П’ятниця, 26 лютого 2021
• «Мій чоловік по голосу відчуває, коли я вишиваю» • Покататись на сноутюбах і встановити рекорд! • «Стрілець має відповісти за свій негідний вчинок!» • «Океан Ельзи» везе до Тернополя «Оранжерею» • Вірші Лесі Українки – англійською та французькою • Тернопілля знову «помаранчеве». Що заборонять? • У Тернопільських школах оновлюють харчоблоки для безпечного та здорового харчування дітей • Хто «розморозив» Тернопільський аеропорт? • «Через два місяці після загибелі Василя народився наш синочок…» • З гітарою по світу! • Бог за колючим дротом • 24 лютого відбудеться чемпіонат міста Тернополя з фристайлу (могул) • 25 снігоприбиральних машин працювали вночі на дорогах і тротуарах Тернополя • Сесія Тернопільської міськради відбудеться 5 березня • Сергія Надала обрано Головою Тернопільського регіонального відділення Асоціації міст України • Серед ночі побив подругу аж до струсу головного мозку… • Державний реєстратор із Монастириська незаконно оформив клієнтам два будинки • Не стало шанованого професора Тернопільського національного технічного університету • 8 березня Олександр Божик з рок-бендом у Тернополі • Снігові перегони у «Savich-Park»: змагалися 63 сноубордисти
Ірина Хондогій: «Найважче було пояснити людям, чому держава захищає злочинців»

Автор: Опубліковано: 22 Листопада о 17:19 157


В Україні крок за кроком запроваджуються європейські стандарти у сфері надання правової допомоги громадянам та забезпечення доступу до правосуддя.


Ірина Хондогій

Відтак, з 1 січня 2013 року здійснюють свою діяльність Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД), з 1 липня 2015 року на території України почали діяти місцеві центри з надання БВПД. Хто може скористатися послугами таких центрів? Який механізм розгляду звернень громадян та як забезпечується якість роботи адвокатів, що надають правову допомогу, – «НОВА…» запитала у директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Тернопільській області Ірини Хондогій.

– Ірино В’ячеславівно, що входить у поняття «безоплатна правова допомога»?

–  Законом України «Про безоплатну правову допомогу» визначено два види правової допомоги – первинну і вторинну. Первинну правову допомогу, тобто юридичні консультації, складення заяв, скарг надають органи державної влади, органи місцевого самоврядування і приватні установи. Ці правові послуги, звичайно, безкоштовні. А вторинна правова допомога – це допомога професійних адвокатів, які здійснюють представництво інтересів особи у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, а також складення адвокатами процесуальних документів. З 1 січня 2013-го року в Тернопільській області, як і по всій Україні, відкрилися Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, діють вони на підставі зазначеного закону. З початку 2013-го року наш центр надає вторинну правову допомогу безпосередньо в кримінальних процесах.

– А як вона здійснюється?

– У нас є чергова частина – відділ організації надання безоплатної вторинної правової допомоги, що працює цілодобово. Допомогу отримує кожна особа, яка затримується на території нашої області, чи за підозрою у скоєнні злочину відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України, чи в адміністративному порядку. Після того суб’єкт затримання, тобто орган, який проводить затримання – чи це суд, прокуратура, поліція, СБУ, військова прокуратура, відразу інформує нашу чергову частину. Черговий записує дані затриманої особи й протягом години направляє до неї адвоката. Безоплатна первинна правова допомога надається усім, навіть мільйонерам. А щодо вторинної правової допомоги – то, звичайно, після призначення нашого адвоката особа може від нього відмовитися і взяти свого. Різниця лише в тому, що нашого адвоката викликають відразу і навіть якщо особа від нього відмовиться, то він, принаймні, побуде поряд із нею до приїзду її захисника.

Ми надаємо допомогу не лише затриманим, а ще й особам, які мають статус підозрюваних або обвинувачуються у вчиненні кримінальних правопорушень.

Але у цих випадках адвокат передбачається лише для певних категорій, визначених законом. Наприклад, діти-сироти, психічнохворі, неповнолітні, наркозалежні…

– Як шукаєте адвокатів і визначаєте, хто має їхати на виклик?

– Щороку в кожній області проходять конкурси, згідно з якими в нашу систему приходять адвокати й працюють на підставі контракту. Наприклад, якщо взяти тернопільських адвокатів, то у нас на контракті близько 40 адвокатів, у реєстрі – ще більше. Вони чергують п’ять днів і протягом цього часу зобов’язані відповісти на дзвінок і вночі, і вдень і виїхати або на затримання, або піти до суду чи прокуратури.

Єдиний нюанс, який потрібно розуміти – це для людини правова допомога безкоштовна, а от адвокати отримують за це кошти від держави.

– Тепер уже надається безкоштовна вторинна правова допомога не лише у кримінальному провадженні, а й у цивільних та адміністративних справах. Хто може розраховувати на таку допомогу?

– Правову допомогу у кримінальних провадженнях підозрюваним, обвинуваченим і засудженим надає лише Регіональний центр. А от з 1 липня 2015-го року в трьох районах Тернопільської області – Чортківському, Тернопільському та Кременецькому, відкрили місцеві центри правової допомоги. Ці центри надають безоплатну вторинну правову допомогу в цивільних і адміністративних справах, а також у кримінальних справах, потерпілим і свідкам. І це дуже позитивне впровадження, адже мені морально було дуже важко, коли до мене приходили люди й просили адвоката, а я повинна була їм відмовити, бо ми представляємо інтереси підозрюваних, засуджених та обвинувачених. А люди не розуміли й дивувалися, як держава може захищати бандитів. Але, знову ж-таки, у законі не все так гладко, адже місцеві центри надають безоплатну правову допомогу лише визначеним категоріям осіб. Якщо ми можемо захищати всіх підозрюваних, обвинувачених і засуджених, то потерпілі чи свідки мають право на адвоката, який надається за державні кошти, лише у певних випадках. На жаль, у переліку осіб, які мають право на безкоштовну правову допомогу немає внутрішньо переміщених осіб, тому сьогодні ми проводимо по всій України круглі столи, щоб внести зміни до законодавства.

– Яка, власне, роль адвоката?

– Перш за все він потрібний для того, щоб дотримувалися права його підзахисних, щоб підозрюваний, засуджений чи обвинувачений отримав те, на що він заслужив. Тому адвокат потрібен з першої хвилини, щоб, коли особу затримали, вона знала, що поруч є людина, яка надасть їй кваліфіковану допомогу.

– А буває, що орган, який проводить затримання, не повідомляє вам про це невідкладно?

– Такі випадки бувають. Тоді ми пишемо скарги на тих працівників і їм виносять рішення про дисциплінарне покарання. Тепер таких випадків менше, раніше були частіше.

– У якому випадку можна звернутися до бюро правової допомоги?

– У зв’язку з тим, що до місцевих центрів, які надають вторинну допомогу, звертаються багато людей, яким переважно потрібна первинна допомога,  управління юстиції районного та міського рівнів ліквідували і створили бюро правової допомоги. Це структурні підрозділи місцевих центрів з надання БВПД, що надають первинну допомогу – консультації з будь-якого приводу, а також якщо не вистачає адвокатів, то працівники бюро самі можуть представляти інтереси осіб у судах, це стосується переважно віддалених за місцем знаходження сіл, селищ. Працівники бюро не складають документів  процесуального характеру, на відміну від місцевих центрів з надання БВПД. Місцеві центри складають усі процесуальні документи, крім документів у кримінальних провадженнях, з якими працює Регіональний центр з надання БВПД.

– Скільки осіб вже отримали безоплатну правову допомогу на Тернопільщині?

– Зокрема, що стосується бюро, які працюють з 1 вересня цього року, то ми вже маємо статистику, яка говорить сама за себе. Кількість зареєстрованих звернень станом на 14 листопада у Бережанах становить 166, з них адвоката потрібно було шістьом, у Козовій – 111 звернень, у Підволочиську – 127, у Теребовлі – 89, з яких 29 потрібна була вторинна правова допомога, у Зборові – 173, у Шумську – 238, а в Монастириську, невеличкому районі – 301 звернення й 19 особам потрібен адвокат. Отже, ці бюро потрібні й статистика говорить про необхідність цієї системи.

Звернення про надання вторинної правової допомоги до нас надходять щодня: як не постанова суду, то ухвала, то адміністративне чи кримінальне затримання. Ця система настільки позитивна, що, напевно, в нашій країні це єдина реформа, яка відбулась і справді працює.

От по криміналу, наприклад, маємо у 2013-му році 1700 доручень, у 2014-му – 1100, у 2015-му – 1400, станом на сьогодні – 1400, а попереду ще два місяці…

Довідково. В області працюють три місцевих центри з надання БВПД – Тернопільський, Кременецький, Чортківський, та 14 бюро правової допомоги. Останні є структурними підрозділами місцевих центрів з надання БВПД. За єдиним номером системи безоплатної правової допомоги в Україні 0 800 213 103 можна уточнити контакти центрів та бюро по всій території держави. А також дізнатися про те, які є види безоплатної правової допомоги, гарантовані державою, та як її можна отримати.


Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: , , , , , ,

Перегляньте також:

Loading...
Нещодавно опубліковане

Для сімейної лікарки Ірини Сампари з Великої Березовиці вишивання – своєрідна медитація...


Автор: Рубрика: , , Опубліковано: о 14:02


«Спіймати» останній сніг і встановити новий зимовий рекорд — наймасовіший спуск на сноутюбах – зможуть тернополяни уже цієї п’ятниці. 26 лютого о 18:00 усіх бажаючих запрошують на встановлення всеукраїнського рекорду у спортивно-розважальному комплексі «Savich-park», що на вулиці Тарнавського, 22а...


Опубліковано: о 13:56


Тернопільський стрілець, який поранив із рушниці двох дітей — 11-річного Максима Капустяника і 8-річного Максима Дубовика, і далі перебуватиме під вартою...


Рубрика: , , Опубліковано: о 13:46


Ви теж уже відчуваєте весну? Зовсім скоро, 27 березня, на Тернопіль чекає новий музичний проєкт Святослава Вакарчука "Оранжерея" і найтепліший концерт цієї весни!...


Опубліковано: о 15:59


З нагоди відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки у Тернополі запланували провести низку заходів, повідомляє управління культури Тернопільської ОДА...


Опубліковано: о 15:10Теми дня
26 Лютого
25 Лютого
24 Лютого
Курс валют на портале banker.ua
banker.ua
Відео