Міські служби — відповідальні за дороги і центральні магістралі. Прибирання під’їздів та дворів належить до зони відповідальності депутатів, ОСББ та ЖЕКів.
«Канадська система» допоможе, щоб вулиці були чистими
Як відомо, минулого року Тернопіль, як і більшість населених пунктів Західної України, потрапив у зону аномальних снігопадів. У зв’язку з цим місцева влада оперативно зробила висновки. Виконком міської ради Тернополя затвердив новий план прибирання міста у зимовий період. Новий план (дорожня карта) розроблений з врахуванням роботи відповідних служб США та Канади. «Дорожня карта» доповнювалася пропозиціями експертів, а її реалізація дасть змогу очищати місто від снігу за максимально короткий термін. Загалом документ, розроблений із врахуванням передових західних управлінських практик, налічує 52 сторінки і має чіткий перелік, хто і що робитиме у критичній ситуації.
Всі роботи взимку розподілені на 4 групи:
Попередження – оброблення покриття технологічними матеріалами, що запобігають утворенню ожеледі та сприяють її ліквідації.
Очищення – згрібання, підмітання снігу і сколу та укладання у вали.
Видалення — формування снігового валу з подальшим його механізованим вивезенням у спеціально визначені снігозвалища.
Догляд – ліквідація ожеледі та боротьба зі слизькістю доріг і тротуарів.
Місто прибиратимуть одразу декілька компаній, яких було відібрано на тендері. Завдяки цьому є додаткова страховка на випадок, якщо хтось із підрядників не може справитися з негодою.
“Дорожня карта” передбачає три рівні оповіщення населення залежно від того, скільки випало снігу:
Зелений рівень – за виникнення ожеледиці чи потреби прибирання снігу в денний період доби (крім години «пік») при незначних та помірних снігових опадах – за три години до початку роботи техніки.
Жовтий рівень – за виникнення ожеледиці чи потреби прибирання снігу у вечірній та нічний періоди доби при незначних та помірних снігових опадах – за дві години до початку роботи техніки.
Червоний рівень – за виникнення потреби виконання робіт в будь-який період доби при інтенсивних снігопадах та надзвичайній ситуації – за дві години до початку роботи техніки.
Вказаний час оповіщення надає можливість населенню завчасно скоригувати свої плани щодо подальших дій, а водіям тимчасово прибрати автомобілі з маршруту слідування технологічного транспорту, дворів та міжбудинкових проїздів. У випадку виникнення “червоного рівня” загрози такий порядок стосуватиметься, зокрема, вулиць Тролейбусна, Бережанська, Гетьмана Мазепи, дамби Тернопільського ставу, вулиці Руська, проспекту Степана Бандери, транспортної розв’язки вулиць Протасевича, 15 Квітня та проспекту Степана Бандери, вулиць Збаразької, Богдана Хмельницького, проспекту Злуки. Детальну схему руху спеціальної техніки можна побачити на сайті міської ради.
Автовласникам варто бути особливо уважними, оскільки припарковані у недозволених місцях авто, які заважатимуть снігоприбиральній техніці, мають право забрати на спеціальні майданчики за допомогою евакуатора. Однією з головних проблем минулого року були саме припарковані авто, які не давали змоги очистити під’їзди, зупинки тощо.
Двори повинні прибирати ОСББ та ЖЕКи
«Дорожня карта» чітко розподіляє зони відповідальності.
Центральні вулиці, а також тротуари прибиратимуть підрядники комунальних служб міста.
Прибудинкові території та прилеглі території житлових будинків — у зоні відповідальності власників та структур, які ці будинки обслуговують (ОСББ і ЖЕКи). Тобто, якщо сніг лежить у дворі, його мають прибирати ті, кому мешканці платять за прибирання прибудинкової території, тобто ОСББ та ЖЕКи.
Прилеглу територію до підприємств зобов’язані чистити самі підприємці. Це ж стосується території медичних та навчальних закладів, де відповідальність за прибирання внутрішніх територій лежить на керівництві цих підприємств. Прибирання місць для паркування транспорту — зона відповідальності підприємців, які їх експлуатують. Парки прибиратиме адміністрація
КП “Об’єднання парків культури та відпочинку Тернополя”.
Документ також визначає чіткі місця складування снігу та криги. Усе вказує на те, що цього року має бути набагато більше порядку.
Депутати також мають перейматися
“Більше господарності і менше політики” — саме таким принципом мали б керуватися і міські обранці. Звичайно, йдеться не про те, щоб депутат сам брав лопату та йшов прибирати сніг (хоча в європейській та канадській практиці і це не дивина), а щоб народний обранець, якщо він такий, забезпечував належну координацію і контроль на своєму окрузі. Адже часто неможливо прибрати двір, бо він заставлений атомобілями, або ж з різних причин ОСББ чи ЖЕК не мають інформації про ситуацію у конкретному дворі. Саме цим і має займатися депутат.
Минулого року окремі обранці так і робили, проте значна частина так званих “опозиціонерів” зловтішалася у соцмережах проблемами, що впали з неба на місто. Є сподівання, що тепер депутати будуть більш відповідальними і у разі надзвичайної ситуації ми побачимо їх не за написанням глузливих коментарів та розміщенням фотографій у соцмережах, а за активною роботою на окрузі.
Власне, саме для цього і покликана нова система прибирання міста, названа в народі “канадською” — за місцем походження. Це — відповідальність і турбота про спільний добробут. Адже у тій же Канаді чи США у разі негоди на вулиці виходять усі, не чекаючи жодних закликів чи запрошень.
Іван Погребняк
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: ЖЕК, ОСББ, сніг, Тернопіль