П’ятниця, 18 жовтня 2024
• «Контінентал» допоміг перекрити дах на церкві в селі Турівка • Хотів вбити матір і брата… На Тернопільщині затримали нападника • Волонтерка Ольга Коновал тримала нагороду від митрополита Епіфанія • Волонтер Синявський із Нідерландів відвідав замок Синявських у Бережанах • ДТП у Тернополі: вводій автомобіля “Dacia Dokker” наїхав на пішохода • Пані Франка з Гусятинщини відсвяткувала 100-річний ювілей • 10 років тюрми – за напад на військовослужбовця • “Щодня гинуть титани-захисники…”. Чортків сумує за Героєм Сергієм Лапком • Замовили вбивство підприємця з Тернополя за 25 тисяч доларів • На Чортківщині пенсіонер потрапив під колеса автомобіля • Молодіжною міською головою Тернополя обрали Олесю Герин • На полях «Контінентал» триває друга хвиля жнив • На будівлях в центрі Тернополя створили патріотичні мурали • У Бучачі чоловік впав з п’ятиметрової кручі • Двох воїнів із Тернопільщини нагородили “Лицарським хрестом” від Міністра оборони України • На Тернопільщині затримали водія, який збив на смерть жінку і втік • На війні загинув зять Ірини Фаріон – боєць “Легіону Свободи” Василь Особа • Пішла по гриби і не повернулася. Пенсіонерку знайшли мертвою в лісі • Оновлений двір Товстеньківської гімназії зустрів вихованців • На Тернопільщині судитимуть лісника за вирубку 70 дерев
«Єврозима» в Україні: чого чекати далі?

Автор: Опубліковано: 31 Січня о 13:00 77


Такої зими на наших теренах не бачив ще, мабуть, ніхто! Ні, спершу ми, звичайно ж, тішилися теплому грудню, тоді з нетерпінням чекали на сніг, на Новий рік та Різдво навіть кілька днів на санках-лижах покаталися і шуби вигуляли, а далі.


Казка про «Дванадцять місяців» стала реальністю! Давно позаду Новий рік, завершується другий місяць зими, а на вулиці – туманно, сонячно і тепло. Рослини сприйняли таку погоду як ранню весну і почали розпускати бруньки, на клумбах зацвіли квіти. У Чернівцях зацвіла японська калина, у Луцьку квітнуть… троянди на клумбах, на Закарпатті не впали у сплячку ведмеді, співають коти, гніздяться птахи, а риба у водоймах Півдня готується до нересту… Аномально тепла зима в Україні, що отримала назву “еврозима”, дивує і шокує. Що відбувається, не розуміє ані природа, ані люди…

Зима скасовується?

Безсніжними зимами тернополян уже не здивувати, однак незвично тепла для суворого січня погода, м’яко кажучи, таки насторожує. Дійшло до того, що у розпалі зими мешканці Тернопілля публікують у соцмережах світлини, на яких показують цвітіння квітів – підсніжників, пролісків, маргариток та навіть гриби, які ростуть з-під землі.

Температура в регіоні опускається нижче нуля хіба що вночі. Що ж кажуть про таку аномальну погоду синоптики?

— Цьогорічна зима (наскільки можна судити за даними за грудень і частину січня, а також прогнозах на лютий) — аномально тепла і безсніжна, — розповідає «НОВІЙ…» завідувачка сектора метеорологічних прогнозів Тернопільського обласного гідрометеоцентру Оксана Озимків. — Якщо взяти до уваги, наприклад, грудень 2019 року, то, за даними наших спостережень, які ми ведемо з 1946 року, він за своїми температурними показниками — третій за теплом за всі ці роки… Упродовж січня лише 7 та 8 числа середньодобова температура була на 1-3 градуси нижчою за кліматичну норму. Упродовж усіх решти днів температура була значно вища за кліматичну норму на 2-7 градусів, а у деякі дні навіть на дев’ять!

Що ж буде далі? Упродовж наступного тижня Тернопільщина перебуватиме під впливом північно-атлантичних циклонів та їх атмосферних фронтів, які визначатимуть погодні умови в області. Якщо в попередні тижні у нас погоду визначав Азорський антициклон —  саме завдяки цьому було доволі тепло, сонячно і сухо, то тепер синоптична ситуація зміниться, північно-атлантичні циклони та атмосферні фронти принесуть нам опади, здебільшого — мокрий сніг, проте загалом значного зниження температури не передбачається. У лютому буде ще кілька коротких періодів невеликого похолодання в нічні години (хоча загалом і цей місяць, згідно з прогнозом  гідрометеоцентру, буде на кілька градусів теплішим за норму), а також можливий мокрий сніг, але ні сильних снігопадів, ні морозів не буде.

Ранкові тумани, серпанки —  така погода і температура характерна радше для листопада, зазначає пані Оксана. Така тенденція триває уже кілька років. Значно скоротилася тривалість зимового періоду, сама зима стала іншою. Як правило, маємо нестійкий сніговий покрив, який то з’являється, то сходить. Українцям, вірогідно, доведеться звикати до такого клімату, для якого характерна відсутність метеорологічної зими.

Так ось ти яке, глобальне потепління…

“В Україні, як і в усьому світі, починаючи з 80-х років минулого століття, почалося відчутне зростання річної температури повітря. За цей період середня температура найхолодніших місяців зросла на 2-2,5 градуса. Значно скоротилася тривалість зимового періоду, сама зима стала іншою. Як правило, це нестійкий сніговий покрив, який то з’являється, то сходить”, — розповів столичній пресі директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда. При цьому синоптик відзначив, що “на території України середньорічна температура підвищується навіть швидше, ніж в цілому в середньому по території земної кулі”. Аномальне тепло взимку спричинене поєднанням змін клімату з феноменом Ель-Ніньйо – переміщенням теплих водяних мас у Тихому океані, пояснює голова Ради Української кліматичної мережі Ілля Єременко. Причиною цього є викиди парникових газів від спалювання викопного палива (вугілля, газу, нафти), внаслідок чого глобальна температура на планеті вже підвищилася на більш як 1 градус Цельсія, а на території України – на 1,1 градуса. Екологи кажуть, що глобальне потепління – це не просто слова чи “стурбованість” міжнародної спільноти, його наслідки ми відчуваємо вже зараз. Недаремно про це голосять навіть наймолодші, як шведська школярка Грета Тунберг… У разі бездіяльного спостерігання за екологічними проблемами майбутні покоління опиняться в екологічному пеклі, і відбудеться це набагато швидше, ніж ми думаємо. Лікарі вважають, що в аномально теплу зиму часто загострюються хронічні захворювання, перш за все пов’язані з дихальними шляхами і серцево-судинною системою. У групі ризику опинилися люди з астмою і алергією, а також ті громадяни, у яких діагностовано гастрит, хворобу нирок і підшлункової залози.

Що буде з врожаєм?

Цьогорічна погода викликає подив не лише у молодих аграріїв, а й у бувалих агрономів, що не один рік пропрацювали на землі і бачили усілякі примхи погоди.

— На даний час ситуація хоч і не дуже сприятлива для рослин, однак не катастрофічна, — розповідає «НОВІЙ…» менеджер з технічної підтримки BASF Agricultural Solutions Михайло Федорук. —  Так, погода внесла свої корективи і якщо торік вегетація озимих культур відбувалася у середині лютого, то цьогоріч вона відбувається… уже! Якщо, не дай Боже, ще вдарять морози, то врожай буде зіпсовано, бо за відсутності снігу сильні морози   небезпечні для рослин. Ще одна проблема — відсутність снігу на полях може призвести до поганого врожаю деяких культур. Сніговий покрив є джерелом вологи для ґрунту, а також охороняє озимі посіви від вітрів і переохолодження. Нестача вологи —  це найбільша проблема, насамперед це погано для озимих та ярих культур. Ще одна проблема — відсутність морозів провокує розмноження на полях гризунів. За таких обставин багато буде залежати від того, як аграрії діятимуть за таких ще незвичних для нас (хоча загалом типових для Європи) погодних умов: своєчасно підживити, своєчасно обробити проти шкідників та інше. Наразі причин панікувати немає…

Втім, погода має вплив не лише на озимі, а ще й на плодові дерева. Тепла погода може призвести до того, що дерева почнуть «прокидатись» та розпускати бруньки. Наразі, як зазначає Володимир Безущак — агроном, співзасновник компанії «Швейків ТМ», котра займається вирощуванням фруктових садів та виноградників на Монастирищині, на Тернопіллі поки що не спостерігається такого явища. Що стосується садів і ягідників, то черешня, персик, а тим більше яблуня і груша поки що в стані спокою і при збереженні мінусових нічних температур повинні в ньому залишатися. Єдина небезпека полягає в тому, що якщо тепла погода триватиме й далі, а потім різко вдарять морози, то це призведе до підмерзання дерев, що в результаті спричинить як втрату дерев, так і зменшення врожаю.


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

У селі Турівка Підволочиської громади на Тернопільщині виблискують нові куполи на місцевому храмі Святого Василія Великого...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 16:58


Фігурант завдав численні тілесні ушкодження та ножові поранення рідним. Наразі потерпілі перебувають у лікарні у важкому стані. За скоєне йому загрожує до 15 років ув’язнення...


Рубрика: , Опубліковано: о 16:13


Волонтерка з Тернополя, дружина загиблого Героя Сергія Коновала Ольга Коновал отримала нагороди від предстоятеля Православної церкви України, митрополита Епіфанія...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 9:00


10 жовтня замок Синявських у Бережанах приймав делегацію нідерландських волонтерів. Екскурсія відбулася в рамках співпраці з Бережанської міською радою...


Рубрика: , , , Опубліковано: о 13:51


У Тернополі під колеса автомобіля потрапив пішохід. Поліцейські встановлюють обставини автопригоди...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:36



Теми дня
14 Жовтня
11 Жовтня
10 Жовтня