Конфісковане майно — чи то на митниці через незаконний ввіз, чи у фізичних осіб за несплату кредитів, чи у підприємств за борги — раніше продавали на сумнівних аукціонах, про які знали хіба що одиниці. Дохід до Державного бюджету від таких торгів був мізерний. Реалізацією майна займалися так звані “спеціалізовані торговельні організації”, а в часи Януковича взагалі все “проходило” через єдину приватну структуру. Щоб побороти корупцію у цій сфері, в 2015-ому році було утворено ДП “Система електронних торгів арештованим майном” (СЕТАМ). Нині торги конфіскованим майном відбуваються в онлайні і всі бажаючі можуть брати в них участь.
Днями “НОВА…” завітала до Тернопільської філії СЕТАМ, щоб побачити, який конфіскат нині є на складах, і дізнатися, чи беруть тернополяни участь в онлайн-аукціонах. Керівник місцевої філії Борис Паньків охоче розповів нам про торги конфіскованим майном.
— Борисе Олександровичу, як відбуваються онлайн-аукціони арештованим майном?
— Механізм простий: суд накладає арешт на майно, виконавча служба описує його і надсилає нам заявку, а ми вносимо інформацію про майно у СЕТАМ і реалізовуємо його. Торги відбуваються віртуально, ми є лише спостерігачами, жодним чином не впливаємо на хід аукціону. Доступ до сайту і до аукціону має будь-яка особа як в Україні, так і за кордоном. Для участі в торгах потрібно зареєструватися на сайті ДП “Система електронних торгів арештованим майном” (setam.net.ua), а також внести гарантійний внесок. Кожен учасник торгів має особистий електронний кабінет. Протокол про купівлю товару надходить до переможця торгів та виконавчої служби, там складають відповідний акт і переможець торгів стає власником майна. Здебільшого ми не знаємо, хто придбав майно, лише, коли покупець оплачує товар, повідомляє реквізити.
— Чи знижують ціну товару, якщо його не вдається продати?
— Якщо майно, що перебуває під іпотекою, неможливо продати за первинною ціною, зменшуємо вартість на 20%, наступного разу — ще на 30%. Рухоме майно перший раз уцінюємо на 25%, якщо торги й далі не відбуваються, зменшуємо ціну на 50% — це максимально допустима уцінка. Багато покупців чекають на останню ціну, хоча, як показує досвід, часто купують за найвищою вартістю, бо під час аукціонних змагань ціна суттєво зростає. Якщо переможець торгів не сплатить вартості майна, гарантійний внесок пропадає, а перемога переходить до найближчого знизу учасника.
— Наскільки зросли надходження до Держбюджету після запровадження СЕТАМ?
— Торік по Україні з торгів конфіскованим майном до Держбюджету надійшло понад 230 млн. гривень, отож у попередні роки держава недоотримала мільярди. Уже за три місяці цього року наша філія продала майна на суму понад 3 млн. гривень, за аналогічний період минулого року було близько 500 тис. гривень. Варто зазначити, що корупційна складова раніше полягала у тому, що під час продажу, скажімо, заводу чи іншого дорогого об’єкта через домовленості з боку одного покупця не допускали до торгів інших можливих учасників, і майно продавали за низькою ціною. Нині ж усе відбувається чесно та прозоро. Наприклад, під час недавнього онлайн-продажу будинку в місті Буча на Київщині приріст вартості склав 100 (!) разів — майно було оцінене у 7561 гривню, а продали за 756 тисяч гривень.
— Яке майно здебільшого арештовують?
— По Україні арештовують і виставляють на торги усе — від домашніх тапочок до літаків. На Тернопільщині через аукціони продаємо землю, заводи, магазини, автомобілі, велосипеди, мотоцикли, телевізори, холодильники, комп’ютерну та медичну техніку, меблі, люстри, картини та ін. Маємо на складі навіть раритетний стілець та давню радіолу. Нещодавно продали скляну тару одного із місцевих виробників зазначеної продукції. Деревообробні верстати, конфісковані в тернопільського підприємця за борги, поїхали до Чернігова. Нині продаємо медичне устаткування збанкрутілого санаторію “Збруч”, який має величезні борги перед державою. Бувало, що продавали половину автомобіля, третину квартири…
— Кожен товар із СЕТАМ має свою історію, часто сумну, а іноді потрапляє на торги через безвідповідальність власника. Чи є на ваших складах майно відомих людей?
— Звичайно, є. Ми не розголошуємо прізвищ, але скажу, що нині виставляємо на торги автомобіль “Hammer” іноземного бізнесмена, який торік приїхав до нашого міста, хотів розпочати справу, але швидко збанкрутів. Лише за особисту охорону він заборгував ДСО понад 700 тис. гривень. Спершу “Hammer” було оцінено в 1 млн. 600 тис. гривень, нинішня вартість — 820 тисяч гривень. Наразі зареєструвалися два учасники, які хотіли б купити автомобіль. На торги виставляємо і майно збанкрутілого місцевого будівельного магната. Один із останніх його об’єктів — приміщення площею майже 100 кв. м на вул. Миру в Тернополі, ціна — 840 тисяч гривень. Тернополяни пам’ятають затримання на хабарі голови Кременецької РДА, який нещодавно вийшов на волю після відбування покарання. Ми виставляли на торги картину із бурштину з його робочого кабінету. Придбав її покупець із Запоріжжя за 1400 гривень, хоча досі ще не забрав картину у нас.
— Яке найдорожче майно вам доводилося продавати?
— Цьогоріч ми продали комерційну нерухомість (магазин) у Чорткові за понад 2 млн. гривень. У торгах за це майно брали участь п’ять покупців.
— У СЕТАМ виставляєте і митний конфіскат. Що саме арештовує наша митниця?
— З митного конфіскату ми виставляли на торги автомобілі, батути, каремати, тренажери — це те, що ввозили в Україну. А за кордон часто незаконно вивозять деревину та пиломатеріали. Конфісковані митницею автомобілі важко продати на аукціоні, бо їхня вартість вища від ринкової, оскільки у неї включають митні платежі. Усі конфісковані автомобілі як з митниці, так і в фізичних осіб тримаємо на орендованій стоянці, нині там близько сорока одиниць транспорту. До речі, за оренду стоянки та складу платимо чималі гроші, держава нас не фінансує, самі себе утримуємо — заробляємо 5% від ціни реалізованого товару. Хоча буває по-різному: якось продали автомобіль ВАЗ за 5 тис. гривень, наш заробіток склав 250 гривень, а за утримання авто на стоянці ми заплатили 2700 гривень.
— Якщо покупець придбав товар за картинкою в інтернеті, а в реальності він йому не сподобався, чи може він відмовитися від товару?
— Може відмовитися, але він все ж втрачає гарантійний внесок — 5% від вартості товару. До цього треба нормально ставитися, адже майно часто не нове. Буває, виставляємо на торги автомобілі без документів, без ключів. Ми не маємо права втручатися у вигляд товару, навіть перевіряти його стан. Дуже часто власники самі викуповують арештоване у них майно.
— Відомо, що ви також надаєте послуги з добровільного продажу майна…
— Зазвичай держпідприємства та органи місцевого самоврядування скаржаться на брак фінансування, а тим часом у них пропадає чимало майна, яке можна продати і заробити гроші. СЕТАМ — електронний майданчик, де можна вигідно реалізувати таке майно. Якщо, скажімо, сільська громада має землю і хоче знайти орендаря, який платитиме за ринковою ціною, може звернутися до нас і ми виставимо землю на аукціон. Активи можуть бути придбані навіть учасниками з-за кордону. Таким чином можемо реалізувати й майно фізичних осіб, котрі звернуться до нас із відповідною пропозицією. Майбутнє — за електронними аукціонами, адже вони прозорі та надзвичайно ефективні.
Адреса офісу
Тернопільської філії ДП “СЕТАМ”: вул. Поліська, 14, м. Тернопіль,
тел. (0352) 40-06-27.
Адреса сайту:
www.setam.net.ua.
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: аукціон, конфіскат, СЕТАМ, Тернопіль, торги