Сім голів у чотирьох матчах Ліги чемпіонів, 16 результативних ударів у 14-ти матчах чемпіонату Австрії та чотири м’ячі в воротах суперників у чотирьох матчах кубка цієї країни — такому доробку могли б позаздрити навіть визнані золоті зірки Мессі і Роналду, причому в свої найкращі роки. А коли такому голеадору ще й кілька місяців тому виповнилося лише 19 і він має гренадерські фізичні дані (зріст — 194 см, вага — 80 кг), то стає зрозуміло, що йдеться про непересічний талант. І це справді так, адже мова про нову зірку Ліги чемпіонів — форварда австрійського «Зальцбурга» та вже дорослої збірної Норвегії Ерлінга Браута Голанда.
Коли у червні цей хлопчина забив 9 голів у матчі фінального раунду молодіжного чемпіонату світу в ворота Гондурасу, про нього вперше (до того, як то кажуть, він був широко відомий у вузьких колах) заговорили як про нову зірку. А він натомість лише показово хмурив брови, мовляв, треба було десять забити. Тепер за Голанда просять 100 мільйонів євро, а він обирає команду, де точно буде грати в «основі». То звідки ж він взявся такий в країні лижників і ковзанярів?
По-перше, з незвичайної академії…
Великий футбол у житті Ерлінга розпочався з академії «Брюна». Ця академія, якою керував Альф-Інгве Бернтсон, була незвичайною. На відміну від більшості інших шкіл, де талановитих дітей швидко відокремлюють від решти, тут усі 40 учнів однієї вікової групи займалися разом. З 6-ти до 16 років. Рівень таланту не мав значення. Більше того, разом з 39 хлопчиками займалася і одна дівчинка. Сенс був у тому, щоб підтягувати слабших дітей, а не тягнути найталановитіших, але Ерлінгу це подобалося. В інтерв’ю він говорить, що виріс «в особливому футбольному середовищі» і вважає, що саме це середовище допомогло йому розкритися.
Можливо, справа в теплій атмосфері. Колишній одногрупник Ерлінга Торд Сальті, який нині грає за «Вікінг», розповідає: «Хлопці з «основи» були зарозумілими і не спілкувалися ні з ким. Мій брат грав у «молодіжці» і на нього просто не звертали уваги. Але у нас в академії все було інакше. Ми дружили. І всі разом ходили дивитися на матчі молодіжної команди». Бернтсон настільки заохочував дружбу хлопців, що навіть залишав їх пограти в футбол самостійно — взагалі без тренерів: «Це схоже на вуличний футбол. Хороші футболісти, погані футболісти: всі грають разом і веселяться». Сміючись, всі підколювали Голанда через зріст. Нині в це важко повірити, але в академії він кілька років був найменшим. По-перше, група об’єднувала дітей 2000 і 1999 років народження, і він був молодший за більшість. По-друге, він залишався коротуном до 15 років. Проте потім став надолужувати. Той же Сальті розповів, що в останній рік в академії Ерлінг міг з’їсти три обіди нараз…
В останній рік навчання Голанд дебютував за «основу» «Брюна» (у 15 років), але в другому норвезькому дивізіоні йому було нецікаво. Батько влаштував перегляд у «Хоффенхаймі», але й там юніор не вразив. Знайшовся простіший варіант: в «Мольде». Тренером «Мольде» тоді був Сульшер.
По-друге, від Сульшера
«Він додав у вазі майже 12 кілограмів за перший рік. Але у впевненості він додав ще більше», — так Уле-Гуннар описував прогрес хлопця в 2018 році. У тому сезоні Голанд майже не грав: вийшов у старті всього в трьох матчах, але забив двічі. Таки набрати м’язову масу було важливіше. І підрости. Нещодавно, описуючи свій прогрес у 2018 році, Ерлінг сказав: «Я майже і не виріс за цей рік, всього на п’ять сантиметрів. Проте рік тому виріс на 12!» Загалом, коли він тільки потрапив до Сульшера, був уже не найменшим і продовжив активно рости.
Тренер «Мольде» відразу оцінив його удар і рух в чужому штрафному. Принаймні так каже тато Ерлінга. І відразу додає, що талант сина «ще сирий і потребує постійної терплячої роботи, щоб засяяти». Але й епізодичних виходів на заміну вистачило, щоб привернути увагу «Ювентуса». Взимку, коли в Норвегії не було матчів (чемпіонат грається за системою «весна-осінь»), Голанди злітали в Турин на гру «Юве». А «Мольде» отримав пропозицію на чотири мільйони євро…
Клуб був згідний відпустити гравця. Але сам Ерлінг раптово відмовився: «Мені дуже лестив їх інтерес. Але найголовніше для мене — постійно грати». Тому він залишився і почав новий сезон в «основі» «Мольде». Як часто буває з дуже юними талантами, він провів друге коло більш результативно від першого. Дві результативних дії в перших 12 матчах, які він відіграв в чемпіонаті, і 13 в наступних 12-ти. Восени (тобто в кінці сезону в Норвегії) він забив чотири голи в п’яти матчах кваліфікації Ліги Європи. А далі сезон закінчився і Голанд зробив наступний крок.
По-третє, з «інкубатора Red Bull»…
Першого січня 2019 року Голанд став гравцем «Ред Булл Зальцбург», який, у свою чергу, є частиною імперії, що включає клуби з Австрії, США, Німеччини, Бразилії. За структурою стоять гроші монстра енергетиків Red Bull (річний обіг — понад 6 млрд. євро), а керує проєктом Ральф Рангнік — відомий тренер, який створив розгалужену скаутську мережу, щоб знаходити таланти по всьому світу.
«Зальцбург» навряд чи потрапить до плей-офф Ліги чемпіонів: для цього потрібно відіграти у «Наполі» чотири очки за дві гри, одна з яких з «Ліверпулем». Але пару разів клуб уже здивував. По-перше, результативністю (в перших трьох матчах в Лізі чемпіонів за участю «Ред Булл» було забито 20 голів), а по-друге — Голандом, який розніс «Генк» і спочатку тільки налякав «Наполі» двома голами в Зальцбурзі, а потім забив пенальті і приніс нічию в Неаполі. У чемпіонаті Австрії 19-річному гравцеві вже точно нудно: в 14-ти турах на його рахунку 25 результативних дій.
«Зальцбург» — не вершина ланцюжка Red Bull. Тому логічно припустити, що наступним пунктом призначення Ерлінга стане «Лейпциг». Це маршрут, яким до нього пройшли Набі Кейта, Дайот Упамекано, Амаду Хайдара, Конрад Лаймер і Ханнес Вольф. Але навіть «Лейпциг» не завжди може втримати своїх лідерів, коли є інтерес суперклубів, а «Зальцбургу» ще складніше.
Нині відомо про інтерес до Ерлінга з боку трьох багатих клубів — «Барселони», «Ювентуса» і «Манчестер Юнайтед». Третій у списку виглядає трохи дивно, але треба врахувати, як тепло Голанд відгукувався про Сульшера. І те, що Голанд-старший одного разу сказав: «Мій син просто створений для АПЛ, рано чи пізно він захоче пограти там». Що стосується «Барселони» і «Ювентуса», то в них спільна проблема: ніхто не хоче платити 100 млн. євро. Це справді неадекватно багато, але «Зальцбург» можна зрозуміти: контракт гравця діє ще чотири роки, так що нині клуб може дозволити собі загороджувальний цінник, щоб відлякати покупців.
Тим часом Голанд вирішив прискорити процес пошуку нового клубу і звернувся за допомогою до людини, яка гарантує результат — Міно Райоли. Так, Райола також фактично гарантує конфлікт при здійсненні оборудки, величезні комісійні для себе і шалений тиск для гравця, але шанси швидко поміняти клуб з його допомогою справді різко зростають. Тим більше, що Райола давно знайомий з Фабіо Паратічі, директором «Ювентуса». Влітку Райола привіз до Турина де Лігта за 75 млн. (відзначимо, що тоді теж була зацікавлена «Барселона»), мабуть, це робить клуб фаворитом у гонці. За інформацією італійських ЗМІ, переговори йдуть без поспіху: сторони хочуть здійснити трансфер влітку, а не взимку. Ну і «Юве» намагається натиснути на «Зальцбург» в плані ціни…
Трохи бентежить, що 19-річний Голанд, який півтора року тому відмовився від «Ювентуса», щоб постійно грати, вірить, що влітку він буде готовий стати основним форвардом у такому клубі. А може, вже доріс?..
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Ліга чемпіонів