Субота, 07 грудня 2024
• Виписали з лікарні двох дітей, які отруїлися грибами у Копичинцях • Підпалили приміщення сільської ради біля Тернополя на замовлення… спецслужб росії • 12-річний хлопчик потрапив під колеса автомобіля • “Це була зразкова сім’я…” Ворожий безпілотник забрав життя тернополянина Віталія Ременця • Нічна атака “шахедом” по Тернополю: загинув 45-річний чоловік, є також важкопоранені • Латвійські партнери передали два автомобілі для військовослужбовців Тернопільщини • “Обірвалося на полі бою молоде життя …” Загинув захисник Євгеній Гнидка • Вбивство у Тернополі: грабіжник увірвався в будинок і зарізав подружжя… • Ресторани Тернополя забезпечують військових додатковим харчуванням • Вчителів запрошують взяти участь у проєкті «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність в освіті» • Бучацька громада прощається із захисником Русланом Грицівим • 199 дітей цьогоріч розшукували поліцейські на Тернопільщині • Четверта смерть через гриби: сім’я на Тернопільщині втратила 13-річну дівчинку • У Тернополі віддали шану жертвам голодоморів в Україні • У Тернополі виступить “Лісапетний батальйон” • У Тернополі автобус наїхав на 23-річного хлопця • Зупинилося серце захисника із Чортківської громади • Воїн із Теребовлянщини отримав високу відзнаку від президента • Переселенка із Запоріжжя обійняла високу посаду в громаді на Тернопільщині • 18 листопада на Тернопільщині вимикатимуть електроенергію
Як на ділі вирішується проблема садочків для іногородніх, — інструкція для влади і батьків

Опубліковано: 16 Липня о 17:00 30


В обласних центрах, у т. ч. Тернополі, весь тягар на утримання дітей на 100% переклали на місцевий бюджет.


Місце у дитячому садочку — актуальне питання для багатьох батьків, що мешкають біля Тернополя. Значною мірою проблема починає вирішуватись у результаті взаєморозрахунків між районом і містом. Однак проблема залишається для батьків з тих громад, керівництво яких не бажає підписувати угоду про міжбюджетні трансферні розрахунки з Тернополем.

Що роблять місто і район?

Як відомо, у рамках децентралізації було зроблено кілька кроків, які мали б навчити місцеві громади більш розумно розпоряджатися коштами, а також оптимізувати витрати. З одного боку, місцевим бюджетам дещо збільшили дохідну частину, з іншого — переклали на них і повноваження. Зокрема, це стосується і оплати за перебування у садочках дітей. Логіка такого рішення полягає у наступному: на місцевому рівні краще можуть порахувати кількість дітей, які проживають на території громади, а відтак можна точніше визначити суму коштів, необхідну на оплату одного місця у дитячому садочку.

В обласних центрах, у т. ч. Тернополі, весь тягар на утримання дітей на 100% переклали на місцевий бюджет. Для новостворених об’єднаних територіальних громад та районного рівня передбачили відповідні субвенції з державного бюджету на кожну дитину. У тих випадках, де на території громади нема садочка або з якихось причин дитина не може відвідувати садочок за місцем реєстрації, передбачено механізм взаєморозрахунків між громадами (ст. 93 та 101 Бюджетного кодексу України). Згідно з цими нормами, кожна громада, діти якої відвідують садочки Тернополя, мають сплачувати свою частку за цих дітей. Скажімо, згідно з угодою, укладеною між Тернополем і Тернопільським районом, до міського бюджету мають перерахувати приблизно 1,9 млн. грн. Район таким чином платить за ті села, які ще не створили об’єднаної територіальної громади і перебувають на утриманні районного бюджету. Натомість новостворені ОТГ, згідно із законом, отримують прямі відрахування з державного бюджету, в тому числі — на оплату дітей у садочках.

Більшість новостворених ОТГ навколо Тернополя, як і Тернопільський район, уклали відповідні угоди з містом. За дітей платять на тих же підставах, що й тернопільські батьки. Крім того, ще кілька місяців тому Тернопільська міська рада з ініціативи міського голови Сергія Надала вжила заходів, щоб «спростити життя» батькам. Зокрема, на загальних підставах місцем у садочку забезпечили всіх, хто зареєстрований у місті, а також дітей батьків, котрі працюють у комунальних підприємствах, і  дітей підприємців, котрі зареєстровані у Тернополі. Таким чином, з підписанням угод між містом та районом про міжбюджетні розрахунки проблему садочків було фактично вирішено.

Що робити батькам, якщо..?

Разом з тим на даний час залишається невелика частина громад, керівники яких не бажають нести відповідальності за надання послуг для своїх громадян. Вони активно спекулюють на темі “платної освіти” і “порушенні Конституції”. Хоча освіта для батьків, тобто громадян, має залишатися безкоштовною, а питання має вирішуватися на рівні органів місцевого самоврядування, тобто міжбюджетних розрахунків між ОТГ і містом Тернопіль, деякі непорядні керівники громад та псевдоактивісти займаються спекуляцією і популізмом. Кошти ж, що їх мали б заплатити за дітей, вони прагнуть спрямувати на інші, “більш вигідні”, з точки зору публічного самовихваляння, проекти. Вони створюють багато галасу і при цьому не зробили жодного практичного кроку для вирішення проблеми, а батьків просто вводять в оману.

Сьогодні є лише один механізм вирішення проблеми — укладення угоди між відповідною громадою і Тернополем. Щоб дізнатися правду, батькам варто скористатися механізмом доступу до публічної інформації. Адже всі питання бюджетних витрат мають бути доступними і відкритими. Батьки мають право у письмовій формі звернутися до відповідного органу самоврядування або голови ОТГ і поцікавитися, чи укладено угоду про міжбюджетні розрахунки (або трансферти) між даною громадою і Тернополем за оплату відвідування садочків обласного центру дітьми, зареєстрованими у даній громаді. У запиті має міститися ім’я запитувача, поштова адреса або електронна пошта,  а також номер телефону. В зверненні треба викласти загальний опис інформації, яку прагнете отримати (у даному випадку — про наявність угоди про міжбюджетний трансферт між відповідною громадою і Тернополем на 2018 рік для оплати відвідування дітьми відповідної громади дитячого дошкільного закладу). Відповідь на звернення вам мають надати не пізніше 5-ти робочих днів. Маючи письмову відповідь, треба ставити перед керівництвом ОТГ вимогу, чому воно не забезпечує дітей громади правами, а у разі потреби — звертатися до суду з вимогою виконання головою ОТГ своїх посадових  обов’язків. Лише у такий спосіб, через громадський контроль і тиск, можна відівчити недобросовісного чиновника перекладати свої обов’язки на плечі батьків.

Іван Возний


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ,

Нещодавно опубліковане

За інформацією ДУ “Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України” другого грудня 2024 двох дітей, які, після отруєння грибами, перебували на лікуванні в НДСЛ “Охматдит” м. Київ виписали з лікувального закладу...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:05


У ніч з 29 на 30 листопада у селі Петриків Тернопільського району навмисне підпалили приміщення сільської ради...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 15:09


Про травмованого дванадцятирічного хлопчика надійшла інформація на спецлінію Заліщицького відділення поліції 2 грудня близько 9 ранку...


Рубрика: , , Опубліковано: о 12:16


У ніч з 1 на 2 грудня під час російської атаки на Тернопіль ворожий безпілотник влучив у багатоповерхівку...


Рубрика: , , Опубліковано: о 22:29


У ніч на понеділок, 2 грудня, російські окупанти завдали удару по багатоповерхівці в Тернополі. Внаслідок атаки загинув 45-річний чоловік, ще троє людей доправили до лікарень...


Рубрика: , Опубліковано: о 8:53



Теми дня
3 Грудня
2 Грудня
30 Листопада
28 Листопада