Пов’язаний цей стан з порушенням обміну гормонів: серотоніну й мелатоніну. Брак сонячного світла і перебудова організму на «зимовий» ритм не відбувається для організму легко. В цей час зростає ризик респіраторних захворювань, знижуються імунітет і загальна працездатність.
За даними європейської статистики, SAD (Seasonal affective disorder, або сезонна депресія) – причина 20% всіх депресій. Жінки схильні до неї більше, ніж чоловіки. Причому найсильніше осіння хандра впливає на сорокарічних жінок.
Нагадаємо, серотонін, або «гормон щастя», регулює багато процеcів в організмі. Він активно впливає на роботу мозку, регулює настрій і навіть статевий потяг. Крім того, дефіцит серотоніну в крові експерти пов’язують з розвитком депресії. Виробляється гормон у нервових клітинах з природної амінокислоти, що надходить в організм з їжею. В її переробці бере участь вітамін D, тому в сонячну погоду настрій практично завжди буває піднесеним і навпаки – з настанням дощів і холоду все частіше приходить смуток.
Осіння хандра набирає сили поступово. Ознаки осінньої втоми:
– настрій стає нестійким і може змінюватися по кілька разів за день;
– з’являється дратівливість, від цього частіше виникають конфлікти і непорозуміння;
– виникає бажання більше спати і нічого не робити, з’являється байдужість до всього;
– знижується імунітет і з’являється відчуття, що ви захворіли;
– загострюється апетит або, навпаки, зникає інтерес до їжі;
– тільки-но вистачає сил на весь робочий день.
Для того, щоб знизити ймовірність появи наслідків осінньої хандри, необхідно заздалегідь потурбуватися про зміцнення імунітету.
* Зверніть увагу на раціон, налягайте на фрукти, багаті аскорбіновою кислотою. Вітамін D знайдете у жирних сортах риби та твердому сирі. Підвищити рівень серотоніну допоможуть яйця, знову ж таки сири та риба, ананас, горіхи та насіння, м’ясо індички. У цих продуктах міститься амінокислота триптофан, з якої в організмі виробляється серотонін. А ось допомогти організму виробляти мелатонін допоможуть сухофрукти, також яйця і риба, овес, гречка, кукурудза, рис, помідори, картопля, молочні продукти.
* Займіться спортом. Помірне фізичне навантаження благотворно впливає на нервову й імунну системи. Тренування зміцнюють м’язи, підвищують витривалість організму, знімають негативний вплив стресу.
* Висипайтеся! Сон від 22-ої до 23-ої – «золотий». Коли ви востаннє лягли спати о десятій вечора, зізнайтеся? Якщо серотонін продукується при світлі, то виробництво мелатоніну в організмі підвищується уночі, причому під час сну. Спати треба у цілком темній кімнаті. Якщо бажаєте повноцінно виспатися, за дві години до сну забудьте про телевізор і телефони. А ось склянка теплої води з медом зовсім не завадить.
* Дієвий засіб від осінньої хандри – хобі. Для кожної людини важливо займатися улюбленою справою, але восени потреба в цьому лише збільшується.
* Творіть добро іншим! Віддати дитині з незаможної сім’ї курточку, з якої виросла ваша донька, поділитися канапкою з бездомним песиком, принести ліки для старенької сусідки… Нагод зробити щось приємне і корисне для інших – безліч! Тож шукайте восени їх, а не хандру.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: корисні поради