У Чортківському слідчому ізоляторі два місяці тому з’явилася камера з поліпшеними умовами. Вартість перебування в ній однієї особи — 356 гривень за добу, 1247 гривень за тиждень і 2672 гривні за місяць. VIP-камерою можуть скористатися ув’язнені, які вперше потрапили за ґрати. Замість двоярусних нар там м’які ліжка, у камері — санвузол, душова кабіна, холодильник, мультиварка, мікрохвильова піч, телевізор, інтернет.
Як повідомив начальник державної установи Чортківська установа виконання покарань (№26) Міністерства юстиції Андрій Бойко, у платній камері на даний час перебувають двоє ув’язнених.
— У камері з поліпшеними умовами є три ліжка, наразі двоє осіб оплатили перебування там, — зазначив Андрій Євгенович. — Вартість за одну особу складає 2672 гривні за місяць. Два місяці тому ми зробили за власні кошти ремонт у цій камері, придбали меблі, техніку. Витратили близько 65000 гривень. Наразі від користування камерою отримали дохід — 2448 гривень. Утримуємо там ув’язнених, які перебувають у нашому закладі і звертаються з відповідною заявою та оплачують визначену суму. Задовольняємо заяви за порядком надходження. Звільняється ліжко — поселяємо наступного бажаючого. Утім, наразі нема великого запиту на платну камеру.
Двоє осіб, які зараз перебувають у покращеній камері, з Тернопільщини. Не маю права називати їхні прізвища, але зазначу, що це не бізнесмени, не якісь відомі особи, просто їхні рідні змогли оплатити їхнє утримання в кращих умовах. У камері вони мають можливість дивитися телевізор, мають доступ до інтернету. Але оскільки їм заборонено користуватися телефонами, то заходити в інтернет можуть тільки через закодований планшет. Щодо харчування, то вони отримують їжу з їдальні, як і всі інші ув’язнені. Щоправда, мають можливість готувати зі своїх продуктів. Камера з покращеними умовами — чоловіча. Жінок утримуємо в окремому блоці, де є дві камери з майже такими ж умовами, як у платній камері. Дохід від послуг платної камери використовуємо для поліпшення умов в інших камерах.
Платну послугу з надання поліпшених побутових умов в слідчих ізоляторах України запровадили цьогоріч навесні, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №305 від 22 квітня 2020-го. Наразі це експериментальний проєкт. Започаткували його для того, щоб установи могли заробляти і поліпшувати умови в усіх приміщеннях. Внаслідок постійної нестачі фінансових ресурсів для проведення ремонтів у слідчих ізоляторах, більшості з яких уже понад 100 років, перебувають у вкрай незадовільному стані. Це не відповідає нормам національного законодавства і європейських стандартів щодо умов тримання осіб, узятих під варту, а подекуди порушує елементарні санітарні норми й виходить за рамки людяності. Плата за послуги VIP-камери надходить на рахунок спеціального фонду слідчого ізолятора, який використовуватиметься для поліпшення умов у звичайних камерах: ремонт, заміна сантехніки, електрики. Цей експеримент дозволить перевірити, чи здатні слідчі ізолятори за власний кошт провести мінімальні санітарно-побутові покращення без прямих дотації з держбюджету. Щоб запобігти корупційній складовій, у камерах встановлюють систему відеоспостереження для моніторингу заповнюваності платної камери, що буде звірятися з інформацією про наповнюваність спецрахунку слідчого ізолятора.
Тобто, якщо у камері перебувають троє ув’язнених, то і денна плата має надійти за трьох осіб. Станом на 26 жовтня за користування приміщеннями з поліпшеними умовами перебування у слідчих ізоляторах України сплачено майже 1 млн. 220 тис. гривень. Найбільшу суму сплачено за користування платними камерами Київського СІЗО — 744 тисячі гривень.
Джерело: НОВА Тернопільська газета