Уряд виділив кошти на розвиток ОТГ
Цього року уряд виділив понад 6 млрд. грн. на реалізацію в регіонах соціально-економічних проектів та інвестиційних програм, що сприятимуть розвитку територій. Зокрема, 4,05 млрд. грн. виділено з Державного фонду регіонального розвитку, ще 2,11 млрд. грн. регіони отримають через субвенцію з бюджету. Як заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, ці кошти будуть спрямовані на будівництво та ремонт різних об’єктів, у тому числі й на розвиток дошкільної освіти, будівництво дитячих садочків, шкіл, медичних закладів та забезпечення їх сучасним устаткуванням у межах ОТГ.
Таким чином, створено всі умови, щоб діти з окремих ОТГ, що знаходяться за межами міста Тернополя, були забезпечені належним їм місцем у садочках Тернополя. Адже громади отримали необхідні для цього кошти, щоб мати змогу сплатити за перебування іногородніх дітей, які перебувають у тернопільських садочках.
Як вирішити проблему з дитсадками?
Нагадаємо, проблема з оплатою за перебування іногородніх дітей у садочках міста Тернопіль виникла в рамках реформи децентралізації. Раніше усі послуги оплачувалися з центрального бюджету. З 2017 року внаслідок ухвалених парламентом змін фінансування дитсадків переклали на місцеві бюджети. При цьому для обласних центрів, до яких належить і Тернопіль, не передбачили жодних компенсацій. Натомість ОТГ і районам з боку уряду передбачили цільові субвенції, в тому числі — на витрати, пов’язані з утриманням дитячих садочків, а також бюджетним законодавством було передбачено можливість укладання угод між громадами про взаєморозрахунки. Наприклад, з міського бюджету Тернополя йде оплата за тернопільських дітей, які відвідують музичну школу, що перебуває на балансі обласного бюджету. Так само за дітей з навколишніх сіл, які відвідують у місті садочки, мають виділяти кошти або бюджети відповідних ОТГ, або бюджет району.
Про очікувані фінансові труднощі у цьому зв’язку міський голова Тернополя Сергій Надал говорив ще минулого року. Тоді була створена спільна комісія з представників міськради, райради та райдержадміністрації для розробки механізму взаєморозрахунків. Тривалий час точилися дискусії. Тернопільська міська кілька разів йшла назустріч району й довколишнім громадам і переносила термін введення оплати за відвідування іногородніми дітьми тернопільських садочків. Багато батьків мали змогу зареєструватися у місті і отримати право на садочок на загальних підставах. Зрештою, з більшістю ОТГ і Тернопільським районом було укладено необхідні угоди. Згідно із ними до міського бюджету буде перераховано близько
2 млн. грн. за дітей з району, які ходять у тернопільські садочки. Вирішено також питання з Байковецькою та іншими ОТГ.
Від політичних спекуляцій — до господарності
На даний момент лише окремі ОТГ не уклали відповідних угод про взаєморозрахунки з Тернополем за дитсадки, як того вимагає закон. Після збільшення фінансування громад з боку уряду противники такого рішення втратили будь-які аргументи. Для політичних спекуляцій більше нема місця. Адже є позитивний приклад поведінки керівництва району та громад, а також додаткові кошти від уряду.
У зв’язку із цим є сподівання, що керівники ОТГ, які досі не підписали відповідних угод з Тернополем, перестануть спекулювати і перекладати фінансування за дитсадки на батьків. Це єдиний цивілізований спосіб забезпечення дітей з цих громад можливістю відвідувати садочки у Тернополі.
Іван Возний
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: дитсадки, Тернопільська ОТГ