високу оцінку своїх робіт від британської поп-ікони Пітера Блейка…
Роботи нашого земляка — у найвідоміших галереях світу
— У 2007 році я підписав трирічний контракт з лондонською філією Opera Gallery (це глобальний міжнародний проєкт, який поєднує галереї Нью-Йорка, Мілана, Дубаю із найкращими мистецькими колекціями світу). Три роки мої роботи виставлялися і продавалися саме тут, були занесені у міжнародний каталог галереї.
Ще один надзвичайно поважний заклад — Victoria and Albert Museum запросив мене, аби я показав для відвідувачів свої роботи і техніку їх виконання. Не кожному митцеві щастить на таку можливість… А коли понад півтисячі людей прийшли, аби подивитися на мої роботи і послухати мою розповідь про те, як вони народжувалися, це було просто неймовірно! Мене завжди дуже цікавить реакція глядачів на мої картини: хто вони, чим їх зацікавили мої роботи, що вони в них бачать, як пояснюють для себе… Роботи нашого земляка виставлялися і в музейному комплексі Palazzo Velli Expo в Римі на фестивалі українського мистецтва, а також в Академії мистецтв України у Києві. Не забуває художник і про рідний Тернопіль, щоразу під час свого приїзду репрезентуючи тут нову виставку власних робіт.
«Свято життя» для тернополян
— Намагаюся навідуватися сюди так часто, як тільки можу, — зазначає чоловік, — адже тут живуть мої найрідніші люди — батьки, тут я заново «обріс» друзями та однодумцями у мистецьких колах… Тернопіль завжди буде для мене рідним, якщо у Лондоні я живу на величезній швидкості, то, приїхавши сюди, можу відпочити, збавити оберти… У Лондоні мій робочий день у студії триває «з рання і до смеркання», у мене навіть телевізора немає, я його 20 років не дивлюся, аби нічого не відволікало мене від роботи… У Тернополі ж, надихнувшись рідним містом, я вирішив створити серію робіт «Графічний Тернопіль» і наразі зробив уже близько 15 робіт з серії, так що, сподіватимемося, під час наступного приїзду репрезентуватиму нову виставку.
Наразі ж я підготував для тернополян нову експозицію, але уже не скульптурних композицій, а колажів — експозицію «Свято життя» з циклу «Метаморфози сучасного світу», яку відкрив в Артгалереї Тернопільської обласної організації Національної спілки художників України. У цих роботах поєднав різноманітні фактури, зокрема — унікальний папір з тривимірним ефектом. І сам матеріал — новинка, і я — «піонер» в роботі з ним, але результат роботи мені надзвичайно подобається. Роботи з експозиції «Свято життя» – це як мистецький вибух, творчий феєрверк. Життя українців нині дуже складне, і так хочеться показати землякам, що, попри усі негаразди і проблеми, кожен день може бути святом…
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Артгалерея, Лондон, художник