Субота, 27 липня 2024
• “Її пісні були наповнені теплом і ніжністю, так само, як і її душа”. Обірвалось життя співачки Ірини Музики • Затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон • Прапор передали синові. Шумщина попрощалась із Героєм Миколою Пичулюком • Митрополит Епіфаній закладе капсулу під меморіальний комплекс у Лішні • У службовців ТЦК Тернопільщини вилучили 1,8 млн грн, 82000 євро і 96000 доларів • Викрав у знайомого банківську картку і зняв 40 тисяч гривень кредиту • Із серпня у Тернополі подорожчає проїзд у громадському транспорті • На Монастирищині два брати відкопали на городі дзвін XIIX століття • У Збручі на Тернопільщині масово загинула риба • За сприяння в складанні іспиту з водіння взяв 12 тисяч гривень • У готелі в Тернополі військовий застрелив прикордонника • Мамині вишиванки передала до музею в Залізцях • Надії було лише 24. Обірвалось життя поліцейської з Тернопільщини • Олександра Криницького призначили представником уповноваженого з прав людини в Тернопільській області • 20 тисяч кал – на городі у Василя Романчака із Теребовлянщини • Землю накрила магнітна буря червоного рівня • У рідному селі Романа Купчинського на Зборівщині відновлюють музей • У Великій Березовиці вшанують загиблих Героїв • Вбивство Ірини Фаріон: деталі замаху та версії слідства • Працівниця “Тернопільводоканалу” творить дивовижні речі з бісеру
«Історія у бідонах»: презентували найбільшу знахідку архівів УПА

Опубліковано: 15 Грудня о 19:15 37


У вівторок, 14 грудня, в музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини відбулося відкриття виставки "Історія у бідонах.


Презентація архіву українського підпілля ОУН Подільського краю”. Виставка презентує глядачам матеріали із нещодавно знайденого архіву українського підпілля (ймовірно, організаційної референтури ОУН Подільського краю 1948-1951 рр.), які передані музею в жовтні цього року.

Архів, що містився у трьох бідонах, виявили у жовтні цього року пошуковці в лісі на Бережанщині. Ця унікальна знахідка на даний час є найбільшою серед усіх знайдених в Україні.

Серед експонатів — особисті речі повстанців, пропагандистські видання підпілля ОУН і УПА, листівки, звернення, бофони, брошури, а також бібліотека, до якої увійшли видання міжвоєнного періоду і радянські книжки.

– Перший бідон знайшли 13 жовтня на глибині до 40 см. Бідони, які заховала боївка, були розміщені трикутником, – розповідає директор музею Євген Філь. – Відстань від першого до другого — 35 кроків, від другого до третього – 27, і 10 кроків від 3-го до 1-го. Закопані вони були неглибоко, адже вояки планували повернутись.

В одному з бідонів зберігались запакована вишита сорочка, військова спідня білизна, фотоапарат, булавки, нитки. Під особистими речами – література, зокрема пропагандистські брошури та листівки, призначені для поширення серед населення, а також різного роду документи-звіти. Вони стосувались різних регіонів України – Київщини, Житомирщини, Львівщини, частини Тернопільщини.

В іншому бідоні знайдено 16 пакетів готових до відправлення пропагандистських матеріалів із території Тернопільщини на Схід України. Один із них дослідники відкрили і представили матеріали з нього. Там, зокрема, виявили журнал для молоді Осередку пропаганди та інформації при Проводі ОУН «На чатах», твори української підпільниці та активістки Людмили Фої, яка друкувалась під псевдо Марко Перелесник, — «Шкільні товариші», «Михайлик» тощо. Ці пакунки чекали відправлення на Схід, за Збруч.

Серед матеріалів із бідонів родзинкою є альбом із роботами відомого українського графіка і художника, активного учасника збройного підпілля Ніла Хасевича. В альбомі представлено понад 20 робіт, виконаних ним особисто та у співпраці з учнями-графіками.

– Окремий альбом із приблизно 25-ма роботами Хасевича – це унікальна збірка. Деякі роботи підписані самим художником, – зауважує заступник директора музею Сергій Волянюк. – Цікавою є ілюстрація стилізованого тризуба «Здобудеш Українську державу або згинеш у боротьбі за неї». Досі дослідникам були відомі лише чорно-білі відбитки цього зображення, а в цьому альбомі представлена кольоризована версія.

Важливими матеріалами архіву є звіти теренових осередків ОУН, датовані 1949−1951 рр., із Тернопільщини, а також із Львівського краю ОУН та Волині (Берестейщина, Рівненщина, Житомирщина тощо).

У рамках сьогоднішньої презентації також відбувся допрем’єрний показ документального відеоролика про матеріали цього архіву, який підготовлено спільно з ТОКП «Фірма “Кінодністер”».


Джерело: НОВА Тернопільська газета

Нещодавно опубліковане

26 липня померла вокалістки відомого тернопільського гурту «Фіра» Ірина Музика...


Рубрика: , , Опубліковано: о 16:10


У Дніпрі затримали підозрюваного у вбивстві мовознавиці й ексдепутатки Ірини Фаріон, повідомив президент Володимир Зеленський із посиланням на міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка...


Рубрика: , , Опубліковано: о 19:40


24 липня Шумська громада провела в останню путь 51-річного захисника Миколу Пичулюка, який загинув 17 липня поблизу селища Нью-Йорк на Донеччині...


Рубрика: , Опубліковано: о 11:00


24 липня 2024 року предстоятель Православної Церкви України блаженнійший Митрополит Епіфаній прибув із візитом на Тернопільщину...


Рубрика: , Опубліковано: о 10:16


Службовцям ТЦК із Тернопільщини, які за гроші «вирішували питання» для військовозобов’язаних, оголосили підозру...


Рубрика: , Опубліковано: о 18:42



Теми дня
26 Липня
25 Липня
24 Липня
23 Липня