Мін’юст запровадив ініціативу #ЧужихДітейНеБуває. Вона включає в себе низку законів, спрямованих на посилення відповідальності батьків, що ухиляються від сплати аліментів. А також зміни до правил перебування дитини закордоном. Відповідне рішення вступило в дію 29 серпня.
Для боржників – додаткові санкції
До неплатників аліментів введено систему додаткових санкцій. Їх розмір становить 20-50% від суми боргу.
- Якщо у платника аліментів виникає заборгованість в сукупному розмірі більша, ніж сума відповідних платежів за 1 рік, на нього накладатиметься штраф у розмірі 20% від заборгованої суми. Якщо ж борг перевищуватиме суму платежів за 2 роки, штраф становитиме 30%. У випадку заборгованості за 3 роки – зросте до 50% від суми боргу, – каже начальник Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Едуард Кольцов.
Якщо серед боржників чиновник, що протягом року не сплачував кошти на утримання дитини, його буде звільнено з посади. А охочим працювати на держслужбі при оформленні документів на конкурс потрібно подати довідку про відсутність заборгованості по аліментах.
Зміни до закону передбачають також звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних батьків, якщо ті не платили аліменти понад три роки. Окрім цього, буде збільшено рівень мінімального утримання дитини тим з батьків, хто не проживає з родиною.
Розмір годин для суспільно корисних робіт збільшено від 240 до максимальних 360. Якщо боржник від таких робіт ухилятиметься, до нього буде застосовано адмінарешт на 10 діб. За злісне ухилення від сплати аліментів передбачено кримінальну відповідальність – до 2-х років в’язниці.
Нові правила виїзду дитини закордон
- Не новою є ситуація, коли один з батьків не лише не сплачує аліменти, а й шантажує того з батьків, який виховує дитину, вимагає гроші за надання дозволу на виїзд. Тепер той з батьків, з ким проживає дитина, самостійно буде вирішувати питання виїзду дитини за кордон до одного місяця з метою лікування, навчання чи участі дитини в різних змаганнях, – наголошує Едуард Кольцов.
За його словами, один з батьків дитини обов’язково має повідомити іншого про виїзд дитини рекомендованим листом. У такому листі зазначає мету виїзду, місце і час на який дитина залишає територію України.
При перетині кордону потрібно мати такі документи:
- Рішення суду чи органів опіки та піклування, якими визначено місце проживання дитини;
- Документи, що підтверджують мету та терміни виїзду (довідка з медичного або навчального закладу, бронювання квитків тощо).
- Дозвіл на виїзд закордон не потрібен, якщо один з батьків має виїхати закордон більш, ніж на місяць, а інший має борг по аліментах за чотири місяці (три, якщо дитина є важкохворою). У такому випадку на кордоні слід надати довідку про заборгованість другого з батьків по сплаті аліментів і, за необхідності, довідку про хворобу дитини. Довідку про заборгованість по аліментах можна буде отримати у державного чи приватного виконавця.
– Якщо ж батько або матір, з якими дитина виїхала за кордон, умисно порушать строк повернення в Україну, то їх буде обмежено в праві самостійного вирішення питання виїзду дитини за кордон протягом 1 року та накладено штраф, – зазначає Едуард Кольцов.
До слова, з моменту вступу в дію першого пакету доповнень до закону «Чужих дітей не буває», на користь 8 тис. 736 дітей з Тернопільської області уже стягнуто аліменти на суму понад 41 млн грн. Стосовно 455 злісних неплатників складено протоколи. З них вже винесено 101 рішення про застосування суспільно корисних робіт. Такі особи за місцем проживання можуть виконувати роботи по благоустрою, окультуренню вулиць, кладовищ тощо.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: аліменти, Управління юстиції