Починаючи з 2011-го року Тернопіль провів повний аудит системи теплопостачання. За підтримки провідних міжнародних фахівців з Європи та США створив План дій зі сталого енергетичного розвитку. Цей документ покроково визначив, що потрібно зробити, щоб місто споживало менше газу, щоб гаряча вода подавалася цілодобово, а в оселях було тепло та затишно.
За словами директора КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрія Чумака, впровадження даної програми в місті є результатом спільної праці Тернопільської міської ради та підприємства КП «ТМТКЕ», за постійної фінансової і технічної допомоги від Європейського банку Реконструкції та розвитку, Світового банку, Фонду Східноєвропейського партнерства та ефективності, фонду SIDA, NEFСO, USAID.
Завдяки вищезгаданій співпраці Тернополю вдалося залучити рекордну серед обласних центрів кількість кредитних і грантових коштів:
Кредитні:
– 24 671 000, 00 доларів США;
– 362 984 000, 00 євро.
Грантові:
– 5300 000, 00 євро.
Передумови модернізації
— Наше комунальне підприємство теплових мереж забезпечує централізоване опалення та гаряче водопостачання майже в 80% житлових будинків, культурних та соціальних об’єктів міста. Однак зношеність інженерних мереж (експлуатуються понад 50 років), незадовільний облік ресурсів та споживання великих обсягів електроенергії негативно впливали на якість послуг і створювали проблеми у роботі підприємства. Окрім того, потребувало заміни обладнання котелень, зокрема, старі котли і насоси, — коментує Андрій Костянтинович. — Стала нагальною потреба у модернізації систем теплопостачання та гарячого водопостачання, тож ми спільно з Тернопільською міською радою почали шукати шляхи залучення грантових і кредитних коштів на реалізацію проєктів у сфері теплопостачання.
Співфінансування
Залучення інвестицій відбувалося в кілька етапів. Першим етапом стала співпраця з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Фондом східноєвропейського партнерства та ефективності (E5P), в ході якої залучено 10 мільйонів євро кредитних коштів ЄБРР та 5 мільйонів євро грантових коштів E5P.
За правилами та принципами роботи ЄБРР, дотримуючись вимог законодавства України, кредитний договір між КП «ТМТКЕ» та ЄБРР набув чинності у вересні 2014-го року. Тоді ж було підписано угоду про технічну допомогу підприємству з боку консультаційної компанії з Франції, фахівці якої розробили для КП «ТМТКЕ» детальний план реалізації проєкту, допомогли з оформленням тендерних документів, надали технічні консультації з врахуванням передових технологій, які в даний час використовується в Європі.
До речі, працю зарубіжних спеціалістів повністю оплатив Фонд технічної допомоги. Разом із фахівцями підприємства консультанти з французької компанії провели копітку роботу з вибору оптимальних варіантів реалізації проєкту. Ряд дискусій, створення креслень, пробних варіантів, хвилювань і лиш після цього на КП «ТМТКЕ» відбулася процедура відкриття тендерних пропозицій за правилами ЄБРР.
Проєкт зацікавив багатьох. Приїхали авторизовані представники відомих європейських виробників високотехнологічного теплопостачального обладнання. На відкритті були присутні представники компаній з Іспанії, Швейцарії, Франції, Словаччини, України.
У процесі реконструкції передбачається встановлення сонячних колекторів, теплового насоса, будівництво котельні на біомасі тощо. Оскільки 70% витрат КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» займає саме споживання газу, то перехід на альтернативні види палива дасть можливість зменшити споживання газу в 2,5 раза. Про це розповімо згодом.
Джерело: НОВА Тернопільська газета