— На перших порах ці змагання нагадували двигун, який заводять вручну,— зауважив під час відкриття спартакіади начальник управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Тернопільській області Федір Бортняк. — Але старання, потуги працівників фонду та інтерес і бажання потерпілих на виробництві з часом зробили своє: двигун співпраці та порозуміння виходить на нові оберти, працює швидше й упевненіше.
Нинішні учасники спартакіади «Сила духу» надихають своїм прикладом та є своєрідним дороговказом усім, хто зневірився, хто втратив надію на одужання, надію на відродження сили духу. Це Василь Корчук та Людмила Нікітіна, Андрій Мельничук та В’ячеслав Подунайчук, Микола Божемський та Орест Горинь, Михайло Мішталь та Ірина Корчевська, Іван Герцунь та Надія Герман, Надія Мушалюк та Михайло Мазур, Мирослав Маркович та Богдан Комаринський, Богдан Адамів та Анатолій Зайлабутдінов і чимало інших. Коли бачиш очі цих мужніх людей, відчуваєш їхню енергетику, розумієш, що ти на правильному шляху і несеш величезну відповідальність за долі сотень потерпілих на виробництві, якими опікується Фонд. Їхній життєвий взірець не дає найменшого шансу для сумнівів чи апатії.
Цього року в так би мовити «старожилів» спартакіади, які вже кілька разів змагалися і в Тернополі, і на всеукраїнському рівні, з’явилися нові завдання: з кожного відділення виконавчої дирекції Фонду приїхали новачки — ті, які нещодавно зазнали травм на виробництві, і їм надзвичайно важко сприймати себе зі статусом людей з обмеженими можливостями. Саме для того, щоб у них відкрилося в житті друге дихання, щоб вони не вважали, що їхнє життя розділилося на до і після травми, їх запросили до участі у змаганнях поза командним складом.
Свою модель особистісного росту демонстрували як найстарші учасники змагань, так і наймолодші. Приміром, М. М. Нищий з Тернополя отримав важку травму ще в далекому 1970 році, працюючи в геологорозвідці. Але його невичерпний оптимізм, незважаючи на пережите і на те, що він в свої 73 роки був найстаршим учасником змагань, допомагає бути сильними попри обставини, бути прикладом для наслідування, просто бути собою, жити повноцінно і активно. Він вже втретє – учасник спартакіади, змагався з бомбаскету і виборов «срібло» в особистому заліку. А Віктору Вівчару з Гусятинщини лише трохи за двадцять, та він хоча і наймолодший учасник, зумів скласти конкуренцію старшим у шахових баталіях. І до історії фонду ці щирі люди додали свої враження, сподівання та здобутки.
На перший етап змагань спартакіади прибули представники усіх районів та м. Тернополя. Понад 90 учасників випробовували свої можливості в армспорті, бомбаскеті, гирьовому спорті, дартсі, настільному тенісі та шахах.
У загальнокомандному заліку перше місце здобули спортсмени-аматори, які представляли відділення виконавчої дирекції Фонду в м. Тернополі, «срібло» вибороли представники команди відділення виконавчої дирекції Фонду в Підволочиському районі, «бронза» — за спортсменами, які представляли відділення виконавчої дирекції Фонду в Бережанському районі.
Після спортивних баталій для усіх – і спортсменів, і вболівальників — виступили з концертом учасники художньої самодіяльності Тернопільського національного економічного університету.
Структури виконавчої дирекції Фонду в області вже багато років працюють над забезпеченням медико-соціальної реабілітації потерпілих на виробництві, профілактикою виробничого травматизму, щоб якість життя і рівень захисту інтересів людей праці, їх впевненість в завтрашньому дні стали пріоритетними в житті держави.
— Висловлюємо сердечну вдячність, — сказав наприкінці змагань Федір Бортняк, — не лише учасникам спортивних баталій, людям з великою вірою у власні сили, а й нашим гостям — очільникам обласної та міської влади, духовенству, соціальним партнерам, спонсорам, які підтримали спортсменів-аматорів, волонтерам, працівникам структур виконавчої дирекції Фонду в області за людяність та небайдужість. Вони зробили все для того, аби і спортсмени, і вболівальники отримали масу позитивних емоцій від спортивного свята, відчуття командного духу, а головне — від спілкування та причетності до громадських заходів.Особлива вдячність за співпрацю в організації нашого спортивного свята та художньої програми керівництву і всьому дружньому колективу Тернопільського національного економічного університету.
Переможці поїдуть на фінал п’ятої Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу», що відбудеться у червні в Одесі. Там не мірятимуться силою за олімпійським принципом: швидше, вище, сильніше, а мірятимуться силою духу та мужністю. А це мірило — понад усі спортивні звитяги!
Зоряна ЗАМКОВА
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: «Сила духу», змагання, спартакіада, Тернопіль