Що відбулося
Забезпечити гаряче водопостачання. Місцева влада спрямувала 20 млн гривень на компенсацію теплокомуненерго. Ці кошти покриють різницю між зростанням урядових тарифів на електроенергію та газ і тарифом на гаряче водопостачання для кінцевого споживача. Це було необхідно, щоб не підвищувати тарифи на гарячу воду для людей. Між тим уряд анонсував чергове підвищення вартості електроенергії вже з 1 серпня. При цьому урядовці і парламентарі досі не виділили коштів для компенсації місцевим тепловикам, як це передбачено ЗУ “Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу”. У випадку відсутності коштів у підприємств теплокомуненерго, Тернополю довелося б зупинити гаряче водопостачання.
Гарантувати роботу транспорту. Також, з тернопільського бюджету додатково виділено 33 млн 200 тисяч гривень на забезпечення роботи громадського транспорту. Варто розуміти, що пасажирські перевезення є дотаційними. Однак, ситуація стала критичною внаслідок збереження доволі жорстких карантинних заходів навіть на фоні покращення епідемічної ситуації. Досі урядовою постановою заборонено перевезення пасажирів на стоячих місцях. Транспорт щодня несе збитки. Щоб автобуси і тролейбуси й надалі перевозили тернополян, місто змушене знімати кошти з інших витрат, таких, як ремонти і спрямовувати кошти на підтримку громадського транспорту.
- Яка позиція мерії
Міський голова Тернополя Сергій Надал зауважив, що за кошти, які громада зараз вимушено витрачає на підтримку транспорту і тепловиків (сумарно близько 53 млн гривень), можна було б відремонтувати близько 30 дворів.
“На жаль, нам довелося піти на цей крок. Частину ремонтів дворів з титульних списків доведеться відкласти. В іншому випадку треба було б позбавляти людей гарячої води, підвищувати тарифи, зупиняти транспорт. Ми прагнемо, щоб життя людей було комфортним. Нам доводиться долати проблеми, що виникли внаслідок непродуманої тарифної та управлінської політики на рівні уряду”, – зазначив міський голова Тернополя.
- Що було раніше
- Протягом останніх двох років уряд регулярно підвищував тарифи на газ та електроенергію, основні складові тарифу на тепло та воду. Разом з тим, уряд забороняв підвищувати тарифи для кінцевого споживача. Внаслідок такої політики у підприємств теплокомуненерго виникли борги близько 30 млрд гривень перед газовим монополістом НАК “Нафтогаз України”.
- Під тиском громад на початку року укладено меморандум між Асоціацією міст України та урядом, де останній зобов’язався компенсувати борг місцевим тепловикам, що виник з вини уряду. У липні ухвалено відповідний закон, який передбачає таку компенсацію з державного бюджету, однак досі зміни до державного бюджету 2021 з урахуванням цієї компенсації не ухвалено. Депутати пішли на канікули. Між тим місцеві громади вимушені витрачати свої кошти для підтримки житлово-комунального господарства у робочому стані.
- Міський голова Тернополя Сергій Надал неодноразово наголошував на тому, що після карантинних заходів, які позбавили багато сімей стабільного доходу, уряд мав б обережніше і продуманіше провадити тарифну політику, щоб не ставити більшість українців на грань виживання.
Джерело: НОВА Тернопільська газета