А пам’ятаєте, як усе починалося? «Увага — тиша! Приготувалися, будемо знімати!..» З цими словами, а також із дзвоном розбитої символічної «кінотарілки» на Тернопілля прийшло Велике Кіно… Два роки тому в останні дні лютого у Бережанах стартували зйомки фільму «Червоний. Без лінії фронту» за однойменним кінороманом Андрія Кокотюхи, який виступив автором ідеї та сценарію. Позаду — два роки наймасштабнішого знімального процесу в нашій області (у стрічці можна буде побачити вулиці та закапелки Кременця і Бережан), і ось пізно ввечері 4 березня на знімальному майданчику прозвучало довгоочікуване: «Всім спасибі, зйомки завершено!»
6 березня у Тернопільському пресклубі творці фільму розповіли про перебіг першої повномасштабної екранізації на теренах Тернопільщини.
Режисер Тарас Ткаченко (саме він після вимушеної паузи у знімальному періоді сів у режисерське крісло стрічки замість Зази Буадзе, який цю роботу розпочав) зазначив, що результатом зйомок задоволений.
— У нас вийшла вишукана міська історія, — каже пан Тарас. — Власне, Тернопільщину для зйомок обрали саме тому, що тут збереглися такі колоритні міста зі старовинними замками — це справжній скарб для нас. Маю надію, що за цим скарбом з часом сюди приїдуть не лише інші українські кінематографісти, а й європейські.
— Знімальний процес завершений, тепер починаємо монтажно-тонувальний період, — розповідає генеральний продюсер стрічки Володимир Філіпов. — Доробляємо кіно швидко і безкомпромісно — і до зустрічі в кінотеатрах! Вже навіть визначили дату прокату — він стартує
20 серпня.
“Червоний. Без лінії фронту” – це вже другий фільм за романом Андрія Кокотюхи, але за часовими рамками він передує “Червоному”, в якому мова йде про упівця в ГУЛАГу. Від самого початку планувався приквел – глядач мав побачити історію Данила Червоного до того моменту, як він потрапляє в полон і далі – у сталінський концтабір за Урал. Проте продюсерська група настільки глибоко занурилася в матеріал, що створилася зовсім інша історія. А саме: ми всі зрозуміли – без показу становлення героя на шлях збройної боротьби не обійтися. Тож перенеслися не в воєнний, а довоєнний період, в історію про те, хто такий Данило Червоний, ким він був ще до Другої світової війни. Ця боротьба почалася навіть не в 39-ому році, боротьба за самоіндентифікацію нації відбувалася дуже-дуже давно…
— «Червоний» — це вже певний бренд, тому що попередній фільм успішно демонструвався у 2017 році, увійшовши до п’ятірки лідерів прокату серед українських прем’єр, — каже Тарас Ткаченко. — Ми сподіваємося, що до нинішньої стрічки інтерес глядача буде ще більший… Також виношуємо ідею зробити на основі «Червоного» телевізійний серіал і навіть більше — загалом хочеться створити повстанський Всесвіт з Данилом Червоним у центрі. Дасть Бог, ця сага складатиметься із п’яти фільмів.
— Історико-пригодницький фільм «Червоний. Без лінії фронту» став першим масштабним проєктом, до якого долучилася Тернопільська кінокомісія, вона активно допомагала в організації зйомок — зазначає голова Тернопільської кінокомісії Леонід Бицюра. — Мешканці Тернопілля охоче відгукувалися для участі у масових сценах, тому в фільмі буде багато знайомих облич, ви побачите як професійних, так і непрофесійних акторів. «Червоний» — це ширше, ніж художній твір, це наш спільний наратив, наша історія, і хочеться, аби його побачили якомога більше українців…
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Бережани, фільм