Головна мета заходу — демонстрація успіхів, яких досяг Тернопіль за останні роки як одне з найбільш енергоефективних міст України.
Виступаючи на заході, міський голова Сергій Надал зазначив, що «енергоефективність та енергозбереження стали основою програми сталого економічного розвитку його команди ще шість років тому, і сьогодні це однозначно пріоритетні напрямки роботи Тернопільської міської ради. Коли шість років тому ми проаналізували витрати на природні енергетичні ресурси, то були шоковані, адже вони складали 1 мільярд 100 тисяч гривень! Тоді ми стали учасниками Угоди мерів і розробили міську програму сталого енергетичного розвитку. Розуміючи, що лише за державні кошти не реалізуємо своїх планів, залучили інвестиції та іноземні гранти в загальному обсязі 80 мільйонів доларів. Нині в Тернополі діє програма з енергозбереження, за якою 70% витрат на енергомодернізацію для населення покриває міський бюджет і лише 30% — населення. Сьогодні ми ділимося з вами нашим досвідом, який вже приніс позитивні плоди.”
Тернопільський досвід реформи ЖКГ корисний для всієї України
Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан пояснив місце проведення навчального візиту у Тернополі саме тим, що у нашому місті вже наявні позитивні результати впровадження енергоефективних технологій. “Асоціація міст України організувала цей візит до Тернополя, тому що досвід модернізації централізованого теплопостачання та використання альтернативних джерел енергії може бути корисним для усіх територіальних громад, — підкреслив Олександр Слобожан. — Сьогодні до Тернополя прибули представники 21-го регіону, тобто майже вся країна. Це — частина міських голів, частина заступників міських голів, які опікуються ЖКГ, частина представників об’єднаних територіальних громад, які тільки починають свій шлях. Тут вони мають змогу побачити те, до чого їм прагнути.”
Серед головних пріоритетів реалізації програми енергоефективності у Тернополі Сергій Надал назвав поступове обладнання всіх будинків у місті індивідуальними тепловими пунктами, що дозволяють надавати якісні послуги з постачання гарячої води і тепла. “Там, де вже встановлено ІТП, люди відчули не лише покращання якості послуг, а й зменшення витрат на комунальні послуги, — наголосив мер Тернополя. — В окремих випадках, наприклад, по вул. Лук’яновича, 1, економія завдяки ІТП складала 35-50 % в різні періоди опалювального сезону. Загалом, реалізовуючи даний проект за підтримки ЄБРР і Світового банку, плануємо встановити у Тернополі 750 ІТП.»
Тернопільський досвід поступового підвищення енергоефективності житлового фонду — чи не єдиний шлях, що може врятувати від космічних рахунків за тепло. Вже найближчої зими тепло знову подорожчає. Отже, є лише один спосіб мати тепло у домівках, — це зменшити витрати на опалення, тобто зменшити втрати тепла у мережах і в самих будинках.
Міський голова Тернополя розповів учасникам заходу про конкретні шляхи, що, за висновками експертів і практичного досвіду, дозволять економити: “У першу чергу — це встановлення ІТП. Другий крок — перехід від чотиритрубної до двотрубної системи постачання тепла, коли гаряча вода готується безпосередньо на індивідуальних теплових пунктах, а не на центральних бойлерних. Завдяки цьому ми зможемо остаточно вивести з експлуатації зношені й неефективні старі тепломережі.”
Тернопіль прагне взагалі відмовитися від російського газу
Очільник Тернополя розповів також про використання альтернативних джерел для виготовлення тепла: “Ми прагнемо максимально відмовитися від газу. Цьому є кілька причин. По-перше, використання альтернативи дозволить місцевому самоврядуванню впливати на розмір тарифу. По-друге, це змога відмовитися від постійного диктату ціни на газ, який значною мірою імпортується, а тому дорогий. Ми шукатимемо різні альтернативні енергоносії, які будуть доступними. Пілотні проекти вже запущені і успішно працюють насамперед для будівель комунальної сфери. У результаті всіх заходів з енергоефективності та енергозбереження нам вдалося за кілька останніх років скоротити споживання газу в системі теплокомуненерго на 17 %, а електроенергії — на 15 %.”
Варто зауважити, що саме альтернативна енергетика є основою самодостатності комунальних громад у більшості країн Європи. Зокрема, у країнах Балтії та Прибалтики теплова енергія, виготовлена з біомаси, є реальною альтернативою газу і в окремих країнах та регіонах складає понад 20 % від загального енергобалансу. В Україні ж цей показник поки що ледь наближається до 3-5 %.
Віра Сотник
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: Асоціація міст України, Сергій Надал, Тернопіль