«НОВА…» зв’язалася з нашою землячкою, уродженкою Бучаччини Галиною Кушик, яка вже понад 18 років живе в Америці. Вона розповіла нам про ситуацію в країні нині і про те, як у США борються з епідемією.
— Ми живемо у Брукліні — районі Нью-Йорка, який на даний момент є одним із найбільш заражених, — розповідає Галина Кушик. — Фактично весь Нью-Йорк нині перетворився на «гарячу точку»: на нього припадає майже половина усіх смертельних випадків у США, а хворих у мегаполісі більше, ніж у всій Італії — понад 150 тисяч.
Епідемія у Штатах на піку, щоправда, останніми днями спостерігається хоч і незначний, проте поступовий її спад… Є багато причин, чому НьюЙорк опинився в епіцентрі недуги: тут надзвичайно висока щільність населення, окрім того, карантин було введено із значним запізненням, у перші кілька тижнів не було організовано масове тестування на коронавірус…
Нью-Йорк нині на карантині — працюють тільки аптеки і продуктові магазини, а також універсальні магазини, де продають товари першої необхідності. Усі ресторани і кафе зачинені й працюють тільки на доставку. Окрема тема — черги до магазинів і «виметені» полиці. Це у нас не така вже й рідкість — американці часто «підмітали» полиці в магазинах коли, наприклад, прогнозували негоду або шторм… Так, на початку епідемії були величезні черги до магазинів, але коли наступного дня на спорожнілих полицях знову з’являлися товари, «продуктове шаленство» потроху пішло на спад. Деякі основні продукти харчування нині трохи зросли в ціні, але не набагато, антисептики і маски є мало де, але якщо добре пошукати, то можна купити і їх, хоча уже суттєво дорожче. Так, якщо раніше коробка з кількома респіраторами коштувала 4 долари, то нині уже 25, і все одно їх «розмітають»…
Проте наш карантин не жорсткий у плані виходу на вулицю: попри те, що всі дитячі майданчики замкнені, парком з дітьми гуляти можна, звичайно ж, дотримуючись дистанції. Маски рекомендують одягати, але їх носіння не є обов’язковим. Тут поважають права і свободу людей, тож нікого ні до чого не змушують… Проте люди тут дуже свідомі і законослухняні, тож без зайвої потреби свідомо не виходять на вулицю, аби не наражати на небезпеку себе й інших і не перенавантажувати медичну систему. Паніки серед американців немає, проте морозильні траки для тіл померлих, які тепер стоять біля кожної лікарні, промовисто свідчать, що небезпека реальна.
Я стежу тут і за українськими новинами, і за американськими — так от, американські куди спокійніше подають всю інформацію. Статистику інфікованих та померлих подають так, щоб не наводити жах на людей, і насамперед акцентують на тому, як захистити себе від вірусу, що робити, коли відчули у себе симптоми захворювання і куди звертатися в такому випадку. Робиться все для того, щоб убезпечити людей. Так, у штаті Нью-Йорк, як і в Нью-Джерсі та Коннектикуті, створили спеціальні drive threw центри тестування, куди можна приїжджати машиною і, не виходячи з неї, робити тест на коронавірус. Хоча на всіх тестів не вистачає, тому нині тестують насамперед медпрацівників та людей з очевидними симптомами коронавірусу.
Я знаю, як функціонує американська медицина, адже сама працюю в медичній сфері – home care, тобто медсестрою по догляду за пацієнтами на дому. В Америці лікарі дуже свідомо підходять до своєї роботи, і навіть попри те, що вони також далеко не ідеально забезпечені усіма засобами захисту — бракує і масок, і костюмів, ніхто не звільняється з роботи, не йде у відпустку.
Лікарі працюють на свій страх і ризик, проте надзвичайно самовіддано… Але тут медики знають, за що працюють, адже отримують гідну зарплату. Медпрацівників у лікарнях нині дуже не вистачає — багато моїх знайомих медсестер розповідають, що їм пропонують роботу з оплатою від 4500 до 6200 доларів на тиждень.
Узагалі цими днями усі американці дуже гуртуються й допомагають одні одним — пропонують старшим людям піти для них за покупками, діляться одні з одними… А ще щовечора о 7-ій годині люди виходять на балкони чи пороги будинків і аплодують, аби подякувати медикам та працівникам служб невідкладної допомоги. Так, у цих важких обставинах проявляються не лише проблеми, а й сильні позитивні людські якості, і ми всі навчилися їх цінувати…
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Америка, коронавірус