28 олімпійських нагород, із них 23 золоті — такий відтепер доробок безумовно найтитулованішого олімпіоніка сучасності Майкла Фелпса. Та що там сучасності — його вже порівнюють з героями… античності. Майкл перевершив навіть легендарне досягнення Леонідаса Радоського, який на Олімпіадах 164, 160, 156 та 152 рр. до нашої ери здобував по три золоті нагороди в бігу. Фелпс вигравав нагороди також на чотирьох Олімпіадах, але здобув 13 особистих золотих нагород, що на одну більше, ніж у Леонідаса.
Причому генію плавання у червні виповнився лише 31 рік. Вперше він узяв участь в Олімпіаді’2000 у Сіднеї, де став 15-річним наймолодшим американським плавцем за 68 років. І навіть тоді він пробився до фіналу, де посів п’яте місце. Для порівняння: на Олімпіаді’2016 рівня 15-річного Фелпса серед українських плавців досяг лише Андрій Говоров.
А потім були Фелпсоліади в Афінах’2004, Пекіні’2008, Лондоні’2012 та Ріо’2016 (у Бразилії Фелпс узяв, до речі, п’ять золотих і одну срібну нагороди). І Фелпс бив рекорди, брав медалі, а потім уже бив рекорди за медалями.
Тепер його вже порівнюють не зі спортсменами, а із здобутками цілих країн. Так, наприклад, Майкл узяв більше золотих нагород, ніж Аргентина за участь у 23-ох Олімпійських іграх (тобто ціле століття). А ще більше від: Австрії, Білорусі, Чехії, Ефіопії, Ірану, Ямайки, Казахстану, КНДР, Мексики і порівну з ПАР та Бразилією. У цей перелік ми включили лише розвинуті в спорті країни, а так би слід було перераховувати зо дві сотні. Україна поки що до того переліку не потрапила, на щастя, Фелпс вже оголосив про завершення кар’єри, а так би з темпами Ріо Майкл міг би і нас наздогнати.
Та й якось поки що не віриться, що він остаточно пішов. Щось схоже Фелпс казав і після Лондона’2012, але потім повернувся, щоб здобути ще шість нагород в Ріо. Складається враження, що він буде вічно. В мережі з’явилися фото, де вже мультичемпіон Олімпіад Майкл Фелпс позує з 9-річною Ледецкі і 10-річним Джозефом Скулінгом — тоді дітьми, які змогли сфоткатися зі своїм кумиром. А тепер Ледецкі — сама мультимедалістка, а Скулінг у Ріо’2016 уже навіть самого Фелпса обіграв. Майкл — ціла епоха, і якось не хочеться, щоб вона закінчувалася.
Інша справа, що тепер Фелпсоліада можлива лише в плаванні. Як показує практика, на водних доріжках реально розтягнута програма і один і той же спортсмен може без проблем виборювати по 3-4 нагороди на схожих дистанціях. Очевидно, що програма плавання потребує реорганізації, введення більше видовищних 50-метрівок замість нудних довгих дистанцій. Однак про це вже говорять не один рік, але віз і нині там. Отож цілком можливо, що мине не так багато часу, і в плаванні з’явиться новий Фелпс.
Джерело: НОВА Тернопільська газета