Четвер, 23 січня 2025
• На подвір’ї дитсадка в Тернополі виявили гранату • “Роботодавець” із Кременця займався торгівлею людьми • Загинув у російському полоні. На Тернопільщині вшанують пам’ять Павла Дмитраша • Командир взводу нараховував підлеглому «бойові» за ремонт будинку своєї доньки • Аварія на Бучаччині: зіткнулися три автомобілі • На Тернопільщині встановили понад 600 кнопок «Терміновий виклик поліції» • Товк молотком знайомого… Тернопільські правоохоронці затримали нападника • Три роки без справжньої зими: як змінився клімат в Україні • “Пташки” з Тернополя знищують ворогів на фронті (ВІДЕО) • Трагедія в Кременці: бус придавив водія… • До війни займався дезінфекцією, а нині – розвідник. Розповідь про воїна з Тернополя • У Великій Березовиці створили спільноту родин зниклих безвісти воїнів • У Тернополі засуджено начальника російської катівні, в якій утримували полонених захисників Азовсталі • Двом працівникам одного із районних ТЦК та СП Тернопільщини інкримінують корупційні та насильницькі злочини • Погано зафіксував домкрат і автомобіль придавив чоловіка з Тернопільщини • У Тернополі пограбували приміщення благодійного фонду • У парку Сопільче облаштовувати терапевтичний сад у японському стилі • На 97-му році життя відійшла у засвіти відома тернопільська науковиця • Квартира, зруйнована дроном: як живуть постраждалі мешканці багатоповерхівки в Тернополі • «VIP Тернопіль» – «старожили» українського гумору колись називались “Внуками Івана Пулюя”
У колекції тернополянки Тетяни Головань – понад 200 вишитих рушників з усієї України!

Автор: Опубліковано: 26 Травня о 18:01 163


«Скільки ми рушників полотняних навишивали, скільки в майбутнє послали отих полотняних листів», — так влучно зазначив письменник Євген Гуцало.


Ці рядки надихають тернополянку Тетяну Головань у її важливій справі — колекціонуванні вишитих рушників. Збирає з усіх усюд «полотняні листи» і зберігає для майбутніх поколінь. 19 травня, у Всесвітній день вишиванки, поціновувачка рукоділля вперше представила громадськості свою повну колекцію — понад 200 сучасних і давніх вишитих рушників із різних регіонів України. Презентація виставки «Мова рушникова» відбулася в тернопільському Українському Домі. Експонуватиметься колекція до 12 червня, тож усі бажаючі можуть оглянути рушник. Тривалий час пані Тетяна вчителювала у Тернопільській ЗОШ №24, там із учнями та колегами започаткувала збір рушників. І ось уже п’ятий рік продовжує справу, яка захопила її і яка є надзвичайно важливою для збереження спадщини українського народу.

— Приємно, що Український Дім став світлицею! — не приховувала емоцій під час відкриття виставки пані Тетяна. — Якось я була в Києві на Андріївському узвозі й побачила, що іноземці скуповують наші вишиті рушники. «Не можна допустити, щоб Україна залишилася без вишиття!» — сказала. Задумалась, що можу зробити, щоб зберегти вишиту красу. Так ми з учнями, їхніми батьками, моїми колегами почали збирати рушники. Шукала я вишиття на ринку серед старих речей, заглядала в оголошеннях в Інтернеті. Викуповувала ті, що вдавалося знайти. Тепер уже діє закон всесвіту — рушники самі «приходять» до мене! Телефонують незнайомі люди і пропонують вишиття. Деякі рушники приносять у занедбаному стані — відновлюю їх. Дякую друзям і знайомим, які завжди пам’ятають про моє захоплення і допомагають поповнити колекцію! На жаль, не маю історії кожного рушника, бо потрапляють до мене через другі-треті руки, але все одно через узор відчувається, що хотіла донести вишивальниця. Кожен візерунок — розповідь про чиюсь долю, про переживання, про мрії. Запрошую тернополян надихнутися колекцією. Кожен рушник промовляє, але мало прочитати стібки, бажаю відкрити вишивку серцями. Символізм цих рушників надзвичайно широкий, та всіх їх об’єднує одне — любов.

Уперше представляю повну колекцію. Раніше я демонструвала невеликі експозиції у школі. Шукаю можливість створення виставкової кімнати, щоб рушники постійно були виставлені на огляд. Наразі зберігаю їх вдома, доглядаю за ними. Перу тільки вручну, застосовую просте господарське мило. Найстаріший рушник у колекції — з 1939 року, створений майстринею з Центральної України. Серед рушників — весільні, «набожники», якими покривали ікони, виставкові (створені працівниками музеїв), є два рушники з чорним вишиттям, якими прикрашали оселю в піст, коли знімали кольорові. Усі рушники для мене цінні, бережу їх — не продаю, не обмінюю. Кожен вишитий узор я вже читала-перечитала. Своєю глибиною особливо зачіпає мою душу маленький рушничок із красивими червоними квітами і завитками. Так росте любов! Вишила цей рушник людина, яка присвятила своє життя Богові — черниця. А це — найвищий прояв любові.

Відвідав виставку і привітав тернополян та гостей міста із Днем вишиванки міський голова Тернополя Сергій Надал.
— Вишиванка — це однозначно генетичний код нашої нації, адже ще з часів трипільської культури українська вишиванка була прадавнім оберегом. Це — наша історія, релігія, міфологія, давнє мистецтво наших предків, душа нашого народу. Недаремно саме тепер вишиванка набуває такої популярності і в Україні, й в усьому світі, — зазначив Сергій Надал. — В експозиції виставки представлені справді унікальні вироби, на які варто подивитись. Приємно, що разом із оглядом виставки можна долучитися до майстер-класів із вишивання. У час війни це ще один спосіб згуртувати українців та додати наснаги для нашої перемоги.

Під час презентації виставки майстриня народних художніх промислів вишивки Вікторія Кривоніс провела майстер-клас «Вишиваний колорит». Діти та дорослі спробували вишити закладку для книги. Оглянувши колекцію вишитих рушників, гості дякували Тетяні Головань за добру справу.
— За професією і за покликанням я — вчителька, а ось душа моя прихильна до вишивки, до рукоділля. Вишиваю нитками, бісером. Перша моя робота — вишита картина, на якій — букет квітів. Створила я її, коли чекала народження дитини, — поділилась особистим тернополянка. — Із вишитого полотна я згодом пошила наволочку для подушки. Тепер вишиваю одяг для рідних і знайомих. Серце підказує, який узор для них найкраще підійде. Багато речей створила для себе. Вишиванка — це завжди модно і колоритно!


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

21 січня на спецлінію "102" надійшло повідомлення від працівниці місцевого дошкільного навчального закладу про те, що на території садочка виявлено гранату...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:19


Торгівлю людьми інкримінують слідчі поліції Тернопільщини 34-річному жителю Кременця...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 16:15


У церкві святого Івана с. Пастуше Чортківської громади 25 січня відбудеться поминальна Служба Божа за упокій душі Героя Павла Дмитраша, який загинув у російському полоні...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:16


В Україні триває відбір фахівців із супроводу ветеранів війни за оновленими стандартами...


Рубрика: , , Опубліковано: о 14:44


На Тернопільщині ДБР викрило командира взводу, який майже рік нараховував підлеглому «бойові» за ремонт будинку своєї доньки...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:28



Теми дня
21 Січня
20 Січня