Ілон Маск – особистість на межі фантастики і реальності, що задає вектор епохи. Серед легенд технологічного бізнесу, мабуть, саме Ілона Маска найчастіше обдаровують гучними епітетами і приголомшливими порівняннями: його називають Леонардо да Вінчі нашої епохи і новим Стівом Джобсом. Без нього не було б ні платіжної системи PayPal, ні електромобілів Tesla, ні перших приватних космічних польотів. Він замахнувся не тільки пересадити людство на електромобілі, зняти його з нафтової голки завдяки сонячній енергії і мережі суперзарядок для електромобілів, а й почати колонізацію Марса та зробити людську цивілізацію міжпланетною. Його ім’я стало символом нової генерації мільярдерів, головною метою якої є не нескінченне примноження багатства, а технологічний процес.
У Маска було важке дитинство, трагедія особистого характеру (його перший син помер через синдром раптової дитячої смерті), два болючих розлучення. Він мало не прогорів з Tesla і Space X, тому що у компаній закінчилися гроші, ракети вибухали, не злітаючи, а виробництво електрокарів виявилося складнішим, ніж здавалося з першого погляду.
Нині, у свої 46 років, мільярдер, філантроп, винахідник та інвестор Ілон Маск творить майбутнє просто на наших очах. Вдалий запуск найважчої в світі ракети-носія Falcon Heavy та ще й з унікальним багажем – автомобілем Tesla – чергове тому підтвердження. Про «феномен Маска» уже написана не одна книга, «НОВА…» ж повишукувала в «інтернетрях» найцікавіші факти з біографії сучасного генія.
Маск народився і виріс у Преторії (ПАР). Його мати була і навіть нині, у свої 68, є успішною моделлю і відомим дієтологом, у батька була своя справа. Батьки розлучилися і хлопчик залишився жити з батьком. У Маска було важке дитинство (про деспотичність батька він і його брат Кімбал мовчать, як риби). У школі Ілон – типовий «ботан», зазнавав насильства з боку однолітків. Після одного побиття йому навіть довелося відновлювати зламаний ніс.
Ілон Маск – авантюрист у третьому поколінні. Коли в 1948 році його дідусь емігрував з Канади до Південної Африки, він розібрав свій літак по гвинтику і перевіз його на нову батьківщину, а потім зібрав заново і подорожував по світу: від Норвегії до Австралії.
Ілон на рік раніше пішов до школи, проте це не заважало йому випереджувати в розвитку своїх однокласників та навіть деяких учителів. За його власними спогадами, у підлітковому віці він був типовим «ботаніком» та не міг відірватися від книжок. Коли його запитали, де він навчився ракетної фізики, Маск відповів: “Я читав багато книг”. Особливу увагу Ілон приділяв науковій літературі. Так, у сім років прочитавши статтю про природу світла, він підійшов до своїх батьків та сказав, що більше не боїться темряви, бо це всього-на-всього відсутність фотонів.
У 10 років батьки подарували Ілону Маску перший комп’ютер, який він освоював неймовірними темпами. Підручник для програмування на мові BASIC, розрахований на піврічне вивчення, освоїв за три дні. У 12 років створив власну відеогру Blastar, яку згодом продав за $500.
Підлітком Маск вкладав кошти в акції фармацевтичної компанії, за якою стежив через газети. На виручені від продажу акцій кілька тисяч доларів він всупереч протестам батьків виїхав до Канади. У неповних вісімнадцять Ілон Маск опинився в чужій країні без цента в кишені і працював прибиральником на лісопилці за 18 доларів на годину. Через сім років він став мільйонером. Нині його капітал – це понад 12 мільярдів доларів.
Створена Маском електронна платіжна система PayPal нині є найуспішнішою в світі платіжною системою, а в деяких країнах світу має офіційний статус банку або кредитної організації. У 2002 році компанія PayPal була продана інтернет-аукціону eBay. Сума угоди склала 1,5 мільярда американських доларів, з яких 165 мільйонів дісталося особисто Ілону Маску. Зрозумівши, що йому набридли звичайні компанії, він вирішив вкладати гроші в дитячі мрії. Ілона завжди вабив космос і в нього є доволі амбіційні плани колонізувати Марс. Ілон Маск не раз зізнавався, що мріє померти на Марсі.
Спочатку Маск вирішив спорудити на Марсі теплицю, відправивши її… на радянських балістичних ракетах. Заради цього в лютому 2002 року він відвідав Москву, але переговори не відбулися. Тоді він прочитав стопку книг про ракетобудування і зрозумів – він може зібрати ракету сам. У 2002 році Ілон Маск заснував нову свою компанію, SpaceX, метою якої є запуск у космос пілотованих і автоматичних літальних апаратів. SpaceX — перша в світі приватна компанія, яка здійснює польоти в космос.
Перший запуск ракети SpaceX у космос закінчився невдачею. Другий та третій також закінчилися провалом. У компанії Маска вже не було грошей і він сам був по вуха в боргах. Власні 100 млн. доларів, що вклав Ілон, фактично згоріли. На наступний день після невдалого третього запуску Ілон Маск прийшов у компанію і сказав, що знає, в чому була проблема, і він знайшов гроші на ще один запуск ракети.
Були часи, коли Ілон Маск витрачав на харчування 1 долар у день, при цьому його меню складалося в основному з хот-догів і апельсинів. Дуже дивно для людини, яка заробила свої перші гроші програмуванням у 12 років!
Виявляється, з грошима все було в порядку. Йшлося лише про експеримент. Маск перевіряв, чи зможе він існувати на 1 долар у день, якщо його стартапи закінчаться крахом? Зрозумівши, що для нього це не складе особливих труднощів, він став більш рішуче розвивати свої проекти, не економлячи на інвестиціях у власні проривні ідеї.
Tesla Motors Маск заснував у 2003 році, назвавши на честь сербського вченого Ніколи Тесли. Перший автомобіль Tesla — перероблений Lotus Elise. В основу першого електромобіля була покладена серійна бензинова модель Elise, яка створювалась компанією Lotus Cars. У Tesla просто поміняли всю “начинку” автомобіля. Замість двигуна інженери розмістили 6381 акумулятор.
У 2003 році ніхто взагалі всерйоз не сприймав плани деяких сміливців розвивати ринок електричних автомобілів. Tesla Motors стала однією з перших успішних компаній на ринку. Стратегія цієї фірми полягає не тільки у випуску по-справжньому хороших електромобілів, а й у створенні відповідної інфраструктури для них.
Єдина галузь, в якій Ілон Маск не досяг успіху, це сімейні стосунки. Два його шлюби, розпочавшись з красивих романів, закінчилися скандалами і розлученнями. Як би не любили Ілона його жінки, вони не могли конкурувати з головною пристрастю його життя — роботою.
Перша дружина і матір п’яти синів Маска письменниця Джастін Вілсон пригадує, як під час одного з їхніх побачень Маск поцікавився, скільки дітей вона б хотіла виховувати. «Одного або двох, — відповіла вона, — але якби я змогла дозволити собі няньку, то і чотирьох». Ілон засміявся: «У цьому різниця між нами. Я просто планую, що у нас будуть няньки». Після одруження у пари народився первісток Невада Олександр. Але на десятому тижні життя малюк несподівано помер. Подружжя вирішило якомога швидше народити знову. Після штучного запліднення у них в 2004 році народилися близнюки Гріффін і Ксав’єр, а в 2006-ому трійнята Деміан, Саксон і Кай. Коли пара розлучилася, після суду у жінки залишився лос-анджелеський будинок і близько 20 мільйонів доларів. «Я була для нього дружиною-стартапом. Але я ні про що не шкодую, у мене є п’ятеро синів і мої книги», — каже Джастін.
З другою дружиною, британською акторкою Талулою Райтлі, Маск одружився в 2010-ому, але вже в 2012-ому Райтлі перший раз подала на розлучення. Не минуло й року, як Ілон і Талула зіграли нове весілля, а в 2014-ому жінка знову подала на розлучення. Аж до остаточного розлучення пари у 2016-ому з інтервалом у півроку Талула спершу подавала заяву про розлучення, потім знову відкликала її… Адже Маск, як і 10 і 20 років тому, найперше був закоханий у свою роботу, в свою ракету, в свою «Теслу», в інші проекти, а вже потім у жінку, яка поруч з ним.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: SpaceX, Tesla, Ілон Маск