«Чому Ісландія? Бо це — шалені мегафіорди і казковий Атлантичний океан, гігантські водоспади і кам’яні пустелі, чорні пляжі та гарячі кольорові гейзери, кратери вулканів і «язики» льодовика, льодовикові лагуни з айсбергами кольору неба, а також неймовірний кам’яний парк-“замок”, в якому живуть тролі й ельфи. Бо Ісландія була давньою мрією. Бо це не просто «край світу», а — космос, майже інша планета… Бо це — любов!..» Голова клубу активного відпочинку «Файні мандри», керівник оргкомітету Тернопільського півмарафону Роман Задорожний розповідає про Ісландію, з якої він разом із групою тернополян нещодавно повернувся, та-а-к, що відразу ж хочеться бігти і пакувати валізи у подорож. А коли ще й фото побачиш!.. Зрештою, що тут переповідати, читайте і дивіться самі….
— У мандрівку Ісландією ми вибралися доволі «різношерстою», проте напрочуд дружною та згуртованою компанією, — розповідає «НОВІЙ…» Роман. — Провівши у червні Тернопільський півмарафон, ми, його співорганізатори, вирішили «в нагороду» собі здійснити якусь цікаву поїздку. І у відповідь на питання «куди» відразу ж вигулькнуло — «в Ісландію»! Наші смаки спів-
пали… Ми придбали на вересень квитки і почали ламати голови над тим, як правильно спланувати маршрут. Оскільки наша компанія складалася з восьми осіб, по прильоті, переночувавши у столиці Ісландії Рейк’явіку, ми взяли в оренду бус, аби встигнути побачити усе заплановане. Як результат — за повних вісім днів ми відвідали безліч просто неймовірних місцин та локацій. Щоразу здавалося, що красивіше вже не може бути, але потім знову сідаєш до авто і знову дивуєшся, коли приїжджаєш на нове місце… Загалом, тепер я розумію всіх своїх знайомих, які говорили, що в Ісландію варто їхати, коли вже все бачив, адже після неї складно буде знайти місце, що може вразити.
Океан вражень та гори спогадів
— Ісландія, яку я все життя мріяв побачити і відчути, й справді вражає! Вона дихала прохолодою, мочила дощем, ловила погляд, чорний пісок став тактильно доступний, а неймовірні краєвиди в променях західного сонця переконали — цей острів вартує всього потраченого часу і коштів на підготовку, — продовжує емоційну розповідь Роман.
До речі, про кошти. Так, Ісландія загалом недешева країна, проте якщо порівняти з комерційними турами, то у нас була дуже лояльна ціна і чудовий маршрут. У нас вся мандрівка – разом із дорогою до Польщі, перельотами (з України до Ісландії прямих рейсів немає, тож доводиться підбирати рейси з пересадками), ночівлею і всім-всім обійшлася приблизно у 700 євро з особи. Здебільшого такі мандрівки обходяться набагато дорожче, хіба що не орендувати авто і пересуватися пішки, але тоді упустите дуже багато цікавого. Якщо ж летіти до Ісландії лише з ручною поклажею і розраховувати на проживання в готелях, то це буде ой, як недешево…
За винятком кількох ночей у хостелах, ми зупинялися здебільшого у кемпінгах. В Ісландії не можна зупинятися будь-де, хіба що у випадку «алярму» — якщо вас десь у дорозі застала ніч і треба перебути до ранку. Але якщо зранку ви оперативно не зберетеся, до вас точно приїде поліція, яку викличуть місцеві мешканці. Річ у тім, що майже вся Ісландія — це приватні території, на яких випасають овець, корів і кіз — цим вона схожа до наших Карпат, у багатьох місцях зустрічали закритий електричними загорожами славнозвісний ісландський мох — він дуже м’який і легко руйнується, якщо по ньому пройтися, тому під особливою охороною.
Ми мали з собою усе необхідне спорядження — намети, спальники-килимки, навіть більшість харчів привезли з собою з України (а за вісім днів наша компанія з’їла не мало не багато — 30 кілограмів харчів!). Щось, звичайно, докупляли на місці, проте без особливого «фанатизму». В Ісландії доволі специфічний графік роботи супермаркетів – вони працюють у певні години, ще й у різні дні тижня по-різному. Для нас було краще побути довше біля океану, аніж поспішати в супермаркет «на закупи»… Ціни різні: щось дорожче, ніж в Україні, наприклад, хліб, щось, навпаки, дешевше. Ми очікували побачити багато рибних консервів місцевого виробництва, але їх не було, що дивно… Так, у магазині ми купили тунець, запакований десь у Таїланді… Ми бачили риболовні судна в місцевих портах, а от де їхня риба, так і не побачили… (Сміється, — авт.)
Ісландія — це космос!
— Ісландія з населенням у 300 тисяч приймає понад 3 мільйони туристів за рік, проте облаштування всіх місць для відвідувань настільки зручне, що натовпи людей тут не заважають одні одним і майже не відчуваються. Нам же, подолавши сюди чотири з половиною тисячі кілометрів, було цікаво зустріти біля водоспаду в Ісландії… ще одну групу тернополян! Ми знали, що вони теж будуть в Ісландії, і навіть планували зустріч, але так вийшло, що зустрілися спонтанно і не плановано…
Життя в Ісландії — немов пінна вечірка океану на узбережжі: красиво, заворожуюче, але все ж це все при екстремальних і навіть брутальних погодних умовах, — ділиться враженнями Роман. — Місцеве прислів’я говорить: «Якщо вам не подобається погода, зачекайте 5 хвилин — і вона стане ще гіршою». (Сміється, — авт.) Але попри те, що ми були готові до негоди – бо для вересня тут характерний або дощ, або сильний дощ, нам пощастило на цілих п’ять днів гарної погоди.
Південне, східне, північне, а тепер західне узбережжя Ісландії вразили кожне своєю погодою і неймовірно іншими краєвидами. Кардинальні зміни краєвидів просто вражали! З нашої мандрівки можна писати історію про кожну частину острова окремо, а там ще по розділах, а там ще по окремих казках — інколи за 20-30 кілометрів погодні умови та вид з вікна змінювалися кардинально 3-4-5 і більше разів. Враження — ніби ми потрапили на іншу планету. Острів нагадує космос у повному сенсі цього слова.
Люди повинні мандрувати!
— Ще підлітаючи до острова, за хорошої погоди з ілюмінатора ви побачите величезні льодовики, які своїми численними язиками опускаються до чорної землі, випеченої лавою. Тут майже немає дерев, більшу частину острова займають лавові плато, над якими височіють гірські масиви і вулкани, увінчані льодовиковими куполами. Через велику кількість льодовиків і вулканів Ісландію називають Країною льоду та полум’я.
До слова, місцеві будинки не потребують штучного опалення: пара і гаряча вода потрапляють у будинки прямо з природних гарячих джерел. А такої краси водоспадів я не бачив ніде! — захоплено розповідає Роман.
Немає значення, у скількох країнах світу ви побували до того — десяти чи навіть п’ятдесяти — незабутня подорож до гейзерів, вулканів, термальних озер, льодовиків, гір та океану — туди, де здається, наче ви потрапили на іншу планету, — закарбується у пам’яті надовго.
Майже 20 років тому, коли я вперше потрапив на сплав Дністром і почав займатися в турклубі «Кристал» з Борисом Горою, я зрозумів головну фішку – люди повинні мандрувати! Потрібно у них пробуджувати цей «апетит» до мандрів, щоб вони бачили, що поїхати кудись не потребує надзвичайних зусиль і фінансових затрат. Мене лякає статистика, в якій говориться, що майже половина мешканців Тернопілля жодного разу не виїжджала за межі області. Мережа магазинів туристичного спорядження Gorgany, в якій я працюю, теж працює на те, аби люди могли мандрувати. У Тернополі це формат «Файнобус», який створює умови та приводи для подорожування. Всі розуміють, що «Файнобус» – це цікавий напрямок і кльова компанія. Ми показуємо, що мандрувати легко і доступно усім – так, у мандрівці Ісландією з нами була 70-річна мама відомої спортсменки Лілі Проць — вона була повноцінним учасником нашої подорожі і чудово себе почувала!
Кожна мандрівка має свій післясмак, свій досвід, — життєвий і мандрівний, але подорож до Ісландії була настільки особлива, що емоції після неї будуть тримати ще довго. Я впевнений, що повернуся туди ще і влітку, і взимку, аби побачити цей диво-острів у різні пори року!
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Ісландія, подорож