Підсудного Сергія Терендеха, який 30 червня 2018-го року завдав два професійні удари Віталію біля нічного клубу «Алюр», засудили на 10 років тюрми. Іншого підсудного Володимира Біляшевича, який погрожував пістолетом компанії хлопців, серед яких був Гнатишин, ударив одного з них, засудили на 7 років. Суддя Юрій Дзюбановський повністю підтримав позицію прокурора щодо міри покарання обвинувачуваних.
Батьки загиблого та їхні адвокати наполягали на максимальному терміні покарання. Такою ж була позиція інших потерпілих — друзів загиблого, які разом були того фатального вечора біля нічного клубу. Підсудні ж просили виправдати їх, запевняючи, що не мали наміру чинити протиправні дії, ставили під сумнів причину смерті потерпілого, хоча у матеріалах є відповідні висновки експертів. Більше року в суді вивчали обставини події, що призвела до трагедії, речові докази, слухали свідків.
— Віталій не зачіпав Терендеха чи Біляшевича. Це видно на відеозаписах із камер. Не розумію, чому Терендех завдав ударів… Виступ Біляшевича в суді — «історія», гідна Голлівуду, — сказав під час дебатів друг загиблого Олег Кривий.
— Досі незрозуміла причина конфлікту. Важко пережити цю ситуацію… Хочеться, щоб підсудні були справедливо покарані, щоб не було нормальним вчиняти такі дії, — додав інший товариш Андрій Кашицький.
— Ніхто не може бути позбавлений життя. Обов’язок держави — захищати життя людини. У даному кримінальному провадженні прокурор повністю довів вину підсудних в інкримінованих їм кримінальних правопорушеннях, — наголосив адвокат потерпілої сторони Павло Варода.
— Звертаю увагу на те, що обвинувальний акт не відповідає вимогам закону, обставинам, які були згодом досліджені судом, — сказав натомість адвокат Терендеха Володимир Твердохліб. — Прокурор просить для мого підзахисного 10 років, але не доказує його вини, стверджує, що удари були завдані силою. Потерпілий після цих ударів зникає у темряві. Але ніде не вказано, що людина падає з висоти близько
2,8 м вниз. На вилученому одязі є сліди ушкодження. Цьому не надано належної правової кваліфікації. Якщо під час судового розгляду виникає сумнів у встановленні обставин, які мали істотне значення, то суд зобов’язаний провести певні слідчі дії. Я подав відповідне клопотання, але воно було відхилене. Заявлене мною клопотання про призначення комплексної експертизи також відхилили. Жодним документом не доказано умисел на спричинення тяжких тілесних ушкоджень.
Виступили в суді під час дебатів батьки загиблого Галина і Михайло Гнатишини.
— Упродовж двох років обвинувачувані різними способами намагалися сфабрикувати справу, затягували розгляд, — сказала Галина Людвігівна. — Хотіли довести, що невинні, але правда переможе. Достатньо зібраних доказів, які свідчать про те, що Терендех убив нашого сина. Він завдав два смертельні удари, хоча від нашого сина не було загрози. Це було сплановано групою з трьох осіб, а можливо, й більше. Був автомобіль, з якого вели спостереження. Нами подано клопотання про пошук третьої особи. Терендех доводить умисел. Це було вбивство на місці. Після двох ударів мозок нашого сина перестав працювати, незважаючи на реанімаційні заходи. Серцеву діяльність ще кілька днів підтримували, але смерть настала відразу.
Після заподіяння ударів нашому синові Терендех не поцікавився, що з ним, не надав медичної допомоги, а продовжував хуліганські дії. 30 червня 2018-го Терендех напиcав: «До бійки відношення не маю, нічого протиправного не робив». Через кілька місяців, під час досудового розслідування, дав інші покази: «Наносив важкі тілесні ушкодження, але свою вину визнаю частково». А вже під час допиту в суді, читаючи «твір» своїх адвокатів, сказав, що завдав легкі удари. Чому змінює покази? Сподівається, що його «витягнуть»? Донині я не відчула його щирого каяття. Не вибачу Терендеху, але готова була подарувати йому волю, якби його рідні зробили зустрічний крок, але до нас ніхто не підійшов… Більше того, нам із чоловіком неодноразово погрожували, понищили наш автомобіль. Мене досі переслідують невідомі особи, фотографують. Навіщо? Через це мені довелося попросити в поліції охорону. Вже не кажу про дії спортсменів, які приходили до суду… У СІЗО в Терендеха вилучили мобільний телефон. Маємо відповідь із Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань і пробації Міністерства юстиції про те, що в Терендеха негативна характеристика — порушує режим тримання під вартою, за що його притягали до відповідальності. Біляшевич також повинен понести відповідальність. Маючи незареєстровану зброю, розпочав бійку.
— Прошу у вас пробачення. Каюся перед вами. Буду завжди про це просити, — звернувся до батьків загиблого підсудний Сергій Терендех. — Розумію, що я б не говорив, що б не робив, ви не сприймете. Розумію вашу велику втрату. На жаль, вашого сина не повернути… Якщо колись зможете, пробачте. Ніхто не міг передбачити, що так станеться. Я не знав, що він спіткнеться і впаде з висоти більше двох метрів. Розумію, що чиниться тиск щодо прийняття рішення. Суд безпідставно відхилив обґрунтовані клопотання мого захисту, порушив моє право на захист і принцип законності й змагальності сторін у кримінальному процесі.
Засуджені не погоджуються з вироком суду першої інстанції, тож, вочевидь, подаватимуть на апеляцію.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Віталій Гнатишин, вбивство, суд