Вівторок, 10 вересня 2024
• Понад 30 років був парохом у Мшанці на Теребовлянщині • Ні ноутбука, ні грошей. Жінку з Тернопільщини ошукали шахраї • Вчителька з Тернополя дистанційно навчає дітей із Донеччини • Дві смертельні аварії на Тернопільщині • Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість • Аварія у Тернополі: велосипедист потрапив під колеса автомобіля • Нацгвардія України запрошує долучитися до захисту Батьківщини • В Олієві облаштували дитмайданчик у рамках грантового конкурсу від «Контінентал» • В аварії загинув захисник із Тернопільщини Андрій Максимчук • Діти з Тернопільщини зібрали яблука, щоб допомогти ЗСУ • Смертельна аварія у Ланівцях: Volkswagen в’їхав у напівпричіп автомобіля DAF • Українська сім’я з Норвегії подарувала автомобіль для ЗСУ • У Тернополі поліцейські зупинили п’яного водія зі зброєю • У Великій Березовиці спортивні змагання присвятили пам’яті загиблих Героїв • Тернополянка Ангеліна Глогусь перемогла у Національному відборі Дитячого Євробачення • Безробітні мешканці Тернопільщини долучаються до «Армії відновлення» • Важка недуга підкосила на фронті. Чортківщина прощається з Героєм Олегом Нагірняком
«Вільний Дністер» проти ГЕС

Автор: Опубліковано: 1 Лютого о 15:03 783


На Тернопільщині активісти екологічних та туристичних громадських організацій об’єдналися для порятунку унікальної річки від зазіхань лобістів будівництва каскаду ГЕС.


У публікації “Чи збережемо Дністер?” у минулому числі “НОВОЇ…” ми порушили надзвичайно серйозну і актуальну проблему: незважаючи на категоричний протест громадськості, Кабмін не відмовився від ідеї будівництва каскаду з шести ГЕС на Дністрі і тишком-нишком виділив 155 млн. грн. на відповідні проектні роботи. За часом свого виходу стаття збіглася з робочою поїздкою першого заступника голови Тернопільської облдержадміністрації Івана Крисака до Чернівецької області з метою ознайомлення зі станом будівництва та експлуатації Новодністровської ГАЕС. Заступника голови ОДА супроводжувала й група представників місцевих екологічних і туристичних громадських організацій.

Крисак налаштований оптимістично

За підсумками поїздки Іван Крисак дав оптимістичний коментар інтернет-сайту ОДА: “Будівництво низьконапірних ГЕС на ділянці Верхнього Дністра дозволить вирішити проблеми енергодефіциту в цьому регіоні та захисту від паводків, що завдають великої шкоди населенню, економіці та навколишньому середовищу. Крім того, у проекті передбачені кошти на облаштування інфраструктури прилеглих територій, а це шість мостів через Дністер, сотні кілометрів шосейних доріг, ремонт шкіл, медичних закладів, приплив нових інвестицій у рекреаційні проекти, торгівлю, культуру тощо. Під час візиту ми побачили результат соціальних програм, зокрема, побудовані об’єкти соціальної сфери (лікарня, клуб) за рахунок ПАТ «Укргідроенерго» та роль ГАЕС у соціально-економічному житті міста Новодністровськ Сокирянського району Чернівецької області”.

Активісти б’ють на сполох: ГЕС знищать Дністер!

А ось активісти були прикро вражені, що підступна ідея будівництва каскаду ГЕС на Дністрі, незважаючи на негативне рішення Тернопільської облради на початку минулого року, все ще живе і навіть реалізовується. Минулого понеділка, 30 січня, вони створили громадський рух “Вільний Дністер”, до якого увійшли відомі активісти різних громадських та політичних організацій, яким небайдужа доля Дністра. На їх думку, будівництво каскаду ГЕС просто знищить Дністровський каньйон — одне з семи природних чудес України. Дністер уже сьогодні зазнає значного навантаження від трьох діючих гребель та однієї гідроакумулювальної станції, а шість нових гідроелектростанцій призведуть до повного знищення річки.

Представник екологічно-гуманітарного об’єднання “Зелений світ” Олександр Степаненко прямо назвав проект будівництва ГЕС техногенним. За словами еколога, його реалізація принесе користь лише енергобаронам, а для мешканців навколишніх сіл та природного заповідника стане справжньою катастрофою.

— Торік Тернопільська та Івано-Франківська обласні ради проголосували проти будівництва ГЕС на Дністрі, але, незважаючи на це, проект просувається, – наголосив Олександр Степаненко. – У липні 2016-го уряд ухвалив державну програму розвитку гідроенергетики до 2026 року, якою вже легітимізовано шість ГЕС на Дністрі. Проте програма прийнята з грубим порушенням законів України й міжнародних зобов’язань.

«Ср…ні екологи, йдіть до лісу і живіть там без електрики!»

Наразі, за словами представника ГО “Самооборона Майдану Тернопільщини” Івана Ковалика, влада хоче подати проект будівництва каскаду ГЕС як суцільний позитив, але це далеко не так. Навіть у складі вищезгаданої робочої групи на чолі з Іваном Крисаком, яка відвідала Новодністровську ГАЕС, більшість не погоджувалася з будівництвом ГЕС у нашій області, натомість заступник голови ОДА намагається маніпулювати фактами і представити ситуацію таким чином, що більшість громад не проти будівництва ГЕС.

Активісти звинуватили Івана Крисака у відвертій брехні і відмовилися співпрацювати з ним. Річ у тім, що в липні минулого року при ОДА була створена робоча група, метою діяльності якої, зокрема, було дослідження проблем Дністра та навколишніх територій. До її складу увійшли й представники туристичних та екологічних громадських організацій. Але після таких брехливих заяв Івана Крисака, за словами представника ГО “Протидія корупції та моніторинг екології “Скеля” Андрія Об’єщика та представника “ЕкоМайдану” Андрія Палюха, активісти виходять з цієї робочої групи і продовжать співпрацю лише у випадку заміни головуючого або якщо групу безпосередньо очолить голова ТОДА Степан Барна.

Відомий туристичний гід Борис Гора намагався довести позицію активістів уже під час робочої поїздки, але натомість почув від голови Заліщицької РДА Бориса Шипітки та сільського голови Зеленого Гаю Ігоря Прокопа, які, за твердженням активістів, заявилися на захід під добрячим градусом, буквально наступне: “Ви, ср…ні екологи, йдіть до лісу і живіть там без електрики!”.

Обурила активістів і спроба влади обійти торішнє негативне рішення Тернопільської облради за допомогою… місцевих органів ради. Тобто, долю річки можуть вирішити сільради, керівників і депутатів яких, цілком можливо, дещо “простимулюють”. Навіть під час робочої поїздки представників сіл, розташованих біля місць можливого зведення ГЕС, переконували, що “велика будова — завжди добре, люди зможуть собі вкрасти і хати збудувати”, а також обіцяли кожному мешканцю села по 500 гривень “відступних”.

Вода підніметься на 8-9 метрів

Натомість збереження природних принад відходить на задній план. Однак не слід забувати і про небезпеку та незручності для мешканців сіл, які опиняться в зоні майбутніх ГЕС.

— Верхня гребля має постати біля села Вістря Монастириського району, на початку Дністровського каньйону, — розповів Олександр Степаненко. — Весь лівий, тобто тернопільський берег — охоронний режим національно-природного парку, де апріорі будь-яке будівництво неможливе. Нижня гребля також на території нашої області, у межах новоствореної Мельнице-Подільської територіальної громади. Будівництво ГЕС передбачає підйом води на рівень вісім-дев’ять метрів, а це означає неминуче затоплення навколишніх земель. Оскільки історично так склалося, що більшість сіл у тій місцині розташовані в річковій долині, то їх затоплення неминуче. Лобісти цього проекту, мабуть, сподіваються, що їм вдасться дешево викупити ці землі або відселити людей, як це було під час будівництва Новодністровської ГАЕС, коли такі села, як Бакота, Ушиця та десятки інших опинилися під водою…

«Можна й Ейфелеву вежу «обладнати» вітряками, а на єгипетські піраміди встановити сонячні батареї, але нікому в голову не прийде їх змінювати»

Активісти пояснюють: якщо побудувати каскад ГЕС, то течія Дністра зупиниться, річка почне замулюватися й взагалі зникне. Дністер — швидка річка, яка поки що зберігає здатність до самоочищення. З будівництвом ГЕС замулення значно пришвидшиться. Нині спостерігається значне зниження водності річок України, зокрема, за останніх два роки Дністер досяг позначки маловоддя. Держава у цій ситуації мала би переглянути всі свої програми водовикористання та сприяти приведенню басейну Дністра до природного стану, адже найкращим резервуаром природної води і її фільтром є непорушена екосистема, а будь-яке техногенне втручання лише порушує здатність ріки до самоочищення. Проте, як бачимо, уряд діє абсолютно всупереч здоровому глузду.

Як наголосив представник туристичної організації “Команда TURE” Володимир Горон, можна й Ейфелеву вежу “обладнати” вітряками, а на єгипетські піраміди встановити сонячні батареї, і це також давало би чималий дохід, але це об’єкти національної самоідентифікації і нікому в голову не прийде так їх змінювати. А ось нинішня українська влада здатна на все.

Енергетичну галузь України контролюють російські олігархи

Треба зазначити, що рівень дохідності гідроенергетики дуже низький, і навіть в Україні ця галузь перебуває на останньому місці за рівнем енергоефективності, не кажучи вже про розвинену Європу. До того ж, як наголосив Іван Ковалик, теза, що ГЕС — шлях до енергонезалежності країни, абсолютно брехлива, адже протягом багатьох років український енергетичний сектор економіки захоплювали російські (або проросійські) олігархи. І насправді нині збагачується на українській енергетиці така “чудова п’ятірка”:

– Костянтин Григоришин, донедавна громадянин Росії (має акції в 11 обленерго);

– Олексій Бабаков, громадянин Росії, депутат Держдуми Росії. З вересня 2014 р. — у санкційному списку ЄС. Через компанію «VS Energy» володіє частками у 10 українських обленерго;

– Євген Гінер, громадянин Росії, через компанію «VS Energy» володіє частками у 10 обленерго;

– екс-“регіонали” Юрій Бойко і Сергій Льовочкін контролюють 2 обленерго.

Саме ці люди — найбільші лобісти спорудження каскаду ГЕС на Дністрі. Проте нове громадське об’єднання “Вільний Дністер” має за мету завадити злочинній спробі знищення унікальної річки усіма доступними засобами аж до кардинальних. Найбільш емоційні представники нового об’єднання не виключають пікетування, а то й підпалів (!) будинків місцевих керівників, які мають намір лобіювати чи сприяти будівництву ГЕС. Наразі ж появі каскаду ГЕС намагатимуться завадити в юридичній площині і вже підготували кілька судових позовів.

Свою підтримку активістам висловили й політики — заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа (представник “Самопомочі”), депутати облради Олександр Башта (ВО “Свобода”) та Роман Нитка (“Самопоміч”). Вони планують ініціювати розгляд питання спорудження ГЕС на Дністрі вже на найближчій сесії облради.

“Завдяки” Пробійнівській ГЕС Білий Черемош тепер тече у трубах. Як буде з Дністром?

Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , ,

Нещодавно опубліковане

8 вересня 2024 р. Б. відійшов у вічність священник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ о. Василь Кузь...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:13


Онлайн-казино стало невід'ємною частиною дозвілля для багатьох українців, і з кожним роком цей ринок набуває все більшої популярності. Особливе місце серед різних видів азартних ігор займають ігрові автомати. Вони приваблюють гравців своєю простотою, яскравим оформленням і шансом виграти великі призи...


Рубрика: Опубліковано: о 6:24


Дві жінки із Тернопільщини хотіли придбати товар, а в результаті... поповнили рахунок аферистів на 18 000 гривень...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:09


Ольга Ензельт із Тернополя вчителює вже понад 25 років. Торік вона втратила роботу в рідному місті, натомість подала свою кандидатуру на вакантне місце у... Покровській школі №9 Донецької області...


Рубрика: , Опубліковано: о 20:38


7 та 8 вересня на дорогах Тернопільщини сталося три дорожньо-транспортні пригоди, дві з яких – зі смертельними наслідками...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:00



Теми дня
10 Вересня
9 Вересня
6 Вересня
5 Вересня