Субота, 10 червня 2023
• Останній дзвінок для вчителя. Лановеччина попрощалася зі своїм захисником • Співак-романтик Golubenko запрошує на свій перший сольний концерт у Тернополі • “Повідомлення від Укрпошти”: українців попереджають про шахрайську схему • Командир «Ісус»: «Ворог сильний, але ми переможемо» • Ректоркою ЗУНУ стала професорка Оксана Десятнюк • Франція — Україна: маршрут добра у час війни • Як не платити замість сусідів за воду? Поради від «Тернопільводоканалу» • Чиновницю з Тернополя затримали на хабарі: обіцяла “відмазати” від армії • Керівництво Почаївської лаври незаконно облаштувало ставок • Тернополянин добровільно приєднався до терористів «лнр»: повідомили про підозру • НБУ випустив монету, дизайн якої створив художник із Тернопільщини • Учні та вчителі ліцею на Тернопільщині купили позашляховик для захисників • У парку Тараса Шевченка відбудеться Всеукраїнська акція «Голоси дітей» • Труп лежав 18 місяців. На закинутій тракторній бригаді на Тернопільщині виявили останки чоловіка • Оголосили підозру «народному меру Тернополя» • Професорка ЗУНУ отримала нагороду імені Івана Виговського у Польщі • Три медалі здобули тернополяни на Чемпіонаті України з карате • «Життя заради мрії». Вдова Героя з Тернополя продовжує сімейну справу • Передали дрони військовим, вручили нагороди та розглянули низку питань: у ЗУНУ відбулося засідання Вченої ради • У Тернополі презентували книгу, яку написали… учні початкових класів
Борщівського цвіту — по всьому світу!

Автор: Опубліковано: 17 Вересня о 12:00 83


На “борщові ріки, вишивані береги” —  таким був маршрут вихідного дня у неділю, 10 вересня,  чи не більшості тернополян.


Зрештою, чому лише тернополян? У чималенькій валці автівок до Борщова, куди на смачний борщовий  та колоритний вишиванковий фестивалі традиційно збиралися гурмани зі всієї України,  вдалося “запеленгувати” машини із франківськими, львівськими, чернівецькими, хмельницькими і навіть київськими номерами!

Уже вдесяте у Борщові зацвіли вишиванки та ароматно запахло борщем. Уже вдесяте гурмани зі всієї Тернопільської та багатьох сусідніх областей з’їхалися сюди, аби славнозвісними “чорними” борщівськими вишиванками помилуватися та, смачно облизавшись, перепитати один одного: “А ти борщ їв?”… 

Ода Борщу

Їв, їв, та й як же його не їсти, коли  із центрального майдану, де традиційно відбувається борщове дійство —  фестиваль «Борщ’їв”, такі аромати линули, що стриматися годі! Все кипіло й вирувало у прямому й переносному значенні: місцеві кулінарні «гуру» “чаклували” над 300-літровими казанами, натовп довкола яких був таким же густим, як і борщ у них… Голодним не залишився ніхто:  господині майже з усіх сіл району щедро пригощали ароматною смакотою кожна за своїм унікальним рецептом – загалом на фестивалі наїли, чи то пак, налічили понад п’ятдесят різновидів борщу! З вишнями, чорницями, грибами, м’ясом і навіть… карасями! У бідонах, горщиках, макітрах, гарбузах і навіть хлібі! Пісний, затовчений, «роздільний», зелений та «холодник»…  З салом, варениками, кулішем, пампушками і… з величезним апетитом! З багаторічною історією і власними неповторними традиціями. Так, тепер зрозуміло, чому Його Величності Борщу вже десятий рік поспіль у Борщові цілий фестиваль присвячують… Бо коли до квасолі й бурячка потрапляє картопля, а опісля й нарізана капуста, а потім і засмажка із затовченого в макітрі сала і часничку, і запах із казана починає лоскотати носи зголоднілих присутніх, розгораються апетити й пристрасті… І ще довго лунають над Борщовом запальні пісні та щирі слова вдячних і ситих шанувальників борщу…

Степан Барна з найдосвідченішою учасницею фестивалю.

«Біла смуга» в житті чорної сорочки

Проте не борщем єдиним… Головною героїнею та дійовою особою свята (а цьогоріч фестивалю надали статус всеукраїнського і лаконічнішу назву — «Борщівська вишиванка») стала… звичайно ж, автентична борщівська вишита сорочка. Та сама, унікальна, «чорнорукавна», про яку складають легенди, якої немає більше ніде: ні в Україні, ні у світі… Та сама, яку навіть під час фестивалю на місцевих ятках за рядами із «ширпотребним»  крамом нині ледь-ледь відшукаєш, а як відшукаєш, то за «захмарними» цінами – від 8-12 тисяч гривень за екземпляр  «з бабусиної скрині»). Славнозвісна “чорна” борщівська вишиванка — не просто мода чи забаганка, а вже бренд південного краю Тернопільської області, тож не дивно, що охочих помилуватися нею чи й придбати завжди вистачає. От тільки самі вишиванки  ще рік-два і закінчаться: розпродуються-розлітаються по світу (на початку 90-их років безцінне чорне вишиття масово викуповували і вивозили у приватні та музейні збірки США i Канади, нині і серед українських нуворишів стає «престижно» придбати до колекції пару-трійку «борщівок»). Автентичних борщівських вишиванок по селах щороку більше не стає, а бажаючі їх придбати збільшуються в геометричній прогресії. Проте не все так погано. Нині є всі підстави сподіватися на те, що у «житті» «чорної вишиванки» настала таки біла смуга. Скажімо, у Тернополі уже майже рік діє Школа борщівської народної сорочки, заснована небайдужими вишивальницями Вікторією Кривоніс, Ларисою Овчарук та Майєю Юркевич.

Майя Юркевич з подружжям Покусінських.

— Саме тут, у Борщові, відвідавши торік фестиваль вишиванок, я і закохалася у борщівську вишивку, —  розповідає Майя Юркевич. —  А майстер-клас від науковців, які «розкодували» її таємниці (бо ж тривалий час вважалося, що давні техніки  вишивання, як-от оригінальна “колодка”, втрачені назавжди), Людмили та Олексія Покусінських утвердив  у думці, що вишити нині власноруч борщівську сорочку —  реально!

…І я там був, “Борщ’їв”.

Тішить те, що нині спостерігаємо величезний інтерес до борщівської вишивки. Скажімо, коли я дещо «експромтом» вирішила відвідати фестиваль у Борщові і шукала попутників, бус на два десятки осіб заповнили практично миттєво! Була вражена, коли дізналася, що одна з любительок вишивання, з якою приятелємо онлайн — пані Ірина, спеціально приїхала до Борщова… із Відня, де нині мешкає! Натомість «ложка дьогтю» —  коли під час фестивалю запитувала місцевих жінок, які були одягнені у старі бавовняні сорочки, чи володіють вони давніми техніками їх вишивання. Більшість, на превеликий подив і жаль, заперечно кивали головами, мовляв, уже ніхто так не вміє вишивати. Лише одна жінка похилого віку сказала, що в її селі є вишивальниця, яка вишиває борщівські сорочки на замовлення, але не хоче ділитись знаннями.

Борщ без вареників — як самогон без сала ).

Тому моя ціль та завдання, як і нашої Школи борщівської народної сорочки, —  досліджувати і відроджувати давні борщівські техніки, зокрема, і навчати інших. Щоразу всім повторюю: борщівська вишивка — проста і прекрасна, потрібно лише бажання, терпіння і любов до цієї справи! Ось головний секрет… Ми повинні повернутись до витоків української вишивки, надати їй не так друге життя, а скоріше продовжити її існування… Як це, наприклад, було зроблено під час «родзинки» фестивалю — молодіжного дефіле у борщівських строях із бабусиних скринь.  Школярі із різних сіл Борщівського району одягнули автентичний одяг своїх прабабусь-прадідусів і розповідали про історію їх створення: коли і для кого пошили ту чи іншу сорочку, як виготовили чоботи, хто носив ці коралі… Таким чином борщівська вишиванка по-справжньому вийшла з-за музейних застінків і фактично отримала нове життя…


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , ,

Нещодавно опубліковане

Неможливість розлучитися з навушниками змушує багатьох людей правильно вибирати цей девайс, щоб протягом дня можна було насолоджуватися якісним звучанням. До того ж він має бути практичним, довговічним та надійним, універсальним та багатофункціональним. Топові моделі готові запропонувати такі бренди, як Apple, Samsung, Sony, JBL, Xiaomi та Huawei...


Рубрика: Опубліковано: о 17:00


Останній шкільний дзвінок для вчителя Сергія Дуная пролунав на шкільному подвір’ї його рідної Лопушненської школи, що в Лановецькій громаді. Педагог загинув на фронті, захищаючи рідну землю...


Рубрика: , Опубліковано: о 9:54


Пісні, написані мовою душі, де кожен рядок чітко передає всю сутність людських почуттів. Саме так можна охарактеризувати творчість нової української зірки – Golubenko...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:57


Українців попередили про нову шахрайську схему під виглядом повідомлень від Укрпошти. Про це розповіла пресслужба компанії...


Рубрика: , Опубліковано: о 13:29


«Ісус», — подає руку усміхнений воїн із рудою бородою, з перебинтованим пальцем і з татуюваннями...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 10:49



Теми дня
8 Червня
7 Червня
4 Червня