Загалом, як розповідає «НОВІЙ…» директор Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення Віталій Володимирович Хоркавий, від початку року працівники відділення соціальної допомоги вдома Тернопільського міського територіального центру надали 42678 послуг 501 мешканцю громади. Нині, в умовах посилених карантинних заходів, соціальні працівники щоденно дбають про те, щоб в умовах карантину громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, сім’ї у складних життєвих обставинах отримували необхідні соціальні послуги. 50 соціальних працівників обслуговують одиноких громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, які перебувають вдома, а саме забезпечують їх продуктами харчування, медикаментами та іншими товарами, а також допомагають оплачувати рахунки, прибирати тощо.
Відвідувачі терцентру можуть скористатися послугами автомобіля спецпризначення «соціальне таксі», окрім того, при центрі працює соціальна перукарня, де пенсіонери та люди з інвалідністю можуть отримати безкоштовні перукарські послуги від майстрів-професіоналів (також є можливість виїзду майстрів-перукарів на дім до людей з інвалідністю або тернополян похилого віку, які за станом здоров’я не мають можливості самостійно дістатися до перукарні), працює благодійна їдальня. Щоправда, нині, у зв’язку з карантинними обмеженнями, робота перукарні тимчасово призупинена, аби не наражати наших відвідувачів на ризик, а благодійна їдальня працює на винос. Але ми сподіваємося, що уже незабаром зустрінемося із нашими підопічними, для яких наш центр став другим домом – адже саме тут вони не лише отримали кваліфіковану допомогу, а й знайшли нових друзів та коло спілкування. І мова йде насамперед про людей похилого віку – у Тернополі тих, кому «сивина посріблила скроні» – понад 54 тисячі.
Гаджетологія, йога і креативні фотосесії!
— Потенціал людей поважного віку, їх досвід та життєву мудрість, яка може стати прикладом для кожного з нас, необхідно використовувати для розвитку громад, — переконаний Віталій Володимирович Хоркавий. – Зазвичай про людей похилого віку у нас згадують кілька разів у рік, а системної роботи з ними немає. Ми вирішили зруйнувати цей стереотип, показати, що люди в будь-якому віці є суспільною цінністю, а життєвий досвід та бачення літніх віком, проте молодих серцем людей можуть стати прикладом для кожного з нас. Тому свою роботу в цьому напрямку вибудовуємо так, що, окрім матеріальної допомоги й підтримки, організовуємо для тернополян заходи із соціальної адаптації, проведення цікавого дозвілля. Люди поважного віку, які перебувають на обслуговуванні Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення, мають змогу активно та цікаво проводити свій час, адже у відділенні денного перебування для них щоденно організовують різноманітні заходи: навчальні, пізнавальні, розважальні, інтерактивні тощо. Відві-
дувачі терцентру можуть долучатись до майстер-класів, конкурсів, спортивних заходів, їздити на екскурсії, відвідувати виставки, театри та кінотеатри тощо. У кожному заході беруть участь 10-15 людей, а то й більше, такі групи обов’язково супроводжує працівник відділення.
Для наших відвідувачів – практична психологія і навіть гаджетологія – навчаємо усіх охочих користуватися планшетами, смартфонами, опановувати різні програми на комп’ютері… На базі терцентру діє соляна кімната, є кімната здоров’я, обладнана усім необхідним – тренажерами, шведською стінкою, дошкою Євмінова, а заняття для відвідувачів проводять кваліфіковані медпрацівники. Коли дозволяє погода, підопічні центру займаються на тренажерах на острові «Чайка» – заняття проводила відома тернопільська спортсменка Лілія Проць, групу оздоровлення веде і наша відвідувачка Любов Салова – також спортсменка. А ще усім дуже сподобалися заняття йогою – сподіваюся, коли погода дозволить, зможемо збиратися невеликими групами на свіжому повітрі для таких занять.
Тішить, що наші підопічні — не просто пасивні спостерігачі, а й самі беруть активну участь у заходах проєкту, відкриваючи у собі нові чи «приспані таланти». А такі акції, як, скажімо, «салон краси» та оригінальні креативні фотосесії дозволяють їм відкрити для себе… незнаних та небачених себе самих!
Цього березня організований нашим центром фотопроєкт «Антиейджизм» добряче «струсонув» Тернопіль! Панянки поважного «55+» віку вражали сміливими та несподіваними образами на фото. Виставку такого формату в нашому місті презентували вперше, і резонанс довкола неї був чималий. Чому саме «Антиейджизм»? Ми хотіли показати, що жінка красива завжди і в будь-якому віці, зазначає Віталій Хоркавий. Десь в Америці чи Європі такі фотосесії для жінок елегантного віку – давно норма, а в нас це все ще епатаж… Спершу навіть не вірилося, що ми знайдемо героїнь для такої сміливої фотозйомки, але, на щастя, виявилося, що їх вистачає, ми навіть кастинг серед майбутніх фотомоделей проводили – і в результаті вибрали для фотозйомки усіх жінок, які прийшли на кастинг! Вони неймовірні, такі веселі та життєрадісні – від них заряджаєшся неймовірним позитивом! Власне, цей проєкт – не про «бабусі влаштували пікантну фотосесію», а про те, що вік – це просто цифра у документі, а не стан душі, і що молодість та зрілість можуть бути не паралельними світами, а одним життям, а ті, кого у нас записують в «бабусі», – насправді красиві, харизматичні, сильні особистості, чию енергетику та потенціал, на жаль, дуже часто недооцінюють. Ми хотіли показати, що людина похилого віку – це насамперед людина! Саме про це і фотовиставка. До слова, проєкт «Антиейджизм» на цьому не завершився, у нас ще в планах цікава і креативна фотосесія для чоловіків! Як тільки дозволить погода, ми спробуємо реалізувати ще один проєкт.
Танцюють всі – навіть у 80!
— А ще при територіальному центрі діє навіть… університет! Причому не звичайний, а – «Університет третього віку»! Так називається нова соціально-педагогічна послуга від Тернопільського територіального центру соціального обслуговування населення. «Університет третього віку» – це проєкт, створений для спілкування і саморозвитку людей похилого віку, залучення їх до культурного життя міста. За кілька років своєї роботи він уже став надзвичайно популярним серед наших відвідувачів, — зазначає Віталій Володимирович. – На факультети університету дуже швидко набралось багато охочих навчатися. «Університет третього віку» – це не вищий навчальний заклад у традиційному розумінні цього слова. У ньому вам не видадуть студентських квитків і не знадобиться складати вступних іспитів, а викладач виступає радше консультантом, аніж наставником, посередником і організатором.
При одному із факультетів університету діє танцювальний гурток, який називається «18+», в якому займаються близько 30 осіб. Наймолодшому учаснику трохи більше шістдесяти, а найповажнішій нашій танцюристці уже 80 років, розповідає Віталій Хоркавий. Наші танцюристи уже виступали на багатьох міських заходах, і енергії та запалу у них ще на багато цікавих танцювальних постановок та дійств!
Окрім танців, в «Університеті третього віку» є чим зайнятися і любителям співу: у нас нині діють два вокальні колективи – «Золоті журавки» під керівництвом Людмили Червінської і ансамбль пісні і танцю «Оберіг», яким опікується тернопільська співачка Ярослава Декалюк.
Окрім того, наші «студенти» мають можливість безкоштовно вивчати іноземні мови. В ході опитування слухачів нашого «Університету третього віку» ми виявили, що люди мають потребу у вивченні англійської мови, і запровадили її вивчення у формі факультативу. Студенти-волонтери з факультету іноземних мов Тернопільського педагогічного університету розробили свою програму і проводили заняття щотижня. І оскільки англійська пішла «на ура», цього року, сподіваюся, запровадимо ще й вивчення польської мови.
Попри те, що через карантин нині довелося зробити паузу в навчанні, я дуже сподіваюся, що цьогоріч нам вдасться урочисто провести уже третій випуск для слухачів університету. Повірте, для них – це надзвичайно важлива подія! Сертифікати про закінчення університету нашим випускникам вручає міський голова Сергій Надал – він багато в чому допомагає нашому центру і йде назустріч усім нашим творчим починанням.
Нині, коли разом з усім світом ми опинилися у складних умовах карантину, багато наших заходів «перейшли» в онлайн. Так, минулого тижня для відві-
дувачів Тернопільського міського територіального центру соціального обслуговування населення ми організували онлайн-захід «Години сміху», який відбувся у чаті Viber – такий розважальний захід об’єднав чималу кількість людей у чаті і дав можливість покращити настрій та відволіктися від повсякденних турбот! А ще, аби урізноманітнити будні своїх підопічних, соціальні працівники провели онлайн-екскурсію в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
Щиро сподіваємося, що в скорому часі пандемія відступить і ми знову зустрінемось.
Запрошуємо стежити за нашими інтернет-сторінками:
Facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=100042407871044
Instagram – @terzentr_ternopil
Viber – 067 530 59 40
Якщо Ви одинока(ий) та потребуєте сторонньої допомоги, ми чекаємо вас за адресою: вул. Лисенка, 8.
Джерело: НОВА Тернопільська газета