Упродовж 25-26 січня у Тернополі тривав Міжнародний майстер-клас «Рак молочної залози. Хірургічне лікування» за участю хірургів-мамологів з Італії та лікарів-онкологів з Грузії, який організувала Євро-Азійська асоціація захворювань молочної залози. Відбувався цей важливий захід на базі Тернопільського державного медичного університету ім. Горбачевського та Тернопільського обласного клінічного онкологічного диспансеру, де за участю іноземних фахівців було проведено дві операції. Хто саме ділився з тернопільськими онкологами своїми знаннями та досвідом, «НОВІЙ…» розповідає головний лікар Тернопільського обласного онкологічного диспансеру, професор Леонід Шкробот.
— Заснована в Італії Євро-Азійська асоціація захворювань молочної залози «Eurama» передбачає популяризацію проблеми раку молочної залози із майстер-класами для лікарів щодо, зокрема, пластичної хірургії та органозберігаючих операцій, – пояснює Леонід Володимирович. – У нас побували віце-президент Євро-Азійської асоціації захворювань молочної залози «Eurama», професор загальної хірургії школи медицини Міланського університету, професор Європейської школи онкології Стефано Зурріда; віце-ректор Тбіліського державного медичного університету, керівник онкологічного напрямку Університетської клініки Тбіліського державного медичного університету, професор Іраклій Кохреїдзе; директор департаменту патології Фонду IRCCS Національного інституту раку, доцент кафедри патології школи медицини Міланського університету Джанкарло Прунері; директор відділу грудної залози клініки Сан-Джерардо, професор Університету Мілано-Бікокка Ріккардо Джованацці; фахівець з пластичної реконструктивної хірургії та мікрохірургії, директор відділу онкопластики Міланського національного інституту раку Андреа Спано. До слова, Андреа Спано приїхав до нас пізніше від інших і повернувся раніше, тому що у нього як у найкращого пластичного хірурга у Північній Італії усі дні розписані задовго наперед. Тобто рівень фаховості гостей очевидний.
— Чи ефективно їм вдалося поділитися своїми знаннями з нашими лікарями?
— 25 січня в медичному університеті відбувся лекційний день: з 9-ої ранку до 5-ої вечора іноземні колеги читали лекції для районних онкологів Тернопільщини, були також представники Сум, Рівного, Львова, Києва, Івано-Франківська, Вінниці. Всього відгукнулися сім областей, враховуючи Тернопільську. Приїхали хірурги-мамологи, завідуючі відділень, деякі начмеди, були присутні інтерни, усі тернопільські онкологи, власне, саме для того, аби перейняти той досвід, який іноземні фахівці збирали роками. Зав’язалася дуже цікава дискусія щодо того, що ми все-таки відстаємо від них технічно, це треба визнавати, але все ж прямуємо до того, щоб скоротити цей відрив. Так, наші умови не завжди дозволяють працювати за тими програмами, що у них, але у тих випадках, які ми можемо собі дозволити, можу впевнено стверджувати, що ми працюємо достатньо ефективно і наші результати загалом непогані.
— Яка головна теза цих зустрічей?
— Основне питання – це, звичайно, профілактика і раннє виявлення раку. Власне, це те, з чим до нас приходять пацієнти. Оскільки нині відбувається реформування первинної ланки, маємо велику надію, що відновляться нормальні онкологічні профогляди як частина загального профогляду. Колись це поняття було широко всім знайоме, тепер про нього, на жаль, забули. Таким чином жінки, як правило, звертаються вже з готовою великою пухлиною, тому дуже рідко ми можемо запропонувати якусь органозберігаючу операцію. Наприклад, у нас лише близько 18% органозберігаючих операцій, в Європі ж їх у межах 50%. Ось така невтішна статистика… Тому жінкам потрібно пам’ятати про обстеження та самообстеження молочної залози і піклуватися про своє здоров’я.
— У рамках майстер-класу у вашому диспансері було проведено дві операції…
— Так, ми спільно виконували оперативні втручання – одна операція була органозберігаюча, друга – радикальна мастектомія. Іноземні колеги нам асистували і водночас проводили майстер-клас. Під час операцій були також присутні представники інших областей, які спеціально приїхали, щоб подивитися на ці оперативні втручання у виконанні наших іменитих колег.
— Співпраця матиме продовження?
— Я думаю, що так, сподіваємося на це. Іноземні колеги приїхали сюди на запрошення медичного університету. Власне, саме на святкуванні 60-річчя університету торік ми познайомилися з віце-ректором Тбіліського університету. Як онкологу йому було цікаво відвідати нашу клініку. Внаслідок цих відвідин народилася ідея такого обміну досвідом. Її підтримав ректор медичного університету Михайло Корда, а Іраклій Кохреїдзе, який входить до спікерів Євро-Азійської асоціації мамологів, жваво відгукнувся на те, щоб провести такі майстер-класи. Сподіваємося, що вони стануть щорічними. Можливо, не тільки по молочній залозі, а й по іншій онкологічній локалізації, а, може, не тільки з онкології. Звичайно, ми хотіли б, щоб ця співпраця була довготривалою, оскільки будь-яка співпраця – це досвід, що для лікаря, безумовно, надзвичайно важливо.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Леонід Шкробот, майстер-клас, Тернопіль, хірургія