Субота, 27 липня 2024
• “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру
Українська «Мрія» — за арабські гроші

Опубліковано: 3 Жовтня о 15:00 357


Утікаючи від криміналу, Микола Гута разом із сім’єю виїхав до Швейцарії і з тих пір проживає в кантоні Обвальден. В Україні проти нього порушено справу за підозрою в шахрайстві в особливо великих розмірах, йому загрожує тюрма.


Президент України Петро Порошенко, голова компанії Халед аль-Абуді (ліворуч) та голова правління Mriya Farming PLC Олексій Павленко.

Найбільший в Україні сільськогосподарський холдинг «Мрія» відтепер належить арабам. Після доведення його до банкрутства родиною латифундиста Івана Гути із Гусятинщини, після чотирирічної епопеї з реструктуризації боргу компанії на суму 1,1 млрд. доларів американськими та європейськими кредиторами під керівництвом призначеного ними директора Саймона Чернявського в «Мрію» прийшли нові інвестори — активи агрохолдингу придбала компанія SALIC UK Ltd (Саудівська сільськогосподарська та тваринницька інвестиційна компанія). 12 вересня відбулося урочисте підписання сторонами угоди про продаж на найвищому рівні — за участю президента Петра Порошенка та в. о. міністра фінансів Юлії Маркарової. Щоб угода запрацювала, потрібен ще дозвіл Антимонопольного комітету. Як управлятимуть араби «Мрією» — покаже час, прикро, що в Україні не знайшлося господаря, який би взявся обробляти українські землі в інтересах наших селян.

Продаж активів, а не української землі

Петро Порошенко назвав угоду про продаж активів «Мрії» прецедентом через суму, яку заплатять арабські інвестори. За його словами, це найбільший контракт в українському агропромисловому секторі за всю історію незалежності країни. «Цей контракт не означає купівлю української землі, а купівлю українських активів, зростання інвестицій в український аграрний комплекс і підвищення технологій світового рівня, що приходять в Україну і будуть сприяти збільшенню врожайності, експорту, надходження валютної виручки, створенню високооплачуваних робочих місць», — заявив президент.

Керівник компанії SALIC Халед аль-Абуді запевнив, що компанія планує довгострокову роботу в Україні і має за мету зробити агрохолдинг ефективним. «Ми ухвалили рішення інвестувати, зваживши усі фактори, що можуть впливати на таке рішення. Це немаленька сума, але ми впевнені, що для SALIC це хороша інвестиція. Думаю, що найлегший етап — обговорення угоди — позаду, тепер потрібно виконати угоду і зробити «Мрію» компанією, яка зможе працювати на користь обох сторін», — зазначив іноземний інвестор.

Коли угода стане чинною, у власність SALIC перейдуть усі сільськогосподарські активи «Мрії», об’єкти інфраструктури, технічний парк, а також компанії, що володіють правом оренди земельного банку.

«Мрію» вкрали латифундисти Гути

Історія агрохолдингу «Мрія» сягає 1992-го року — тоді її заснував Іван Гута з дружиною Клавдією. Починали з оренди 50 гектарів землі, на яких вирощували картоплю та цукрові буряки. В останні роки банк землі агрохолдингу складав близько 300 тис. га(!), простягаючись із Тернопілля до західних рубежів України. У 2002 році, отримавши європейську освіту, до сімейного бізнесу долучився син Гутів Микола. Згодом Гуту-молодшого призначили генеральним директором компанії.

Іноземні компанії охоче кредитували «Мрію» до 2013-го року, 20% компанії тоді виставлялись на торги на Франкфуртській фондовій біржі, та згодом компанія почала стрімко залазити в борги і влітку 2014-го  оголосила про дефолт — не змогла обслуговувати борг у 1,3 мільярда доларів. У лютому 2015-го кредитори агрохолдингу взяли активи «Мрії» під контроль і реструктуризували її виробничу діяльність. Нині «Мрія» — це компанія з борговим навантаженням, земельний банк якої складає 150 тис. га, їй належать чотири елеватори, картоплесховище і крохмальний завод, а до того всього ще й має… ряд судових процесів з попередніми власниками — сім’єю Гутів.

Після оголошення дефолту агрохолдингу чималих втрат зазнали міжнародні фінансові інституції та банки, серед яких, за даними «Економічної правди», IFC, Альфа Банк, Credit Agricole, Deutsche Bank DBU, Erste, ПУМБ та інші. Цей дефолт прогримів на весь світ і негативно вплинув на фінансовий імідж України. Колишні власники агрохолдингу зникли зі значною сумою коштів. За інформацією кредиторів, Гута-молодший незаконно вивів із холдингу понад 200 мільйонів доларів, зокрема, частину грошей, залучених на біржі у Франкфурті. Схема була проста: фірма на Британських Віргінських Островах отримувала гроші інвесторів і купувала десятки офшорних компаній на Кіпрі.

Утікаючи від криміналу, Микола Гута разом із сім’єю виїхав до Швейцарії і з тих пір проживає в кантоні Обвальден. В Україні проти нього порушено справу за підозрою в шахрайстві в особливо великих розмірах, йому загрожує тюрма. Інтерпол оголосив Миколу Гуту в розшук, правоохоронці порушували питання про його екстрадицію в Україну. Швейцарія дала згоду на його екстрадицію, проте це рішення младолігарх досі оскаржує в судах. У 2018 році стало відомо, що Гути виставили на продаж свою розкішну віллу в курортному містечку Гарміш-Партенкірхен, котра є одним із найдорожчих будинків Німеччини.

А тим часом комітет кредиторів агрохолдингу «Мрія» під керівництвом директора Саймона Чернявського упродовж трьох років намагався погасити величезний борг. Станом на серпень 2018-го року боргове навантаження компанії знизилося з 1,1 млрд. доларів до 309,5 млн. доларів.

Хто стоїть за компанією SALIC?

Скільки компанія SALIC заплатила за активи агрохолдингу «Мрія», наразі офіційно не повідомляють, утім, подейкують, що ціна складає понад 200 млн. доларів. Окрім того, до листопада 2019-го року арабська компанія планує викупити єврооблігації «Мрії» на суму 208 млн. доларів, а також виконати зобов’язання Mriya Farming Plc на $102 млн., тобто загалом український агрохолдинг обійдеться інвесторам у близько 600 млн. доларів.

Незважаючи на це, аналітики позитивно оцінюють угоду. «Угода ставить крапку в багаторічних проблемах, пов’язаних із цим активом, проблемах, які шкодили не лише інвесторам холдингу, а й державі Україна. Кейс SALIC-Мрія можна назвати «екзаменом на інвестпривабливість», який український аграрний сектор витримав», — прокоментував перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк.

Компанія SALIC до нинішньої угоди обробляла близько 45 тис. га, що прилягають до земель агрохолдингу «Мрія», у Львівській і Тернопільській областях. Внаслідок поглинання «Мрії» земельний банк SALIC в Україні зросте до понад 200 тис. га. До речі, серед претендентів на купівлю активів агрохолдингу були компанії «Кернел» та «Епіцентр». Проте очевидно, що арабський інвестор запропонував кращу ціну і вигідніші умови для кредиторів.

SALIC UK є дочірньою компанією Saudi Agricultural and Livestock Investment Company, що належить Фонду державних інвестицій Королівства Саудівська Аравія, тобто фактично є державною компанією. SALIC UK зосереджена на вирощуванні пшениці, ячменю, кукурудзи, сої, бобів, рису, виробництві цукру, рослинної олії, червоного м’яса, молокопродуктів, птиці та аквакультур. Можна припустити, що придбання «Мрії» для саудитів є не просто вигідною інвестицією, а частиною державної стратегії, спрямованої на стабілізацію продовольчої безпеки їхньої країни з огляду на місцеві кліматичні проблеми.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


У Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці й ексдепутатки Ірини Фаріон, повідомив президент Володимир Зеленський із посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:40


24 липня Шумська громада провела в останню путь 51-річного захисника Миколу Пичулюка, який загинув 17 липня поблизу селища Нью-Йорк на Донеччині...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


24 липня 2024 року предстоятель Православної Церкви України блаженнійший Митрополит Епіфаній прибув із візитом на Тернопільщину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:16


Службовцям ТЦК із Тернопільщини, які за гроші «вирішували питання» для військовозобов’язаних, оголосили підозру...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:42



Теми дня
26 Липня
25 Липня
24 Липня
23 Липня