Міські голови обласних центрів неодноразово застерігали уряд щодо невиконання меморандуму з боку центральної влади. Заручниками вчергове, як і завжди, виявилися мешканці міст. Знову відключені котельні. Дійшло до кричущих фактів — у Луцьку відключили від гарячої води пологовий будинок.
Усе це зумовлено тим, що НАК «Нафтогаз України» підвищила на 30 % ціну на газ для підприємств теплокомуненерго і вимагає сплатити гроші наперед. Місцеві тепловики, зрозуміло, не мають таких коштів, оскільки змушені були останніх два роки покривати різницю між ринковою ціною за газ і тією, що закладена у тарифі на підігрів гарячої води. Уряд мав пів року часу, щоб компенсувати місцевим бюджетам втрати, однак не вжив жодних заходів. Як наслідок, більшість обласних центрів України залишилися без гарячої води.
Як це сталося?
— З 20 травня ц.р. уряд припинив регулювання цін на газ для теплокомунальних підприємств, а “Нафтогаз” підвищив ціну за газ комунальникам на третину. Теоретично комунальники могли б змінити постачальника, але не можуть цього зробити через борги перед газовим оператором, які на сьогодні складають близько 30 млрд. гривень. Саме через борги комунальні підприємства не можуть змінити дорогого газового постачальника на дешевшого.
— Борг комунальників перед “Нафтогазом” почав формуватися два роки тому. Тоді уряд почав суттєво підвищувати тарифи за газ, але забороняв підвищувати тарифи на тепло і гарячу воду для кінцевого споживача. Різницю покривали за рахунок місцевих громад.
— У лютому 2021 року уряд зобов’язався знайти механізми компенсації місцевим теплокомуненерго. Фактично він зобов’язався покрити різницю між ринковою ціною за газ і тією, що закладена у тарифі на тепло для населення. Про це йдеться у меморандумі, який уклали уряд та Асоціація міст України.
— Однак урядовці не вжили жодних заходів для вирішення проблеми. Натомість газовий монополіст скористався ситуацією і підвищив ціну за газ для комунальників. У цій ситуації міста змушені відключати гаряче водопостачання, щоб хоч якось зберегти інфраструктуру.
Якою є позиція Тернополя?
КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» оновило графік зупинок котелень і паливних. Підприємство «Тернопільміськтеплокомуненерго» швидше розпочало ремонтні роботи на котельнях, щоб у разі позитивного вирішення питання на рівні держави оперативно відновити гаряче водопостачання.
Міський голова Тернополя Сергій Надал переконаний: гаряча вода має бути доступною. Держава повинна нести відповідальність за добробут своїх громадян.
“Більше року ми знижували тарифи на гарячу воду і тепло, попри зростання вартості газу. Уряд мав знайти компенсаційні механізми. Про це домовлено в меморандумі з урядом. Приймаючи рішення про запровадження “ринку”, держава мала б компенсувати громадам різницю між ринковою ціною за газ і тією, що зафіксована у тарифі, або ж передати громадам додаткові джерела надходжень, щоб ми могли самостійно платити за подорожчання газу. Натомість маємо ситуацію, що монополіст в особі “Нафтогазу” диктує свої умови, уряд не виконує своїх зобов’язань, а люди без гарячої води”, — зазначив Сергій Надал.
Що кажуть експерти?
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук переконаний, саме уряд відповідальний за ситуацію, що склалася, оскільки не усунув законодавчі колізії, які б дозволили підприємствам теплокомуненерго ефективно працювати. Вони могли б купувати газ в інших постачальників, але є законодавча колізія. Вони повинні все одно купувати газ в “Нафтогазу”, оскільки є боржниками. Загалом борги підприємств теплокомуненерго складають 67 мільярдів гривень, з яких 30 мільярдів — це різниця в тарифах, коли комунальники продавали тепло для населення дешевше. Так виникла різниця між ринковою ціною і тарифами, а покривати її повинні органи місцевої влади, тому що уряд відмовився це робити.
Експерт висловив також думку, що держава повернеться до даного питання восени, коли напередодні нового опалювального сезону воно набуде більшої актуальності.
До речі
• Згідно з висновками експертів, вартість газу українського видобутку щонайменше удвічі (!) нижча за ту, за якою його пропонують купувати тепер комунальникам.
• Кабмін скасував обмеження ціни за газ для населення у травні, мотивуючи таке рішення “вимогами МВФ”.
• У Кабміні також заявили про наміри зменшити на
2 млрд. гривень кошти, що передбачалися на субсидії для населення для покриття витрат на житлово-комунальні послуги.
Джерело: НОВА Тернопільська газета