До 31 липня в Україні ще триває адаптивний карантин. Тепер на вулицях вже рідко хто ходить у масках, тільки в громадських закладах зобов’язують бути в засобах захисту. Можна вільно прогулюватися містом, відпочивати в людних місцях. І це при тому, що хворих нині значно більше, ніж було навесні. Проте комусь таки довелося заплатити 17 тисяч штрафу за те, що вийшов із дому без маски чи документів, посидів на майданчику біля свого будинку чи пограв у футбол на стадіоні. Нині правоохоронці продовжують штрафувати через порушення карантинних заборон, але здебільшого щодо роботи сфери торгівлі й послуг. За інформацією пресслужби обласної поліції, з 20 червня поліцейські Тернопільщини склали 97 протоколів.
За що оштрафували активіста Бориса Гору?
В Єдиному реєстрі судових рішень на Тернопільщині станом на 20 червня серед майже 140 постанов щодо адміністративних правопорушень за ст. 44-3 КУпАП «Порушення правил щодо карантину людей» лише у 17 випадках було накладено штрафи, чотири з них скасовано в апеляційній інстанції.
Майже третину справ суди повернули правоохоронцям на доопрацювання, більшість були закриті через відсутність у діях осіб складу правопорушення або ж визнано винними, але до них застосовано усне зауваження. Суд оштрафував здебільшого осіб, які навіть не з’явилися на слухання справи, хоча були належно повідомлені, тобто не захотіли відстояти свої права.
На кого з краян і за які порушення накладено «карантинний» штраф?
• На тернополянина, який 23 квітня перебував на вулиці Володимира Великого без документів, що посвідчують особу.
• На підприємця, який 21 березня у підвальному приміщенні ТОВ «Збруч» продавав нефасовані апельсини і банани і приймав відвідувачів. Апеляційний суд скасував постанову і закрив справу.
• Мешканку Грабовця Тернопільського району покарали за те, що, повернувшись 15 квітня з-за кордону, вона відмовилася від обов’язкової госпіталізації до обсерватора.
• Покарали штрафом адміністраторку перукарні на Новому Світі в Тернополі, оскільки 21 березня допустила обслуговування клієнта.
• На чоловіка, який 23 квітня поблизу пам’ятника Степану Бандері проводив анонсований ним масовий захід у формі мітингу, на якому перебувало 5 учасників і 15 представників ЗМІ. Особу, яку притягали до адміністративної відповідальності, на судове засідання не з’явилася. Як вдалося дізнатися «НОВІЙ…», мова іде про громадського активіста Бориса Гору та ініційований ним мітинг проти карантину. «Перед мітингом я повідомив поліцію про захід, мені не заборонили. Не знаю, хто і чому склав протокол. Я нічого не підписував на місці, повістки з суду не отримував», — прокоментував Борис Гора.
• Непрацюючого тернополянина, який 9 квітня перебував із двома друзями на прибережній зоні Тернопільського ставу. Апеляційний суд скасував постанову.
• На власника магазину «Делікатес», що на вулиці Живова у Тернополі, за продаж в овочевому відділі нефасованих і неупакованих овочів та фруктів. Проте апеляційний суд скасував дану постанову.
• Борщівський районний суд покарав штрафом за порушення карантину чоловіка, який 6 квітня покинув межі самоізоляції, хоча підписав перед тим згоду. У судовому засіданні чоловік частково визнав вину у вчиненому. Пояснив, що 27 березня прилетів із Казахстану в Україну і перебував на самоізоляції. 6 квітня поїхав садити грядки, оскільки потрібно було допомогти вагітній дружині. Чоловік запевняв у суді, що єдиний раз покинув місце самоізоляції.
• Тернополянина, який 24 квітня перебував у парку «Здоров’я», що на вул. Бережанській, без вдягнутих засобів індивідуального захисту.
• Мешканця Чорткова, який 6 квітня перебував на території місцевої ДЮСШ без засобів індивідуального захисту.
• Оштрафували двох тернополянин, які 6 травня грали у футбол на спортивному майданчику на вулиці Київській в Тернополі без вдягнутих засобів індивідуального захисту та без документів. У суді вони свою вину визнали. Один із них пояснив, що маску залишив в автомобілі, бо у ній було незручно грати.
• Підволочиський районний суд визнав винним чоловіка, який 6 квітня перебував на залізничному вокзалі без захисної маски.
• Мешканця села Вівся Козівського району, який 29 березня покинув межі самоізоляції, порушивши письмову згоду на самоізоляцію.
• Оштрафували і тернополянина, який 30 квітня перебував без засобів індивідуального захисту на вул. Руській.
• Наклали штраф на тернополянина, який 26 квітня перебував на дитячому майданчику в дворі біля свого будинку без маски.
• На непрацюючого тернополянина, який 7 квітня із двома знайомими біля Тернопільського ставу пив пиво.
• Оштрафували тернополянку, яка 19 березня продавала захисні маски на проспекті Злуки біля магазину «Універсам». Біля неї були десять покупців. За маску жінка просила 90 гривень. Правоохоронці конфіскували у неї 36 масок.
Протокол за… іграшку «Ведмедик» і склянку чаю
Усі інші справи обійшлися без штрафів. Деякі випадки вражають абсурдністю ситуації, деякі — відвертим небажанням громадян бути законослухняними. Усне зауваження суд зробив тернополянину, який був без маски біля під’їзду свого будинку, що на масиві «Дружба», а також чоловікові, який стояв біля травмпункту Тернопільської міської лікарні №1 і не мав з собою документів. А ось цитата з однієї справи, яка більше нагадує першоквітневий жарт: «1 квітня особа, перебуваючи на робочому місці в ТРК «Метро», що в с. Ридомиль Кременецького району, не припинила роботу закладу і здійснила продаж однієї склянки чаю та одного соку «Сандора». Дане провадження було закрите у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Поліцейські склали протокол і на чоловіка, який продавав саджанці у селі Геленки Козівського району, але суд звільнив його від відповідальності, обмежившись усним зауваженням. Хотіли покарати за відсутність маски і чоловіка, який пив каву на заправці в Гусятині. А в Шумську склали протокол на продавчиню магазину «Шарм» за продаж… м’якої іграшки «Ведмедик». Проте, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що в даному випадку відсутнє правопорушення.
І наостанок ледь не детективна історія. 28 травня протокол було складено на начальника відділу управління Держпраці в Тернопільській області, який перебував у кабінеті заступника начальника управління без маски. У судовому засіданні обвинувачуваний пояснив, що був у своєму кабінеті, коли його раптом викликав секретар до заступника керівника. У кабінеті керівника був депутат обласної ради, який прийшов висловити невдоволення результатами перевірки в установі, де він працює. Депутат викликав поліцію, щоб покарати начальника відділу. Обвинувачуваний в суді пояснив, що на роботі ходить в масці, хоч іноді знімає, бо у нього пітніють окуляри. А ще зазначив, що кабінет заступника начальника не є громадським місцем, а прийом громадян у період карантину в управлінні не здійснюється. Суд вирішив закрити справу.
Джерело: НОВА Тернопільська газета