Субота, 27 липня 2024
• “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру
У Тернополі буде цілодобове постачання гарячої води!

Опубліковано: 17 Січня о 16:00 249


За радянських часів вартість комунальних послуг була копійчаною. А про бодай якусь економію природних ресурсів ніхто й не замислювався.


У міській раді Тернополя переконані: місто повинно стати вільним від постійного тарифного тиску з боку центральної влади. У цьому сенсі комплексна термомодернізація – один із ключових напрямків розвитку. Протягом кількох років завдяки співпраці із міжнародними фінансовими інституціями керівництво міста планує забезпечити 24-годинне постачання гарячої води у квартири та надати можливість тернополянам заощаджувати на споживанні тепла. У 13-ти багатоповерхівках Тернополя вже подають гарячу воду цілодобово завдяки встановленню індивідуальних теплових пунктів. Як мерія планує вирішити цю проблему повністю,  – читаємо далі.

Чому без гарячої води нині пів-України?

За радянських часів вартість комунальних послуг була копійчаною. А про бодай якусь економію природних ресурсів ніхто й не замислювався. З кінця 60-их до середини 80-их Тернопіль активно забудовувався – усі системи та будинкові комунікації були нові, газ та енергія були дешевими, тож мешканці багатоповерхівок почувалися досить комфортно – в оселях було і тепло, і гаряча вода була цілодобово.

З настанням незалежності загальна система управління державою кардинально змінилася. Крім того, за 26 останніх років уже нова країна пережила кілька суттєвих фінансових криз, які позначилися як на платоспроможності самого населення, так і на фінансовому стані багатьох підприємств, зокрема комунальних. І це стало великою проблемою, бо гроші в комунальне підприємство заходять з двох джерел: від місцевого населення і від держави. А якщо обидвоє в кризі й неплатоспроможні – то КП стає збитковим, а відтак не може забезпечувати якісне надання послуг. В нашому випадку саме це і стало причиною того, що пів-України отримує гарячу воду лише «на свята», а з теплом в оселях — постійні проблеми.  Сьогодні більшості багатоквартирних будинків Тернополя уже по кілька десятків років. За цей час житловий фонд разом з усіма комунікаціями, в тому числі й тими, що забезпечують тепло- і водопостачання, суттєво зносився. Відтак йдуть шалені втрати «по дорозі», поки тепло від центрального теплового пункту «добереться» до оселі. У тих же будинках, що розташовані ближче до ЦТП, навпаки, навіть узимку, як правило, надто гаряче, і тоді від мешканців надходять скарги про неефективне використання енергії. Комунальникам доводиться шукати «золоту середину», яка влаштовує далеко не всіх.

Багато десятиліть усі проблеми в Україні, в тому числі й у сфері ЖКГ, вирішувалися з центру,  на місцях навіть не намагалися втрутитися в цю галузь. Максимум – це поточні ремонти мереж, які фактично зводилися до «латання дірок». Тільки тепер місцевому самоврядуванню розв’язали руки щодо господарювання на своїх територіях, але разом із тим у спадок залишили купу невирішених проблем: зношений житловий фонд, застарілі комунікації та ще й не до кінця покриті фінансові зобов’язання на додачу. Відтак перед Тернополем, як і багатьма іншими містами України, постала  гостра проблема: як забезпечити мешканців теплом і гарячою водою?

«Тернопільміськтеплокомуненерго» — підприємство, яке забезпечує теплом і гарячою водою містян. Це не є комерційна структура, яка могла б встановити тариф на свій розсуд, а в разі нерозрахунку споживачів, – відключити тепло і гарячу воду. Насправді все навпаки: навіть маючи значні власні борги, «Тернопільміськтеплокомуненерго» завдяки підтримці міської ради робить усе можливе, щоб у будинках тернополян було тепло, а гаряча вода подавалася хоч і за графіком, але все ж подавалася. І при цьому підприємство і мерія міста не зупинилися на такому стані справ. Згадані обмеження, за словами міського голови Тернополя Сергія Надала, – це лише тимчасовий вихід з ситуації, щоб зберігати відносний комфорт тернополян. Основною метою керівництва міста  є повернення гарячої води у багатоквартирні будинки у цілодобовому режимі.

Неплатежі і дефіцит коштів: як виникла проблема?

На невтішний фінансовий стан «Тернопільміськтеплокомуненерго», яке сьогодні не може в повному обсязі розрахуватися за газ та електроенергію (а тому і не має можливості подавати гарячу воду цілодобово) впливає цілий ряд факторів.

По-перше, складна економічна ситуація в державі з року в рік призводить до збільшення боргів населення – більшість людей просто не мають грошей. Звичайно, є платоспроможні й сумлінні споживачі, які розраховуються вчасно і завжди, за що їм окрема подяка від керівництва міста, однак цих коштів недостатньо.

По-друге, держава хоч і придумала механізм «субсидіювання», але прорахувалася з кількістю отримувачів й заклала в бюджет значно менше коштів, ніж потрібно. Відповідно й «Тернопільміськтеплокомуненерго» отримало менше коштів, ніж мало б. Крім того, держава «розтягує» субвенцію з держбюджету за обігрів бюджетних установ на весь рік. Але ж основні витрати йдуть в перші три місяці року, а тому на кінець опалювального сезону виникає кількамільйонна заборгованість Ч цих коштів, знову ж таки, недоотримує «Тернопільміськтеплокомуненерго».

По-третє, протягом кількох останніх років вартість газу на виробництво теплової енергії для підприємства зростала не один раз. Підвищення вартості часом сягало 100% і більше! А останнє рішення  Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), шокувало всю Україну. Для комунальних підприємств газ відпускається за більшою ціною, ніж для приватних! Тобто заводи українських олігархів платять за газ менше, ніж місцеві комунальні підприємства. При цьому Київ тарифи часто змінює із запізненням, а виставити споживачам рахунки «заднім числом» місцеве підприємство, зрозуміло, не може. У результаті виникає різниця між ціною газу та енергії, яку мало заплатити «Тернопільміськтеплокомуненерго», і сумою коштів, одержаних від споживачів.  Крім того, через велику заборгованість «Тернопільміськтеплокомуненерго» втрачає встановлений ліміт блакитного палива від «Нафтогазу». А якщо підприємство буде брати газ з систем без ліміту, то його ціна буде вдвічі більшою.

Таким чином і виникла ситуація, що на закупівлю необхідної кількості дорогого газу, щоб котельні працювали та забезпечували тернополян гарячою водою, стало не вистачати грошей. Через це «Тернопільміськтеплокомуненерго» вдалося до певних обмежень, подаючи гарячу воду за графіком. Паралельно із цим комунальники та міська влада шукали шляхів вирішення проблеми – і знайшли їх.

Стратегічне завдання мерії Тернополя — повернення гарячої води у багатоквартирні будинки в цілодобовому режимі

Повернути цілодобово гарячу воду в багатоквартирні будинки тернополян можна завдяки міжнародним програмам кредитування та грантам. Над цим ось уже близько трьох років працює керівництво міста. Європейський Банк Реконструкції і Розвитку, Світовий банк та Міжнародна екологічна фінансова корпорація (NEFCO) допомагають Тернополю втілювати комплексну програму термомодернізації міста. Завдяки співпраці міської ради з цими установами мешканці багатоквартирних будинків зможуть сплачувати тільки за фактично спожите тепло та користуватись гарячою водою у будь-який час доби.

Реалізація даного проекту розрахована на кілька років, але вже сьогодні є реальний результат — наразі мешканці 13 будинків Тернополя мають змогу користуватися гарячою водою в будь-який зручний для них час. Це стало можливим завдяки встановленню індивідуальних теплових пунктів (ІТП). На відміну від ЦТП, в них можна коригувати температуру тепла для кожного окремо взятого будинку, а це суттєва економія коштів (за підрахунками експертів, до 30%).

«Потрібно ще трохи терпіння – і тернополяни отримають цілодобово гарячу воду та належне теплопостачання. Термомодернізація житлового фонду та оновлення систем опалення — це мета, яку ми поставили перед собою ще у 2010 році і до якої наближаємося з кожним днем. Тернопіль обов’язково скине кайдани постійного тарифного тиску з боку центральної влади», — переконаний міський голова Сергій Надал.

Наразі більшість етапів тестування та адаптації нових технологій вже пройдено, і в Тернополі перейшли до їх масового впровадження. Водночас програма з термомодернізації міста є досить широкою, вона не обмежується тільки встановленням ІТП. Тернополяни все частіше стають свідками того, як відбувається комплексне оновлення житлового фонду, утеплюються будівлі, встановлюються енергоощадні вікна, замінюються системи опалення, споруджуються котельні на альтернативних джерелах енергії. Практика життя показує і переконує, що влада нашого міста працює як «партія тернополян».

Іван Дацюк


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


У Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці й ексдепутатки Ірини Фаріон, повідомив президент Володимир Зеленський із посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:40


24 липня Шумська громада провела в останню путь 51-річного захисника Миколу Пичулюка, який загинув 17 липня поблизу селища Нью-Йорк на Донеччині...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


24 липня 2024 року предстоятель Православної Церкви України блаженнійший Митрополит Епіфаній прибув із візитом на Тернопільщину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:16


Службовцям ТЦК із Тернопільщини, які за гроші «вирішували питання» для військовозобов’язаних, оголосили підозру...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:42



Теми дня
26 Липня
25 Липня
24 Липня
23 Липня