Але для того, щоб запроваджували дієві ініціативи на законодавчому рівні, їй потрібна підтримка Верховної Ради. Отже, треба сформувати парламентську коаліцію, яка буде відстоювати політичний напрямок президента, допомагатиме втілювати якісні реформи в нашій країні, дбатиме про поліпшення життя громадян.
Представники президентської партії «Слуга народу» днями побували на Тернопільщині й розповіли про своє бачення змін у країні. Одне із першочергових завдань — подолання корупції. За антикорупційну політику та діджитал-рішення для держави у команді Зеленського відповідає Галина Янченко. У списку партії «Слуга народу» на виборах їй довірили п’яте місце. У 2013-2016-их роках Янченко співпрацювала з ГО «Центр протидії корупції», з 2014-го — голова правління ГО «Антикорупційний штаб». Була депутаткою Київської міської ради від «Демократичного альянсу». У 2018-2019-их роках — голова Ради громадського контролю НАБУ.
Старі політики блокують реформи
— Дякую тернополянам за високий рівень довіри до президента Володимира Зеленського і команди політичної сили «Слуга народу», — звернулася до наших краян Галина Янченко. — Корупцію потрібно остаточно викоренити, щоб якісно втілити реформи. Упродовж останніх восьми років я розробляла аналітику, законопроєкти, концепції реформ, щоб зменшити рівень корупції, щоб це негативне явище не впливало на якість життя українців. Це була складна робота, оскільки доводилось витрачати багато сил на те, щоб переконати політиків старої генерації, які обсіли всі органи влади — від Верховної Ради, Кабінету Міністрів, до місцевих органів, що потрібно щось змінювати. Три роки тому ми ініціювали питання зняття депутатської недоторканности, провели масштабну акцію під стінами Верховної Ради, але віз і досі там… Власне тому я і вирішила приєднатися до команди Володимира Зеленського. Надихає до праці те, що наш лідер пішов у політику і залишився людиною, що він прислухається до фахівців. Зеленський уже вніс до парламенту ряд важливих законодавчих ініціатив у напрямку антикорупційної політики — це зняття депутатської недоторканности, врегулювання питання про імпічмент, надання незалежності в міжнародній взаємодії, діяльність НАБУ і т.д. Але нинішня Верховна Рада — це частина старої корумпованої системи, яка свідомо не хоче сприяти змінам в антикорупційній політиці, саботує позитивні ініціативи президента Зеленського. Лише створивши сильну професійну фракцію у Верховній Раді, можна буде реалізувати програмні засади нашої політичної сили.
Зміни потрібно починати з верхів
— Найперше, що хочемо зробити у подоланні корупції, — навести порядок у самій владі, — продовжує Галина. — Потрібно починати з себе, адже риба гниє з голови. Від того, наскільки доброчесною і некорумпованою буде верхівка влади, залежить антикорупційна політика на місцях. Наші перші ініціативи спрямовані на наведення порядку у Верховній Раді. Маємо чотири ініціативи: перша — зняття депутатської недоторканності (важливо перетворити народних обранців з небожителів у звичайних громадян, рівних перед законом), друга — кримінальна відповідальність депутатів за кнопкодавство, третя — відповідальність парламентарів за прогули, четверта — ініціатива щодо відкликання народних депутатів (якщо народний обранець не виправдав довіри, не працює належним чином, то має бути зрозумілий механізм його відкликання). Є й ряд інших ініціатив.
Великі сподівання у напрямку подолання корупції покладаємо на антикорупційні органи. Але мусимо визнати, що вони так і не стали незалежними. Кричущий випадок — Національне агентство з питань запобігання корупції, яке мало займатися перевіркою електронних декларацій, натомість ходило до Адміністрації Порошенка за… вказівками, кого починати перевіряти, до кого — закривати. Потрібно перезапустити НАЗК, звільнити керівництво, яке займалося політичними репресіями, розподілити обов’язки всередині органу, щоб спеціалісти, які займаються перевіркою, були більш незалежними.
Бізнес повинен вільно дихати
— Ще один важливий напрямок — подолання корупції в економічному секторі, — наголосила Галина Янченко. — Підприємці створюють робочі місця, сплачують податки, а ще змушені… платити «данину» різним структурам, щоб їм не заважали працювати. Передусім потрібно позбавити невластивих функцій поліцію та СБУ, які замість того, щоб гарантувати безпеку громадян, займаються рекетом на підприємствах. Ще один момент, який негативно впливає на розвиток економіки, це велика кількість дозволів та ліцензій. Щоб бізнес міг вільно дихати, потрібно спростити цей механізм. Водночас треба забезпечити умови для залучення до бізнесу інвестицій. Розуміємо, що поки не створимо сприятливого клімату, поки суди не будуть незалежними і об’єктивними, то ні зовнішній, ні внутрішній інвестор не захоче ризикувати коштами. На жаль, у кожній галузі в Україні присутня корупційна складова — це і земельні питання, і будівельна галузь, і медицина, і освіта… Не маємо впливу на органи місцевого самоврядування щодо подолання корупції, але, сподіваємось, нові підходи уряду до викорінення цього явища, доброчесність нових політиків дадуть сигнал усій країні: корупція — це неправильно. Не просто вірю, а переконана, що корупцію можливо подолати. Кажу зі свого досвіду, бо будучи принциповим депутатом Київради у 2014-2015-их роках, я змогла відстояти прозорість розгляду земельних та будівельних питань, доступу громадян до інформації. Якщо нині до влади прийдуть нові принципові і професійні люди, такі, які є в команді Володимира Зеленського, можна буде багато чого змінити. Для втілення змін потрібне передусім велике бажання!
Джерело: НОВА Тернопільська газета
Позначки: вибори, партія "Слуга народу"