Понеділок, 15 липня 2024
• Офтальмологам із Чорткова оголосили підозру за неналежне виконання професійних обов’язків • Ансамбль «Сонечко» здобув гран-прі на міжнародному фестивалі танцю в Болгарії • Трагедія на Збаражчині: донька зарізала матір… • Звільнені з полону священники УГКЦ взяли участь у прощі до Зарваниці • На Тернопільщині зашкалюють температурні показники • Аварія у Тернополі: водій і пасажирка – в реанімації • У двох лікарнях на Тернопільщині приймали пологи без договору з НСЗУ • Їхали до Зарваниці: на Тернопільщині перекинувся автобус із паломниками • Діти воїнів з Чортківщини вирушили на відпочинок до Франції • Сп’янів і підпалив вантажівку, а тепер “світить” тюрма • Тернопільський педуніверситет – лідер серед педагогічних вишів України • Все робить без… рук. Віра Омельчук із Тернопільщини сама виховує двох дітей • 50 FPV-дронів і два квадрокоптери “Mavic” передали на фронт від Тернопільської громади • Затримали кілера, який планував вбити бізнесмена з Тернопільщини • Автотроща в Кам’янках: четверо людей – у лікарні • “Дивосвітики” з Козови допомагають українським захисникам • «Контінентал» придбав елеватор потужністю зберігання 120 тис. тонн • Гімназисти з Бучача на випускному вечорі зібрали донати для ЗСУ • Під час масового обстрілу Києва загинула лікарка з Тернопільщини • Тернополянин заліз через вікно і викрав велосипед і пилотяг
Як ставляться відомі люди Тернопільщини до надання автокефалії Українській православній церкві

Опубліковано: 18 Жовтня о 10:00 863


Зрозуміло, що якщо ми — незалежна держава, то в нас має бути своя Українська церква.


— Повернення чи надання Томосу – це важлива подія для України, це означає канонічність і незалежність Української церкви від Російської. Нагадаю як історик, що після хрещення Руської держави від Візантії у Києві була створена митрополія, яка була у підпорядкуванні Константинопольського патріарха, тому рішення про надання Томосу якраз підтверджує давні права Української православної церкви на автокефалію. Актуально також, що це є шлях до міжрелігійного діалогу і створення в Україні єдиної Помісної церкви. Необхідно підкреслити, що реальність отримання Томосу стала можливою завдяки наполегливій дипломатичній праці Президента Петра Порошенка і його команди.

Ірина Скакальська, доктор історичних наук, професор

 

Це насправді історичне рішення. Ми дуже довго йшли до того, щоб отримати Помісну церкву, керівний центр якої  був би не в Росії, з якою ми сьогодні фактично ведемо війну, а в Києві. Це, безсумнівно, велика перемога! Тепер нам потрібно докласти максимум зусиль, щоб усіх православних християн, в тому числі й парафіян УПЦ МП, залучити до новоствореної Помісної православної церкви. Сподіваюся, що в очільників усіх православних конфесій знайдеться сила волі, аби втілити рішення Священного синоду Константинопольського патріархату. Створення  Української Помісної церкви – це велика стратегічна поразка Росії. Незважаючи на намагання Москви всіма силами зірвати рішення про Томос, завдяки твердій державницькій позиції керівництва держави та церков вдалося добитися найголовнішого – Священний синод Константинопольського патріархату своїм рішенням підтвердив готовність Константинополя до створення в Україні Помісної православної церкви.

Іван Ковалик, громадський активіст, представник ВГО «Вільні Люди»

 

— Створення помісної церкви дає можливість ідентифікуватися кожному громадянину України. В кожній країні є своя помісна церква, то чому в Україні її немає, доки ми можемо бути якимсь додатком до чужої країни? Підтримую повністю Президента, що отримання рішення про Томос – це перемога українського народу над московськими демонами.

Я волонтер,  виступаю тільки за Україну і всі останні роки я був на Сході України майже щомісяця. Часто бувало так, що хлопці, парафіяни  Московського патріархату, йдучи на Схід воювати, приходили в церкву просити благословення на захист Батьківщини, то священики їх благословляли не як воїнів, а як подорожуючих. Такого не може бути, і тому я переконаний, що рішення про надання Томосу Українській Помісній православній церкві є надважливим для держави.

Володимир Каніщев, волонтер, керівник волонтерської групи «Схід та Захід єдині»

 

— Українці мають право на свою церкву, бо те, що робили московити проти українців віками, це злочин. І навіть тепер Путін використовує церкву як маніпулятивний інструмент для того, щоб сіяти зло, розкол і ворожнечу. Йому це добре вдавалося робити ще й за допомогою мови й розпочати війну на Донбасі через начебто порятунок російськомовного населення, яке зазнає утисків. Тож у ситуації з релігією держава має чітко діяти, бо сьогодні це вже не просто церкви Московського патріархату в нашій державі, це осередки «руского міра», замасковані під віру в Бога, і рано чи пізно вони знімуть маски й покажуть свої справжні обличчя».

Андрій Підлужний, співак, композитор, лідер гурту «Нічлава»

 

 

— Так, як ми виборювали незалежність нашої держави, так само ми боролися й за нашу православну віру. І тепер наша церква має шанс отримати автокефалію, що, без сумніву, є перемогою на духовному фронті. Адже Україна позбулася важливого впливу з боку Росії через такі дуже тонкі релігійні почуття. Українці дуже довго чекали на цю подію і підтри-
мують Томос. Тому дякую Богові за цю подію. Дякую нашому Президенту Петру Порошенку за наполегливу працю і за його рішучість в цьому питанні. Він не перший президент, який намагався досягти такої цілі, але лише йому це вдалося. Дякую також Патріарху Філарету і Митрополиту Макарію за їх стійкість і непохитність та бажання відвоювати цю незалежність для православної церкви. Це ще одна перемога, яка наближає нас до головної перемоги, коли Україна стане незалежною, сильною духовно, економічно і морально.

Тетяна Чубак, президент благодійного фонду «Подоляни»

 

— Мене часто запитують, якого я віросповідання. Завжди відповідаю: «Християнин». І тоді завжди є уточнення: православний чи греко-католик? І коли запитуєш, що є символом віри, то багато людей відповідають, що символом віри є біблійний текст, і можуть його напам’ять процитувати. А коли просиш уточнити, яка саме церква, то чітко в символі віри означено: єдина свята апостольська церква. І не вказано, яка вона — православна чи греко-католицька. Тобто це певна єдність. Однозначно, що там, де стоїть питання єдності, я лише за. Шлях, яким це все відбуватиметься, буде болісний насамперед тому, що країна-агресор Росія буде робити все, щоб розділяти. І, на жаль, одна із церков, де можна зустріти багато злості, агресії, що взагалі протирічить християнському вченню, то це нині церква Московського патріархату, і це можна побачити на Тернопільщині. До мене колись приїжджали люди, вони були російськомовними і їх вражало, що у Почаївській лаврі багато чого заборонено – молитися за греко-католиків, православних Київського патріархату тощо. Так бути не повинно. Інституції не повинні роз’єднувати, а якщо вони є такими, отже, вони ворожі. Тому я не можу бути байдужим до цього питання. Я за те, щоб об’єднання церков було, бо це об’єднання людей.

Валерій Чоботар (псевдо «Гатило»), доброволець, громадський діяч

 

— Це значна подія для українського народу, тому що об’єднується православна церква, яка була розділена на Автокефальну православну церкву, Московський та Київський патріархати. Тепер люди об’єднаються і буде одна Помісна Українська церква. Я спілкуюся з багатьма людьми і всі визнають, що ініціатива про надання автокефалії Українській церкві Вселенським Патріархом Варфоломієм, яка нарешті була доведена до кінця, — необхідна для нас, для нашої держави, особливо тепер, у такий складний час. І це перемога українського народу над Москвою. 

Василь Вислоцький, директор приватного сільськогосподарського підприємства «Ягільниця – В»

 

— Зрозуміло, що якщо ми — незалежна держава, то в нас має бути своя Українська церква. І це є запорукою нашої незалежності. Надання автокефалії Україні – це вікопомна подія, бо вона єднає українців та робить нашу державу ще більш єдиною, згуртованішою та сильнішою.

Ігор Дуда, мистецтвознавець, краєзнавець, заслужений працівник культури України

 

 

 

 

— Відбулася, без сумніву, історична подія. Ми сьогодні продовжуємо справу Володимира Великого – хочемо мати єдину Українську Помісну церкву, яка б, впливаючи на людей, допомагала будувати Українську Державу. Ті священнослужителі підросійської церкви, які приєднаються до новоствореної автокефальної УПЦ, будуть змушені або перейти на проукраїнські позиції, або звільнитися.Підтримую Патріарха Філарета в тому, що Українська православна церква може бути лише одна. Тому теперішня підросійська церковна структура має називатися Російською православною церквою в Україні. Я за віросповіданням греко-католик, але для мене як громадянина України важливо, щоб наш народ мав єдину Українську церкву. Вважаю, що було б дуже добре, якби наступним кроком після отримання Томосу відбулось об’єднання Української православної церкви та Української греко-католицької церкви в єдину Українську автокефальну помісну церкву. Таким чином ми могли б стати прикладом для подальшого об’єднання світових церков – Православної й Католицької.

Микола Лазарович, доктор політичних наук, професор ТНЕУ, учасник російсько-української війни

 

— Це велика перемога. Православ’я, що існує вже півтори тисячі років, має свої правила. Згідно з ними, у кожній незалежній країні, де православні християни складають більшість населення, повинна бути створена незалежна Помісна православна церква. Виходячи з цього, ми півтори тисячі років очікуємо і боремось за це. Тому Президент України Петро Порошенко, як і раніше президент Віктор Ющенко, ініціював процес створення Помісної автокефальної церкви.А сьогодні  Кирил, Онуфрій та їхня команда десятиріччями наголошують на неканонічності  Київського патріархату, проте ані словом не згадують, що їхня власна відмова одному з найчисельніших народів світу у створенні власної помісної церкви є ще серйознішим порушенням канонів.Вселенський Патріарх Варфоломій визнав незаконною і такою, що суперечить православним ка

нонам, передачу Київської Митрополії у підпорядкування Московському патріарху в 1686 році.У Константинополі зрозуміли, що Московський патріархат треба поставити на місце, допоки ще не пізно, відтак склалися всі умови для того, щоб, з одного боку, задовільнити справедливі та законні вимоги українських православних, а з іншого — покласти край духовній експансії Москви.

Дем’ян Чернець,  голова Тернопільської обласної організації Всеукраїнського товариства політичних в’язнів і репресованих

 

— Томос — це позитивний чинник в контексті утвердження Незалежності України. Це рішення наближає Україну до реального стану незалежності. Отримання Томосу вимагає від суспільства, церковних ієрархів єдності навколо цього питання, бо має бути представлена єдина кандидатура, якій має бути вручений документ про автокефалію. Це має бути людина, яка зможе представляти Українську церкву перед православною спільнотою. Небезпека деструктивного впливу Росії на цей об’єднавчий процес є, бо ми бачимо, як РФ втручається в різні політичні й економічні сфери по всьому світу. Але політики в Росії розуміють, що вони втрачають Російську православну церкву в Україні.

Богдан Буяк,  політолог, доктор філософських наук, ректор Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка

 

— Президент України Петро Порошенко назвав рішення про надання автокефалії Україні перемогою над московськими демонами. У мене теж є це відчуття, як і в людей, з якими я спілкуюся, яких я поважаю і вважаю справжніми захисниками. Тому що навіть якщо взяти останні події, то у січні цього року священик Української православної церкви Московського патріархату відмовився відправляти службу за дворічною дитиною, яка загинула, бо вона була хрещена у православній церкві Київського патріархату. Починаючи з 2014 року, відколи я був на Сході, масово розповідали мої побратими, що родичі, друзі, які зверталися щодо відправи служби за захисників України, отримували відмову у церкві Московського патріархату. У нашій державі це неприпустимо.З отриманням Томосу ми будемо мати гідне ставлення до наших загиблих захисників, друзів, родичів. Вирішення релігійного питання є надзвичайно важливою частиною нашої перемоги над ворогом.

Микола Казюк, представник Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО в Тернопільській області, учасник бойових дій

— Рішення про надання Томосу Українській Помісній православній церкві  є надзвичайно актуальним і потрібним чинником, який повинен об’єднати всіх українців. Я радий, що саме напередодні свята Покрови Пресвятої Богородиці Вселенський патріарх здійснив щодо України цей акт справедливості. Тепер важливо, щоб вірні, церковнослужителі, священики до цього з мудрістю поставилися. Треба докласти зусиль та зробити все для об’єднання православних християн.

Кожна країна має свою церкву. Наприклад, у Польщі народ гуртувався навколо католицької церкви у всі часи — і в період благополуччя, і в кризовий час. Для державного будівництва буде набагато краще, коли в нас буде Українська Помісна церква. Якщо ми хочемо мати державу Україну, якщо ми, українці, якщо ми не соромимося своєї мови, свого хліба, своєї землі, у нас має бути єдина Помісна Українська православна церква.

Ігор Сачко, актор, народний артист України, голова Тернопільської обласної організації СТДУ

 

— Я гадаю, що прийняття рішення про надання Томосу Українській православній церкві дуже позитивне. Всі православні країни мають мати свою церкву. Росія в свій час, у 1686 р., забрала у нас церкву, а Томос об’єднає український народ. Ми повинні на основі релігії і мови об’єднатись, адже жили колись під різними імперіями. Російська федерація назвала сама свою церкву канонічною, можна сказати «купила» її, наклала анафему на українських діячів, на Івана Мазепу, а тепер це все відмінили. Це все, якщо разом взяти, на користь Україні. Я думаю, що до кінця року Томос буде. Томос – це перемога над  ворогами. Росія використовує церкву в політичних цілях. Якби це було в Польщі, то б рознесли той Московський патріархат, а ми занадто терплячі.

Ігор Олещук, політичний в’язень сталінського режиму, старший науковий співробітник Тернопільського музею політичних в’язнів

 

— Єднання — це великий позитив у державній системі і релігійному середовищі як для УАПЦ, так і УПЦ КП. Але, насамперед, це великий плюс для вірян УПЦ МП, які би хотіли перейти в УПЦ КП, але побоювалися цієї  неканонічності і нелегітимності. Новітня соціологія релігії свідчить, що близько 30 % вірян УПЦ МП готові перейти в Українську православну помісну церкву. Майже стільки ж вагаються. Структура Помісної церкви має шанси консолідувати українців Заходу і Сходу.  Створення Української православної помісної церкви дає можливість говорити, що українське православ’я може стати найчисельнішим за кількістю віруючих і парафій  серед світового православ’я. Ще один плюс, що вірні УПЦ МП, які перейдуть  в об’єднану церкву, зможуть не тільки відчувати, а й виражати свій патріотизм, бо, будучи вірянами УПЦ МП, вони у своїх почуттях патріотизму були обмеженими. З іншого боку, можуть активізувати діяльність спецслужби РФ, можливі провокації, триватиме боротьба за храми.

Ярослав Стоцький, релігієзнавець, доктор історичних наук, професор ТНТУ ім. І. Пулюя, голова «Асоціації релігієзнавців Тернопільщини»

— Томос – це подія надзвичайної історичної важливості, рівня якої ми не маємо в новітній історії. Це не подарунок з неба, а результат мудрої, виваженої роботи української дипломатії, насамперед Президента і Патріарха Філарета, яка триває вже багато років. Надання автокефалії Українській церкві – це крок до єдності і водночас потужний удар у найболючішу точку московського режиму, який, маю надію, зруйнує його остаточно. Просимо Господа про те, щоб всі патріотичні сили мудро скористалися з цієї історичної нагоди і щоб було, як в українському гімні «Боже, нам єдності дай».

Леся Романчук, українська лікарка, викладачка, письменниця, бард, член Національної Спілки письменників України

— Надання автокефалії Українській православній церкві – це не тільки піднесення, а й розкріпачення української віри та духу. Відновлення церкви у світі християнства – це відновлення історичної справедливості і релігійної правди. Це консолідація української нації, підняття духу українців, яких у російському православ’ї вважали розкольниками. Нас це робить рівними серед інших православних церков світу. Але я хотів би, щоб панувала християнська любов і християни інших конфесій раділи цій події. 

Михайло Андрейчин, доктор медичних наук, професор, академік Національної академії медичних наук України, голова Тернопільського осередку Наукового товариства ім. Т. Шевченка

— Не секрет, що у зв’язку з російсько-українською війною ми трохи розчаровуємося в очільниках окремих країн, які лише обіцяють допомогу або дають її мізерною чи навіть підтри-
мують Росію. Вони не розуміють, що наступними об’єктами агресії можуть стати їхні держави. У зв’язку з цим вигідно відрізняється позиція Вселенського Патріарха, який ще перед наданням Томосу заявив, відповідаючи на критику і шантаж Росії: «Ми не боїмося погроз. Вселенський патріархат не погрожує і не сприймає погроз, але послідовно йде вперед, виконуючи свою велику місію відповідно до священних канонів». І слова свого він дотримав. Тепер завдання українців — уміло використати надання Томосу, у чому велика заслуга Президента України Петра Порошенка, для згуртування нації, особливо перед лицем можливого продовження російської агресії. Зокрема, в нашій області можуть загостритися проблеми з Почаївською лаврою, яка через недолугу політику попередніх очільників нашої держави є осідком московського православ’я, і треба думати, як цю проблему вирішити. Тож сподіваємось на розум і далекоглядність наших вірян.  

Богдан Мельничук, письменник, редактор, краєзнавець, заслужений діяч мистецтв України

— Завдяки рішенню про надання Томосу Українській православній церкві відновлено історичну справедливість. Україна зробила ще один крок до того, щоб стати повноцінною державою. Я думаю, що у нас є шанс об’єднати церкви, а це об’єднає, згуртує населення.  У нас, на Заході України, переважають греко-католики, ця церква стоїть на державницьких позиціях, стосовно розбудови держави має позитивні характеристики. Греко-католики, католики позитивно сприймають рішення про Томос. Вони розуміють, про що мова йде. РПЦ — це церква державна, яка стоїть на тих позиціях, на яких стоїть будь-яка державна влада в Радянському Союзі чи Росії. Томос може стати християнським консолідуючим елементом, релігія ж одна — християнська, Бог один, але існує багато течій. А течії — це вже бізнес. Багато релігійних течій в Україні є елементом того, що в українців була дезорієнтація в релігійному плані. Може, нарешті знесуть пам’ятник Леніну в Почаєві. Московська церква є елементом «п’ятої колони». Вона ж канонізовує таких, як Сталін. Це шизофренія, шовінізм. На основі цих постулатів вибудовується «русскій мір». Тому  Томос – один із аспектів знищення цього. Це важливо в ідеологічному плані. Щодо повернення лавр та святинь, то це потрібно було зробити ще в 1991 році, але тоді в парламенті була прокомуністична більшість.

Валерій Федорейко, голова громадської ради при Тернопільській ОДА

 

— До повного завершення ще треба створити єдину Православну церкву та обрати Патріарха. Як на мене, це також непростий процес і він може й не закінчитися цього року. Загалом надання автокефалії Українській православній церкві — це великий позитив, бо наша церква визнана православним світом, а це означає, що наші ієрархи братимуть участь у всіх заходах Вселенської церкви. Окрім того, це остаточний крах «руссково міра».

Павло Сливка, історик, громадський діяч, релігієзнавець

  • Надання автокефалії Українській православній церкві – це велика історична подія, про яку мріяли покоління українців. Ми отримали друге крило для української державності. Першим є проголошення незалежності. Нині нарешті ми отримали й незалежність духовну.

Василь Тракало, письменник, редактор, голова ТОО НСЖУ, заслужений журналіст України

 

— Нарешті з далеких  історичних світанків зійшло сонце Духу і Віри. Це мовби друге свідоцтво (перше – Декларація про державний суверенітет України) – про волю! На цей раз – духовну, без якої весь український народ не зібраний воєдино. Нині основне — не втішатися завчасно і сприймати це без ейфорії. І під світлим Хрестом перти плуга любові й далі. Мусимо миритися з тим і дякувати Богові, що, попри великі випробування, Він посилає нам промені надії на майбутнє, а час зробить своє, єднає у молитві два береги Чорного моря – Київ і Константинополь.

Михайло Ониськів, літературознавець, краєзнавець, заслужений журналіст України

— По-перше, це явище дуже позитивне. Я думаю, що це є хвиля релігійного відродження в Україні. Вона серйозно буде ламати оцей елемент російського ідеологічного впливу в Україні. Але рішення про надання Томосу ще не означає, що усе зразу буде вирішено. Ще багато попереду організаційних питань. Думаю, що Російська церква так просто не здасться: буде створювати певні  перешкоди, провокації, підніматимуть православних у Європі, не тільки в Україні. Але, як на мене, явище Томосу має вже незворотний характер. У цьому велика заслуга не тільки релігійних, а й політичних діячів, Президента і Верховної Ради, світових православних діячів. Томос — це серйозний прорахунок Росії, це один із наслідків, напевно, не тільки багатовікового російського релігійного гніту, але й, з іншого боку, це є наслідком цих подій, які відбуваються на Сході України. Тобто, ми вибороли в 1991 році державну незалежність, але не релігійну. Я думаю, що це той варіант, коли справді від надання Томосу буде користь не тільки для української церкви, держави, українського народу, це вплине на українську незалежність та ідеологію. Позаяк Москва дуже серйозно впливала і продовжує впливати на ті чи інші процеси, які відбуваються в Україні, надання Томосу – незворотний процес, який буде мати вагоме значення у майбутньому, перспектива і тенденція до помісності, я думаю, буде притаманна не тільки  в Україні, а й серед інших православних церков. Інше питання — це проблема нашого єднання на місцях. Відбудеться Архиєрейський Собор, на якому прихильники православ’я і помісності мали б прийти до вирішення цього питання. Хоча це більше питання внутрішнього характеру, однак воно тісно пов’язане із зовнішніми процесами, які відбуваються в нашому середовищі.

Іван Зуляк, професор кафедри стародавньої і середньовічної історії історичного факультету ТНПУ
ім. В. Гнатюка, учасник АТО

— Я щаслива, що перемогла Господня правда і Україна отримала духовну незалежність. Адже де правда — там Бог, де Бог — там перемога. Віднині ми молитимемось і дякуватимемо Богові, що Він допоміг нам стати вільними від московського окупанта, дякуватимемо за всі ласки, які Він посилає нашому багатостраждальному народу.  

Дарія Чубата, лікар, публіцист, голова Тернопільської міської організації «Просвіта»


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Внаслідок їх дій 22 пацієнти медичного закладу повністю або частково втратили зір після введення забороненого препарату...


Рубрика: , Опубліковано: о 21:02


Зразковий аматорський ансамбль танцю «Сонечко» палацу культури «Березіль» ім. Леся Курбаса під керівництвом Зіновії Бирди взяв участь у міжнародному фестивалі танцю «Чорноморські перли», що проходив у місті Несебр, Болгарія...


Рубрика: , Опубліковано: о 20:59


До співробітників відділення поліції №4 м. Збараж надійшло повідомлення від медиків про те, що за місцем проживання вони виявили мертвою 72-річну мешканку одного з сіл громади...


Рубрика: , Опубліковано: о 15:00


Звільнені з російського полону отці-редемптористи Іван Левицький і Богдан Гелета взяли участь у Всеукраїнській прощі до Зарваниці. У неділю, 14 липня, вони співслужили на Архиєрейській Божественній Літургії, яку очолив Блаженніший Святослав. Спільно молилися владики Синоду Єпископів УГКЦ з усього світу...


Рубрика: , Опубліковано: о 14:59


На Тернопільщині зафіксували черговий температурний рекорд. 12 липня стовпчики термометрів піднялися до +34,6° тепла...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:33Теми дня
15 Липня
14 Липня
12 Липня