Насправді все дуже просто: в холодну пору року організм потребує значно більше енергії, аби обігрівати нас. Тож цілком природно, що, відчувши холод, ми відразу думаємо про їжу – спрацьовують захисні механізми і організм б’є на сполох. Є пояснення й тому, чому нам хочеться більше солодощів – це прості вуглеводи, які швидко дають організму енергію, але не надовго.
Ми стаємо пасивніші, адже літні теплі вечори звершились, ми менше гуляємо, віддаючи перевагу грітись вдома під хороший фільм. Саме тому на нашій талії можуть з’явитися зайві сантиметри – це невикористана енергія, яка перетворюється в жир. Але цього можна уникнути, трохи змінивши свій раціон і давши організму додаткову енергію з правильних продуктів. Окрім того, дуже важливо тепло вдягатись – носити одяг з натуральних тканин, які будуть зігрівати, а не просто прикривати. Якщо вам буде справді тепло, ви помітите, що вже й не тягне на солодке.
Як можна змінити раціон?
* Зробіть акцент на теплих стравах. Важливо, щоб це були повільні вуглеводи, що довго перетравлюватимуться, забезпечуючи організм необхідною енергією (каші, запечені сезонні овочі та фрукти, перші страви, різноманітні рагу, запіканки тощо).
* Обов’язково вживайте сезонні овочі (наразі це гарбуз, буряк, різні види капусти, кабачки, баклажани) та фрукти (груші, яблука, цитрусові тощо).
* Сміливо купуйте заморожені овочі та ягоди (обирайте шокову заморозку, завдяки якій зберігаються 90% вітамінів). Як улітку, так і взимку наш раціон повинен бути різноманітним. Чим більше ми їмо різних продуктів, тим більше отримуємо різних вітамінів і нутрієнтів та тим менший ризик зіткнутися з дефіцитами. Візьміть за правило щоразу в магазині купувати новий продукт, щоб урізноманітнювати своє меню.
* У холодну пору року критично важливо отримувати хороші жири. Тому насичуйте свій раціон продуктами, що є надійним джерелом жирів. Яйця, жирна риба, горіхи, насіння, оливки, авокадо, кокос – ці продукти не тільки насичують, а й підтримують нашу мікробіоту.
* Ферментовані продукти також допоможуть у підтримці хорошої мікробіоти. Важливо, щоб у квашених продуктах не було цукру та оцту, найкраще їх готувати вдома або купувати в перевірених місцях.
* Додайте перчику до ваших страв! Нікому не цікаво, коли прісно, тому підкреслюйте смак страв приправами. Вони не тільки додадуть пікантності, а й зігріють (різнокольоровий перець, імбир) і наситять вас вітамінами. Важливо не купувати приправи на ринках, де вони лежать на відкритому повітрі, краще обирайте їх у спеціалізованих магазинах у герметично закритих упаковках і з позначкою про термін придатності.
* Обмежте кількість кави, натомість пийте більше зеленого і трав’яного чаю з лимоном та спеціями (гвоздика, кардамон, аніс, кориця тощо).
* Важливо також достатньо спати і лягати до півночі. Візьміть за звичку не користуватись гаджетами перед сном і уникати голубих екранів та яскравого світла. Спати необхідно в цілковитій темряві, якщо ж у кімнаті багато світла від ліхтарів на вулиці, одягайте нічну маску. Не забувайте провітрювати кімнату перед сном. Крім того, не лінуйтеся ходити пішки та більше бувати на природі. А ще – усміхайтеся, радійте життю та ловіть момент «тут і зараз».
Тетяна Ярмошук, дієтологиня
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: корисні поради, харчування