Понеділок, 09 вересня 2024
• Від прибиральниці до консультантки Google, Meta й Apple – шлях успіху уродженки Тернопільщини • Вимагали гроші й шантажували. На Тернопільщині затримали кримінального авторитета і його спільників • На Тернопільщині безкоштовно навчатимуть жінок на водійок вантажівок • Коли чоловік і син – на війні, рятує творчість • Аварія у Тернополі: велосипедист потрапив під колеса автомобіля • Нацгвардія України запрошує долучитися до захисту Батьківщини • В Олієві облаштували дитмайданчик у рамках грантового конкурсу від «Контінентал» • В аварії загинув захисник із Тернопільщини Андрій Максимчук • Діти з Тернопільщини зібрали яблука, щоб допомогти ЗСУ • Смертельна аварія у Ланівцях: Volkswagen в’їхав у напівпричіп автомобіля DAF • Українська сім’я з Норвегії подарувала автомобіль для ЗСУ • У Тернополі поліцейські зупинили п’яного водія зі зброєю • У Великій Березовиці спортивні змагання присвятили пам’яті загиблих Героїв • Тернополянка Ангеліна Глогусь перемогла у Національному відборі Дитячого Євробачення • Безробітні мешканці Тернопільщини долучаються до «Армії відновлення» • Важка недуга підкосила на фронті. Чортківщина прощається з Героєм Олегом Нагірняком • “У 33-й День Незалежності України повертаюся на Тернопільщину”, – В’ячеслав Негода • Добре серце – секрет довголіття 100-річної ювілярки з Шумщини • Юні волонтерки із Бучаччини допомагають ЗСУ • Продавали неіснуючі дрони та автівки для ЗСУ: поліцейські України та Молдови викрили злочинну групу
«Я не прийшов вбивати, а — захищати рідну землю»

Автор: Опубліковано: 15 Березня о 8:00 205


Розповідь снайпера, який в мирному житті працював медиком.


Красиві голубі очі ховають втомлений погляд і втомлене серце військового із позивним «Панас». Війна — важке випробування. Працював медиком, але коли торік росія здійснила масштабний наступ на Україну, добровільно пішов у ЗСУ. І не просто з обов’язку, а як справжній чоловік — щоб захистити від ворогів свою родину і не дозволити їм топтати нашу землю. Несе нині службу на Донеччині. Перед тим звільняв Херсон. На фронті йому довірили обов’язки командира відділення, а ще — снайпера, бо влучно стріляє. «Панас таке витворяє… Справжній профі!» — кажуть побратими. «Це у мене в генах — козак», — віджартовується. Військовому — 48 років. У 90-их ніс строкову службу в спецназі у Донецьку. Розповідає про війну виважено, без зайвих емоцій, «влучає» кожним словом.

— Панасе, чому ви пішли воювати?

— Люблю Україну, тому я тут. Напали росіяни, тож у нас варіантів не було — треба захищатися. Родом я з Хмельниччини, все життя мешкаю в Одесі. Дуже люблю свій край і своїх людей. У перші дні масштабного вторгнення пішов до військкомату, але мене не брали. Пропонували записатись у Тероборону, та я хотів у бригаду ЗСУ, щоб відразу на передову. Поїхав до мами на Хмельниччину, засіяв поле пшеницею, бо була невідомість. Звідти пішов служити. На фронті швидко все освоюю, хоча і не мав сильного вишколу. З чого можна стріляти — буду стріляти. Колись я ніс службу в Донецьку, через 30 років знову сюди потрапив. Маю толкових побратимів, з якими ми пройшли найважчі моменти… Стараюся їх навчити тому, що сам спробував. Ніхто з нас не хотів би воювати, але треба. Не всі витримують, звільняються через різні обставини. Воювати важко, хочеться жити. Не в усіх «залізні яйця». На війні — героїзм, а водночас — смерть. Відколи несу службу, вже втратив половину побратимів…

— Що снайпер робить на війні?

— Зберігає життя багатьох своїх хлопців, допомагає їм. Снайпера ніхто не бачить, ніхто не чує. Він не має права виявити позиції своїх побратимів. Бере зброю, лопату і тихенько пробирається подалі від своїх, щоб було видно позиції ворога. Закопується, маскується і спостерігає. Готує для себе дві-три позиції. Це важко, бо зима, замерзлий ґрунт. Але хочеш жити, то треба рити. Влітку легше: можна замаскуватись у хащах. Снайпер — відповідальна і копітка робота.

— Я уявляла, що снайпери сидять на найвищих точках, на будівлях…
— Це міські бої. Я теж був у таких ситуаціях. У Бахмуті перебігав від однієї багатоповерхівки на іншу. Вибирав позицію і — тюх-тюх-тюх…
(Підходить ще один військовий). Це мій друг — медик Василь із Тернополя.

— Як вибираєте тут друзів? За якостями характеру?
Медик: — Ми друзі, бо Панас не боягуз і я не боягуз… Витягували хлопців у критичних ситуаціях. Без рук, без ніг, з боковими травмами… Мінне поле, то мінне поле. Треба рятувати своїх. Якщо ми їх не витягнемо, то їх ніхто не витягне. Ось і все (іде далі по справах, — авт.).

— Панасе, вас навчали, як рятувати поранених?
— Приїжджають натовські інструктори. «Маєте себе берегти», — повторюють нам. Це — мій друг (показує фото пораненого в голову військового, — авт.). 19 січня прилетіла міна… Я його витягнув. Якби не зробив цього, то він би помер. А інструктори радили зважати на себе… Ось коли вони підуть зі мною в окоп, то я так і зроблю. Так і казав їм. Я — прямий і чесний.

— У нашій армії сильне побратимство.
— Хлопці вболівають один за одного. Стаємо тут, як рідні. Добре нести службу зі сміливими та ідейними.

— У вас нема страху?
— Вмерти?

— Навіть пройти це все…
— Ні, бо моєму синові 16 років, а я не хочу, щоб він воював. Краще — я…

— Про смерть не думають на війні?

— Я — ні. Мені треба думати про хлопців. Я тут — до кінця. Переможного.

— На фронті багато снайперів?
— Дуже мало. Не кожен зважиться наодинці працювати. У мене почалося з того, що я був на таких позиціях, де треба було точну зброю, а її не було. З автомата я влучно стріляю на 400 метрів, але не вистачає прицілу. Зі снайперкою — зовсім інша річ. З неї і без прицілу на 800 метрів легко влучити. Хлопці дивляться у бінокль і коригують.

— Як ви внутрішньо переосмислюєте все, що відбувається на війні?
— «Ти пішов вбивати», — сказала мені одна людина. «Ні», — заперечив.

— Знищувати ворога?
— Ні. Я пішов захищати рідну землю. Не хочу нікого вбивати. У росіян є вибір — звалити. А в мене вибору нема. Тут — моя рідна земля. Тут живуть мої діти, онуки, тут поховані мої предки. Тому роблю все, щоб моя земля була вільна.

— Яка ваша думка про цю війну? Що росія хоче від України?

— Безглузді амбіції та економічна вигода. І це переслідує не тільки росія. Увесь світ має свої інтереси у цій війні. А Україна захищає свою землю. Ми стоїмо за ідею. Українців хочуть знищити як націю через те, що ми — свободолюбиві, миролюбиві, що ми хочемо жити на своїй землі, заробляти своїми силами, хочемо їздити світом. Ми ніколи ні на кого не ішли з війною.
Ніхто не думав, що в нас такий «довбанутий» сусід. Ми їх не кликали на нашу землю. Іти зі зброєю у ХХІ столітті і знищувати сусідній народ — це безглуздя. Бомблять мирне населення, вбивають дітей… Люди так не можуть робити. Кажуть, що в усьому винна їхня пропаганда. Але ж у кожного нині в кишені є смартфон, де можна знайти різну інформацію, проаналізувати. Просто росіяни не звикли думати. Вони не мають права існувати як нація. Росіяни не хочуть, щоб ми жили краще від них. Дика заздрість. Вони не думають про відповідальність за злочини. Але одна річ — відповідальність політиків і військових, а інша — відповідальність всього суспільства. На жаль, росіяни досі не усвідомили, що роблять. У росії незріле суспільство.

— Ця війна ще надовго?

— Боротьба нашого народу за незалежність триває вже тисячу років. Сподіваюся, що цьогоріч при підтримці країн-партнерів ми покладемо край війні, яка випала на наше покоління. Буде тяжко, росіяни просто так не здадуться. Як би нам не хотілося. Рано чи пізно вони відступлять, але ще багато біди принесуть. Росія розпадеться, бо застрягла в минулому, марить загарбницькими ідеями. Я щасливий, що живу в Україні і що ми пішли зі світом вперед. Дотиснемо!


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У перший понеділок вересня у США відзначають День праці. Це національне свято вшанування американських робітників. Голос Америки поспілкувався з українкою, яка переїхала до США і здійснила свою "американську мрію". Уродженка села на Тернопільщині Ірина Кульчицька 20 років тому починала з роботи прибиральницею в американському супермаркеті, а тепер консультує найбільші технологічні гіганти світу...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:18


Слідчі поліції Тернопільщини повідомили про підозру кримінальному авторитету і двом його спільникам...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:52


В Україні розпочинається унікальна програма, спрямована на розширення професійних можливостей жінок у транспортній галузі. Проєкт має на меті навчити 100 жінок керувати вантажними автомобілями, надаючи їм необхідні навички та кваліфікацію для отримання водійського посвідчення категорій «С» або «СЕ»...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:46


Ірина Ніколюк із села Сураж Шумської громади завжди прагнула займатися творчістю. У щоденних буднях багатодітна мама завжди знаходить час на заняття, яке їй до душі...


Рубрика: , Опубліковано: о 17:42


Внаслідок автопригоди травми отримав 36-річний водій двоколісного транспортного засобу...


Опубліковано: о 13:50



Теми дня
6 Вересня
5 Вересня
2 Вересня
31 Серпня