Днями у Міністерстві юстиції України оприлюднили інфографіку з офіційною статистикою зареєстрованих у 2019 році шлюбів і розлучень.
Судячи з неї, можна зробити висновок, що у східних, південних та центральних областях України розпадається приблизно кожен шостий шлюб. На Заході країни ситуація оптимістичніша. У Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Рівненській та Волинській областях лише 10% невдалих шлюбів. Закарпатці найбільше шанують інституцію шлюбу – тут лише 5% розлучень. На Тернопільщині торік одружилося 5682 пари, розлучилися 591.
Як зберегти щасливу сім’ю
Як зберегти сім’ю і чи потрібно це робити – кожен вирішує сам залежно від ситуації і ставлення до неї. У будь-якій сім’ї бувають періоди непорозуміння, коли сварки і скандали виходять на перший план. Іноді загострення пристрастей досягає такого рівня, що люди починають замислюватися про розлучення.
Перш ніж закінчувати стосунки, треба все ретельно обміркувати. Розлучення приносить біль, потрібно будувати життя знову, змінювати звичний уклад і деякі звички. Найважче доводиться дітям. Для дитини розлучення батьків завжди трагедія і їй складно пережити неприємні зміни. З іншого боку – дитина не буде щаслива у сім’ї, де між батьками немає любові і взаєморозуміння. Як кажуть у народі: і так зле, і так недобре.
Все ж, аби не зробити фатальної помилки, не поспішайте розривати шлюб. Психологи радять взяти паузу, заспокоїтися і все зважити. Подумайте, як зберегти гармонію в родині. Можливо, почуття ще залишилися і кризу можна подолати без втрат. Яка б проблема не стояла, її потрібно вирішувати. Навіть коли взаєморозуміння зайшло в глухий кут, його можна відновити. Головне не впадати у відчай, а діяти. Щоб налагодити сімейне життя і не довести його до розлучення, психологи, зокрема, радять:
* не мовчати про те, що вас турбує. Візьміть за правило обговорювати те, що вам не подобається, і озвучувати свої бажання. Говоріть, інакше партнер навряд чи зможе здогадатися про ваші бажання. Налаштуйте себе на позитивне спілкування. Виключіть негативні нотки в розмові, діліться мріями і позитивними емоціями. Спочатку може бути складно, особливо якщо стосунки зіпсовані взаємними звинуваченнями та образами, але спробувати варто;
* не потрібно переробляти себе на догоду партнеру. Треба просто проаналізувати свою поведінку і постаратися виключити те, що погіршує сімейні стосунки. У кризі завжди винні двоє, тому обговоріть негативні моменти і виправляйте їх. Не накопичуйте образи, відмовтеся від докорів з дрібниць, заохочуйте другу половинку, знаходьте лагідні слова. У сім’ї часто жінка повністю зайнята дітьми і мало звертає увагу на чоловіка. Це небезпечна тенденція. Аналогічно, коли чоловік днює й ночує на роботі;
* щоб у родині був мир – необхідна взаємна повага. Приймайте близьку людину такою, якою вона є. Її переконання, інтереси і світогляд не повинні викликати негативних емоцій. Без цього побудувати міцні стосунки неможливо. Не потрібно намагатися виправити поведінку дорослої людини і постійно загострювати на цьому увагу. Ставтеся терпиміше одне до одного;
* перевірений спосіб, як зберегти стосунки в родині, — довіра. Людині важливо знати, що своєму обранцеві вона може розповісти про будь-які проблеми, що той зрозуміє, підтримає, допоможе і не стане обговорювати інформацію з іншими людьми;
* не обмежуйте свободу одне одного. Шлюб – це спільна відповідальність, але у кожного має бути невеликий особистий простір і захоплення, яким не потрібно перешкоджати.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: шлюб