У ньому зібрані найдавніші, найцікавіші і найцінніші з історичної та мистецької точки зору скульптури Тернопільської області. Книга містить систематизовану інформацію про всі пам’ятки загалом та відомості про кожну скульптуру зокрема. Видання є результатом багаторічних досліджень Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.
«Наш центр видав чимало каталогів, книжок, але ця – особлива! – зауважує працівниця Центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини, історик та етнограф Людмила Строцень. – Тут зібрані світлини духовних оберегів краю, до яких зверталися люди в часи бід і небезпек, дякували їм за здоров’я, дітей, порятунок від війн, пожеж, голоду. Є серед них високомистецькі взірці, є в стилі народного примітиву, але всі вони про одне – про Віру, Надію, Любов. Для збору матеріалу нам знадобилося 13 (!) років. Ми об’їздили із півночі на південь, зі сходу на захід усю область, від найвіддаленішої точки тернопільської Волині до Наддністров’я, від Збруча до кордонів із Львівщиною. І ось сьогодні книга у нас в руках. Це – повноколірне видання на 384 сторінки, де є фото найбільш цікавих пам’яток сакральної скульптури, що була споруджена на території області впродовж XVIII-XX століть, з аналітичними статтями, картами районів, де позначена скульптура, статистикою, науковим апаратом. На технічну і творчу працю, щоб довести зібраний матеріал книжки, нам потрібен був рік – рік наполегливої праці з відбору фото, яких налічувалося кілька тисяч, перефотографовування тих пам’яток, де світлини були нечіткі, написання аналітичних статей, атрибутації святих, формування географічного покажчика, виведення статистики по районах. Над книгою працювали усі, у нас не було керівників і виконавців. Кожен мав свою частину роботи, яку виконував сумлінно, самовіддано, незалежно від стану здоров’я, забираючи час від сну та сім’ї. Але попри усі фізичні і моральні зусилля, це була захоплива праця, яка духовно збагачувала нас самих».
Офіційна презентація каталогу запланована на 16 квітня і приурочена Міжнародному дню пам’яток і визначних місць та 20-ій річниці Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини. Детальніша інформація буде оголошена напередодні.
Джерело: НОВА Тернопільська газета