Відтак депутати й керівництво Почаївської міської ради б’є на сполох, адже допустити такого вчинку в жодному разі не можна. Почаївська районна комунальна лікарня обслуговує не лише почаївчан, а й половину Кременецького району, а це 25 тисяч мешканців. Причина ж «термінового» й «необхідного» закриття лікарні – нестача коштів у районі на фінансування медицини.
– Почаївська лікарня знаходиться в комунальній власності районної ради, – розповідає депутат Почаївської міської ради, громадський активіст Тарас Паляниця. – Розмови про те, щоб її закрити ведуться вже довгі роки. Я особисто займаюся цим питанням, як помічник народного депутата Михайла Головка. Він, ще не будучи депутатом, взяв це питання на контроль ще із 2012 року й також виступає за те, що зберегти лікарню у первинному вигляді без скорочень, закриття, оптимізації та ліквідації, а тому тримає це питання на контролі.
За словами Тараса, в Почаєві сформована громада, але лікарня не на її балансі. Міська рада отримує медичну субвенцію лише з розрахунку на кількість жителів громади й лише на первинну медицину. Відповідно всі інші кошти на медзаклад виділяють Кременецькій районній раді. На початку цього року Почаївська міська рада передала всі свої фінанси, виділені на медицину, на баланс районної ради, балансоутримувача по-іншому.
– На початку цього року ми перевели всю медичну субвенцію, що була виділена на громаду, до бюджету району, – каже Тарас. – А нещодавно до нас надійшло повідомлення, що керівництво кременецького району хочуть, щоб Почаївська міська рада виділили з бюджету громади майже мільйон гривень для того, щоб покрити борги лікарні, бо їм не вистачає грошей. На днях дійшли згоди і Почаївська міська рада, виходячи із своїх можливостей, виділила додатково 209 тисяч гривень.
Утім, насправді ситуація зовсім не така, якою її хочуть змалювати чиновники з району. Адже попри тотальну, за їхніми словами, відсутність коштів, фінансовий відділ Кременецької райради прозвітував, що в них перевиконання коштів на понад два мільйони гривень. Очевидно, що вони вже передбачили у звіті закриття цих двох відділів.
– А як таке може бути? – дивується активіст. – Тернопільщина єдина в Україні отримала найбільшу дотацію з державного бюджету – 77 мільйонів гривень. Однак Кременецький район з цієї дотації на медицину не отримає нічого. А чому? Бо фінансовий відділ прозвітував, що їм достатньо коштів на район. Я гадаю, що перш за все потрібно запитати думку в громади, винести це питання на громадські слухання, довести до відома ситуацію і проблематику, й обговорити. Не закривати відділи потрібно, а оптимізувати, зайнятися економією коштів. Та й якщо закрити ці відділи, то постає багато запитань. Що буде з працівниками? Де їм шукати роботу? Що буде з людьми, яким потрібна медична допомога? Нещодавно був випадок: сталася аварія і швидка в почаївську хірургію привезла водія автівки у стані клінічної смерті. Завдяки лікарям хірургічного відділу Почаївської лікарні його змогли врятувати й доправити до Тернополя. А тепер припустимо, що в нас немає хірургічного відділу… А що робити тим людям, які живуть за 15-20 кілометрів від Почаєва? Їм доведеться їхати близько 40 кілометрів до Кременця. У мене напрошується один висновок – керівництву району байдуже й воно зовсім не думає ні про людей, ні про їх інтереси, не кажучи вже про їхнє життя і здоров’я. Ми будемо боротися за лікарню. Питання оптимізації відкрите, ми готові до діалогу й співпраці з районними чиновниками, тому й підготували й направили до них звернення.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: кошти, Кременець, лікарня, медицина, Почаїв, фінансування